Správné zažívání je základem zdraví. Mnohé prozánětlivé potraviny zejména polotovary ale zatěžují trávící systém a imunitu nedostatkem živin, toxiny a stresem. Existují možnosti, jak trávení posílit.

Koření

V malém množství vhodné koření stimuluje trávící enzymy, a umožňuje tak natrávení přijímaného pokrmu a vstřebávání živin na rozdíl od chemických léků, které obsahují enzymy, čímž nahrazují a tak brání vylučování enzymů tělu vlastních. Vhodné jsou různé směsi jako garam masala, provensálské koření, Trikatu či si vyrobte vlastní směs.

Směs na imunitu
recept na díly, tedy např 6 dílů (např. lžic) kurkumy apod. Uchovávejte ve vzduchotěsné sklenici.

6 kurkumy
3 kumín
3 koriandr
3 fenykl
1 mletý zázvor
1 pepř
¼ skořice

Směs používejte na vaření i do hotových jídel.

Fermentované potraviny

Fermentované potraviny kontroluji škodlivé bakterie a kvasinky, jelikož kyselina mléčná produkující laktobacily v těchto potravinách reguluje kyselost ve střevech a brání růstu škodlivých bakterií, písní a kvasinek.

Velmi dostupnou fermentovanou potravinou je kysané zelí, obsahující zelí, sůl a případně kultury. Kysané zelí je jemně nakrájené hlávkové zelí, které bylo zkvašeno za pomoci bakterií mléčného kvašení.Téměř jakákoli zelenina ale může být zkvašená a uchovávaná až několik let při příznivých skladovacích podmínkách. Nedávný test domácího kysaného zelí zjistil až 10 triliónů probiotických bakterií, podstatně více než probiotika v kapslích, nemluvě o jogurtech.

Aloe vera

Aloe vera je rostlině, která řeší zdravotní problémy zodpovídající za mnohé nemoci moderní doby-chronický zánět a sníženou imunitu vzhledem ke slabému trávení způsobeného škodlivými bakteriemi. Aloe vera zlepšuje přísun živin, má protibakteriální, protivirové a protiplísňové účinky.

Aloe vera posiluje a zlepšuje trávení z těchto důvodů:
• Léčí vředy, syndrom dráždivého střeva, záněty střev jako ulcerózní kolitidu a Crohnovu nemoc
• Odstraňuje kvasinky a parazity
• Odstraňuje zácpu
• Snižuje překyselení žaludku

Užívejte jen čistou nejlépe bio aloe vera bez chemických konzervantů.

Česnek

Česnek je superpotravinou, která má silné protibakteriální, protivirové a protiplísňové účinky. Odstraňuje tyto mikroorganismy a parazity oslabující zažívací systém. Česnek je velmi účinné přírodní antibiotikum proti běžným bakteriím jako campylobacter bacterium, který infikuje tisíce lidí každý rok.

Současně s tím je nutné omezit či při léčbě dočasně vyřadit ze stravy bílý cukr, polotovary, lepek, kofein, alkohol a geneticky modifikované potraviny. Snižte stres a kupujte potraviny bio a od farmářů.

df

Vyšší cholesterol je spojen s dlouhověkostí

V analýzách nižší cholesterol, nikoli vyšší, zvyšoval riziko předčasného úmrtí. Kornatění tepen a nemoci srdce bývají významnější u starších lidí a jejich riziko by mělo být tedy vyšší než u ...

Jíst více tuků a bílkovin, méně cukrů

Změny ve stravování na základě doporučení jíst méně tuku a více sacharidů způsobuje metabolické poruchy v populaci. Potravinářskému průmyslu přinesly velké zisky nezdravé sacharidy (těstoviny, ...

Jak zdravá jsou vaše střeva?

Nejen o svátcích, ale i během roku často sníme více cukru, pijeme více alkoholu, méně spíme a často i vynecháme cvičení. Tyto návyky ovlivňují střevní sliznici a podporují přerůstání nezdravých ...

Mražené potraviny v zimě podporují zdraví

V zimě hrozí konzumace přemrzlého ovoce. Mráz poškozuje mnoho druhů ovoce a zeleniny, kdy se ztrácí vitaminy, minerály, konzistence a chuť (např citrusy hořknou). Rychleji se kazí. Při pokojové ...
Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.