První spojitost mezi Omega-3 a zdravím začali vědci vnímat, když studovali grónské Eskymáky. Vědci neuměli vysvětlit, proč Eskymáky téměř nepostihovaly nemoci srdce a cév, revmatoidní artritida, cukrovka, lupenka, přestože konzumovali velké množství tuku v lososech a tuleních. Tuky, které chrání Eskymáky před srdečními chorobami, se nazývají omega-3 mastné kyseliny.

První spojitost mezi Omega-3 a zdravím začali vědci vnímat, když studovali grónské Eskymáky. Vědci neuměli vysvětlit, proč Eskymáky téměř nepostihovaly nemoci srdce a cév, revmatoidní artritida, cukrovka, lupenka, přestože konzumovali velké množství tuku v lososech a tuleních. Tuky, které chrání Eskymáky před srdečními chorobami, se nazývají omega-3 mastné kyseliny.

Správný poměr Omega-6 / Omega-3

V posledních 100 letech došlo k výrazné změně stravy. Zatímco při poměru 65 % rostlinné a 35 % živočišné stravy dříve poměr Omega-6 a Omega-3 tvořil 4:1, současná západní strava dosahuje poměru až 20:1. Vhodný poměr 4:1 se nachází v Japonsku a ve Středomoří vzhledem ke konzumaci olivového oleje, ořechů, listové zeleniny a ryb. Ve středomořské stravě tento poměr v 60.letech tvořil 1:1. Zvýšený příjem Omega-6 v naší stravě je nový fakt, který se objevil teprve před 100 lety s průmyslovou výrobou. Odborníci v minulých desetiletích doporučovali nahradit nasycené tuky za rostlinné oleje (Omega-6), což zcela změnilo poměr omega-kyselin, kterému se lidský organismus nebyl schopen přizpůsobit.
Omega-3 a Omega-6 tvoří důležitou součást všech buněk a jsou předpokladem pro jejich správnou činnost.

Na rozdíl od Omega-6 mastných kyselin, kterých se konzumuje příliš mnoho zejména v rostlinných olejích, příjem Omega-3 je nedostatečný. Jak bylo uvedeno, ideální poměr příjmu obou esenciálních tuků Omega-6/Omega-3 je 4:1 až 1:1, zatímco v západní stravě činí tento poměr až 20:1.

Pokud jíme málo Omega-3 a mnoho Omega-6, zvyšuje se riziko:
– akné
– artritidy
– astmatu
– alergie
– deprese
– cukrovky
– srdečních nemocí
– hypertenze
– zánětů střev

Nedostatek Omega-3 a riziko nemocí

Tento vysoký poměr Omega-6 ku Omega-3 způsobuje zdravotní poruchy, artritidu, srdeční onemocnění, rakovinu, Alzheimerovu demenci. V nadbytku Omega-6 vyvolává nestabilitu buněčné membrány a přitahuje škodlivé volné radikály. Zvýšení příjmu Omega-3 není kouzlo, které vám zajistí zdraví, pokud konzumujete příliš mnoho nasycených, trans a Omega-6 tuků a vedete sedavý způsob života.

Tento životní styl s přemírou alkoholu, stresu, vysokého množství stresových hormonů (adrenalinu), užívání některých léků a nedostatkem vlákniny, antioxidantů a vitaminů ve stravě způsobuje nedostatek Omega-3.

Nedostatek Omega-3 se projevuje mnohými běžnými příznaky, nad kterými se bohužel nepozastavujeme:
• artritidami
• bolestmi kloubů
• častým nachlazením
• depresemi
• chutí na sladké
• lámavými nehty
• lupy
• nadýmáním
• neustálým pocitem hladu
• obtížným hubnutím a udržením optimální váhy
• podrážděností
• premenstruačním syndromem
• řídnutím kostí
• suchou pokožkou
• únavou
• vypadáváním vlasů
• vysokým krevním tlakem
• zácpou
• zhoršenou koncentrací.

df

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.

Chronický zánět a nemoci

Zánět je typická fyziologická reakce na infekce a poranění, kdy imunita zabíjí mikrobi, obnovuje zdravou tkáň a nastoluje homeostázu. Akutní zánětlivá reakce je časově ohraničená a vede k uzdravení. Imunoregulační cytokiny jako IL-10 a TGF-beta zastavují zánětlivou kaskádu a aktivují regulační buňky.

Nové studie: Infekčnost očkovaných a zánět srdce a cév po očkování mladých lidí

Nové studie ukazují, že virová nálož očkovaných je stejná jako neočkovaných, jiné dvě studie ukazují na riziko infaktu a zánětu srdce po očkování mladých lidí.

Vitamin D významně snižuje úmrtnost a zánětlivou reakci u pacientů s COVID-19.

Nová studie ukazuje, že vitamin D hypoteticky snižuje riziko úmrtí na COVID-19 téměř k nule!! Podle autorů analýzy by se k dosažení žádoucí hladiny vitaminu D3 a užívání dostatečně vysokých ...

SARS-CoV-2 spike protein (COVID-19 i ve vakcínách) blokuje opravu poškozené DNA v buňkách

V nové studii, která ale neproběhla na živém organismu, ale in vitro, na buněčných kulturách, se ukazuje, že SARS-CoV-2 spike protein (základ vakcín proti COVID-19) výrazně blokuje obnovu poškozené DNA, nutnou pro získanou imunitu.