Podzim je obdobím přechodu z léta na zimu, kdy listy ztrácejí chlorofyl a opadávají, aby snížily ztráty vody. Kromě snížení teplot nastává též větrné období, jež paradoxně přináší přes svou sílu a nestálost čas pro nás se v teple domova zklidnit a relaxovat. Protože na podzim převažuje suché, chladné, větrné počasí, základem pro rovnováhu a detoxikaci je strava, režim, relaxační cvičení a byliny…

Strava

Po letních měsících plných aktivity tělo přivítá podzimní výživné jídlo s proteiny a tuky, potřebnými pro tvorbu a udržení zásob na zimu. Strava uzavírá kruh na jaře, kdy se tělo zbavuje zásob ze zimy.

Více o podzimní stravě zde.

Režim

Pro naši rovnováhu je důležitým principem režim nejen denní, ale i roční. Životospráva v souladu s místními klimatickými podmínkami jednoduše a preventivně brání nerovnováze dané ročním obdobím. Některé změny provádíme přirozeně, aniž si jich jsme vědomi. Málokdo bude v zimě jíst melouny, které výrazně ochlazují tělo v horkém letním období. Na podzim máme menší chuť na cokoli syrového, ať se jedná o ovocný neb o zeleninový salát. Pravdou je, že znám lidi, co jí saláty po celý rok bez ohledu na počasí, což dle principů, které popisuji, není příliš vhodné. Na podzim si tedy raději udělejte grilovanou rybou na olivovém oleji, nebo hovězí steak, pokrmy které uzemňují, a mají opačné vlastnosti než suchý, větrný podzim.

Na podzim bychom měli více než v jiném ročním osobní dodržovat pravidelný režim, kdy většinu aktivit (spánek, vstávání, strava, pohyb, práce) provádíte v přibližně stejnou dobu. Vstávejte ráno s předstihem, kdy si provedete ranní olejovou masáž na zklidnění nervového systému a snížení stresu. Po masáži se vysprchujte teplejší vodou bez mýdla, čímž necháte zbylý olej působit na pokožce. Vhodná je i sauna. K ranní józe nebo protahovacími cvičení se hodí esenciální oleje v aromalampě, například citrusy, geranium (kakost), vetiver. Z barev vybírejte živější jako červená, oranžová, případně bílá,a noste již čepici, hlavou uniká nejvíce tepla. Vyhněte se příliš hlasité hudbě, nadměrnému sexu, agresivnímu řízení auta. Zkuste chodit spát mezi 22-23 hod.

Cvičení

Pro podzimní cvičení se vyhraďte nejlépe ranní nebo večerní hodiny (6-10 h. a 18-20 h.) příliš intenzivní pohyb může způsobovat nerovnováhu, vhodnější je pomalejší, méně intenzivní případně posilovací cviky. Chůze, treking, plavání, jóga a tai-chi jsou vhodnější v případě přiměřené intenzity, ideálně do 70% kapacity za podmínky, že dýcháte nosem. Pohyb musíte spojit s pravidelnou relaxací a spánkem.

Jóga a dýchání

Základem dýchání je pránajáma, jogínský dech, střídavě dýchání levou a pravou nosní dírkou. Zařaďte po úvodní rozcvičené a rozehřátí provádějte jednoduché ásany, bez větších přesunů a skoků. Například klidně prováděný pozdrav Slunci je vhodnou ranní rozvičkou. Také pozice pro udržení rovnováhy jako strom či bojovník, kobra, kráva, kočka, zkldněte mysl při předklonu. Také regenerační pozice jako nohy vdenuté a opřené o zeď. Cvičení zakončete relaxací v šavásan.

Byliny

Pro imunitu, energii a posílení užívejte regenerační byliny a směsi. Bylinný čaj KKF (kumín, koriandr, fenykl), lahodný čaj, Vrcholák (Haritaki), Ašvaganda (Withanie somnifera), svatá bazalka Tulsi (Ocimum sanctum) v kapslích a čajích, například Tulsi skořice s růží či Tulsi se zázvorem zahřeje a posílí trávení. Proti podzimnímu splínu působí pupečník (Centella asiatica). Tyto byliny najdete na eccevita.cz.

df

Vyšší cholesterol je spojen s dlouhověkostí

V analýzách nižší cholesterol, nikoli vyšší, zvyšoval riziko předčasného úmrtí. Kornatění tepen a nemoci srdce bývají významnější u starších lidí a jejich riziko by mělo být tedy vyšší než u ...

Jíst více tuků a bílkovin, méně cukrů

Změny ve stravování na základě doporučení jíst méně tuku a více sacharidů způsobuje metabolické poruchy v populaci. Potravinářskému průmyslu přinesly velké zisky nezdravé sacharidy (těstoviny, ...

Jak zdravá jsou vaše střeva?

Nejen o svátcích, ale i během roku často sníme více cukru, pijeme více alkoholu, méně spíme a často i vynecháme cvičení. Tyto návyky ovlivňují střevní sliznici a podporují přerůstání nezdravých ...

Mražené potraviny v zimě podporují zdraví

V zimě hrozí konzumace přemrzlého ovoce. Mráz poškozuje mnoho druhů ovoce a zeleniny, kdy se ztrácí vitaminy, minerály, konzistence a chuť (např citrusy hořknou). Rychleji se kazí. Při pokojové ...
Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.