Klinické studie a vědecký výzkum prokazuje, že pro zdraví je zásadní vyvážený poměr mezi omega-6 a omega-3 tuky.
Jak zmiňuji v mnoha článcích a knihách, výrazný nepoměr mezi omega-3 a omega-6 podporuje zánět. Zatímco dříve poměr Omega-6 a Omega-3 tvořil 1:1 až 4:1, současná západní strava dosahuje poměru až 20:1! Při zánětu se v buňkách nachází velké množství arachidonové omega-6 prozánětlivé kyseliny.

Základním faktorem v příčině civilizačních chorob je chronický zánět a ten je podpořen nevhodným poměrem zdravých a škodlivých tuků než jsme jedli v době, kdy jsme všichni žili jako sběrači a lovci.

1. Světlicový olej, kukuřičný olej, sójový olej, slunečnicový olej

Tyto oleje obsahují 12.7g na lžíci. Jejich množství omega-6 je velmi vysoké, což podporuje prozánětlivé účinky.

2. Vlašské ořechy

Ořechy obsahují 10.8 gramů tuku na 30g, tzn. asi 14 půlek, omega-6 tuků, ale i nejvíce omega-3 tuků z ořechů ve vhodném poměru 4:1.

3. Slunečnicová semínka

Semínka obsahují vitamin E a magnesium, a také proteiny. Najdeme v nich 9.3 gramů omega-6 na 30g v nevhodném poměru k omega-3. Vhodnější jsou semínka bohatá na omega-3 jako lněná a chia semínka.

4. Tofu

Tofu má 3 gramy omega-6 na ½ šálku. Obsahují proteiny, důležité pro vegany. Ryby, maso i vejce či fermentovaná sója jsou vhodnějšími zdroji bílkovin a omega-3 tuků.

6. Vejce a maso

Jedno velké vejce obsahuje bílkoviny a omega-3 tuky, též vitaminy a minerály. Pokud ale kupujete vejce z klecového chovu, pak obsahuje více omega-6 než omega-3. Stejný nepříznivý poměr se týká masa, kdy zvěřina a hovězí z pastvy má výrazně vyšší zastoupení zdravých tuků a lepší poměr omega-3 mastných kyselin než konvenční maso.

7. Majonéza

Majonéza je bohatá na tuky, a též ve lžíci najdete 5g omega-6, a jen méně omega-3 tuky. Lze například kombinovat s rybami.

8. Mandle

Mandle loupané jsou zdravé pro mozek a srdce, ale obsahují 3.7g omega-6 na 30g, asi 24 mandlí. Nejvhodnější z ořechů jsou vlašské ořechy a směsi, kde přidáme mandle.

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.

Chronický zánět a nemoci

Zánět je typická fyziologická reakce na infekce a poranění, kdy imunita zabíjí mikrobi, obnovuje zdravou tkáň a nastoluje homeostázu. Akutní zánětlivá reakce je časově ohraničená a vede k uzdravení. Imunoregulační cytokiny jako IL-10 a TGF-beta zastavují zánětlivou kaskádu a aktivují regulační buňky.

Nové studie: Infekčnost očkovaných a zánět srdce a cév po očkování mladých lidí

Nové studie ukazují, že virová nálož očkovaných je stejná jako neočkovaných, jiné dvě studie ukazují na riziko infaktu a zánětu srdce po očkování mladých lidí.

Vitamin D významně snižuje úmrtnost a zánětlivou reakci u pacientů s COVID-19.

Nová studie ukazuje, že vitamin D hypoteticky snižuje riziko úmrtí na COVID-19 téměř k nule!! Podle autorů analýzy by se k dosažení žádoucí hladiny vitaminu D3 a užívání dostatečně vysokých ...

SARS-CoV-2 spike protein (COVID-19 i ve vakcínách) blokuje opravu poškozené DNA v buňkách

V nové studii, která ale neproběhla na živém organismu, ale in vitro, na buněčných kulturách, se ukazuje, že SARS-CoV-2 spike protein (základ vakcín proti COVID-19) výrazně blokuje obnovu poškozené DNA, nutnou pro získanou imunitu.