Pálení žáhy, která se ve skutečnosti nevztahuje k srdci, je běžný zažívací problém, který nastane, když se žaludeční kyselina, ve směsi s částečně stráveným jídlem nebo tekutinami, vrací do jícnu a způsobuje podráždění (tzv. reflux).

Mnozí lidé si stěžují na příznaky pálení žáhy alespoň jednou týdně . Zatímco občasné pálení žáhy není důvodem k obavám, mohou dlouhodobé obtíže vést k poruchám zažívacího systému . Bez ohledu na frekvenci, s jakou se tyto obtíže opakují, existují přírodní způsoby, jak najít úlevu.

1. Žvýkejte – ale lépe přírodní žvýkačky

Při žvýkání se více slin vytváří. Sliny jsou alkalické, a mohou pomoci neutralizovat kyseliny z potravin, které se konzumují opakovaně a tím snížit pocit pálení na hrudi, což je nepříjemný příznak pálení žáhy .

2. Vypijte sklenici vody

Místo toho, abyste sáhli po lécích, pomůže voda. Pacienti v nedávné řecké studii, kteři vypili sklenici vody, když se objevovalo pálení žáhy, pocítili úlevu. Pitná voda pomáhá zvýšit pH v těle a snižuje příznaky pálení žáhy.

3. Správné držení těla

Hrbení a postoj s ohnutými zády stlačuje žaludek, snižuje jeho kapacitu a vyvíjí tlak na něj. Jiným způsobem, jak poskytnout žaludku dostatečný prostor pro trávení jídla je poloha ve spánku buď na pravé nebo levé straně , ale ne na žaludku. Vzpřímený postoj, se zvednutou hlavou a rovnými rameny také pomáhá lidem snížit výskyt pálení žáhy .

4. Dýchejte hluboko a často

Hluboké dýchání se nabízí jako způsob, jak zklidnit nervy. Nicméně, jedná se také o účinný způsob na snížení množství vzduchu, který se polyká. Kromě toho, hluboké dýchání může napomoci posílit svaly, které obklopují svěrač , který je umístěn v dolním úseku jícnu. To může sloužit jako nástroj při snižování příznaků z refluxu kyseliny. Tato technika je rychlá a snadná, a může být prováděna kdekoliv a kdykoliv .

5. Změna stravy

Existuje celá řada potravin, které jsou známé svou úlohou v pálení žáhy. Z některých těchto potravin a nápojů jmenujme maso, kávu, čokoládu, mátu, mléčné výrobky, kořeněná jídla, kyselá jídla, citrusy, rajčata, kořeněná jídla a slazené nápoje. Vyhnout se těmto potravinám znamená významně snížit pravděpodobnost pálení žáhy.

6. Jezte jídla s vyšším obsahem bílkovin

Po konzumaci jídla, které obsahují více bílkovin, bylo prokázáno, že se zvyšuje tlak svěrače, který je umístěn v jícnu. To může pomoci bránit návratu žaludečních šťáv do jícnu. Smažené potraviny mají opačný účinek a zvyšují pravděpodobnost pálení žáhy .

Těchto několik jednoduchých změn, týkajících se zejména jídla, spánku a dýchání, může významně pomoci snížit pálení žáhy.

Vyšší cholesterol je spojen s dlouhověkostí

V analýzách nižší cholesterol, nikoli vyšší, zvyšoval riziko předčasného úmrtí. Kornatění tepen a nemoci srdce bývají významnější u starších lidí a jejich riziko by mělo být tedy vyšší než u ...

Jíst více tuků a bílkovin, méně cukrů

Změny ve stravování na základě doporučení jíst méně tuku a více sacharidů způsobuje metabolické poruchy v populaci. Potravinářskému průmyslu přinesly velké zisky nezdravé sacharidy (těstoviny, ...

Jak zdravá jsou vaše střeva?

Nejen o svátcích, ale i během roku často sníme více cukru, pijeme více alkoholu, méně spíme a často i vynecháme cvičení. Tyto návyky ovlivňují střevní sliznici a podporují přerůstání nezdravých ...

Mražené potraviny v zimě podporují zdraví

V zimě hrozí konzumace přemrzlého ovoce. Mráz poškozuje mnoho druhů ovoce a zeleniny, kdy se ztrácí vitaminy, minerály, konzistence a chuť (např citrusy hořknou). Rychleji se kazí. Při pokojové ...
Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.