O tom, že kolektivní imunita a prodělání nemoci poskytuje větší ochranu než očkování, a riziku očkování mladých lidí a dětí.

Vakcíny

Pokud si vezmete virus a porovnáte různé virové částice, pak zjistíte, že se virus liší tím, jak tvoří kopie, které nejsou identické. Mnohé mutace nejsou výhodné pro virus a zaniknou, ale s větší virovou náloží se mutace zvyšují a mohou podporovat šíření viru.

Na variantu B.1.1.7, britskou mutaci, by údajně měla vakcína mRNA reagovat. Nejedná se o virus rezistentní na protilátky vyvolané očkováním, u jihoafrické mutace B.1.351 se citlivost protilátek snižuje až šestinásobně. Další mutace, brazilská, P.1, a dvě kalifornské, B.1.427 a B.1.429, jsou odolnější na protilátky.

Problém ale je, že hodnotíme jen protilátky. Někteří imunologové, zejména ti co často vystupují v TV, matou veřejnost tím, že očkování je prý lepší než prodělání nemoci. Ano, očkování stimuluje větší hladinu protilátek. Jenže to není celé. V séru totiž nenacházíme T buňky, plazmatické buňky či paměťové B buňky pro tvorbu protilátek. Zatímco se stále mluví o účinnosti očkování, lidé po očkování onemocní či jsou dále infekční. Účinnost vakcín není 95%, ale někdy jen 49% až 64% (Johnson Johnson), např v Jižní Africe. Dále, např. u obézních je účinnost jen 50%.  
https://www.mc-praha.cz/mcp/prehled-vakcin-proti-covid-19-mechanismy-ucinku-vyhody-a-nevyhody/

Většina dat o messenger RNA (mRNA) vakcínách proti SARS-CoV-2 pochází z laboratoří, kde se sérum od imunizovaných jedinců vystavuje geneticky upravovaných viru a měří se protilátky. Vědci v séru měřili účinnost vakcíny Pfizer proti mutaci B.1.351 a zjistili pokles účinnosti o 60%. mRNA vakcíny jsou ale novou technologií.

Imunita po nemoci a očkování

Imunita po nemoci přetrvává dlouhodobě. Ti, co prodělají onemocnění, mají silnou nejen protilátkovou, ale i buněčnou imunitu. Navíc, nejen proti jednomu antigenu, ale všem komponentám viru. Při změně antigenu pak se může stát očkování málo účinné. Rozhovor s ním najdete zde. 

O tom že prodělání nemoci je lepší než očkování vypovídají další informace:

Infekce SARS-CoV-2 virem se jedná o slizniční infekci a o vyvolání slizniční imunitní odpovědi. Ta je odlišná od odpovědi systémové po podání vakcíny do svalu a nelze je zaměňovat. Měří se proto také úplně odlišné imunitní parametry.

Z oficiálních míst se vůbec nehovoří o sekrečních slizničních protilátkách po infekci, o paměťové buněčné odpovědi, dokonce ani o mechanismech přirozené slizniční imunity.

Očkování poskytuje hlavně IgG protilátky a tam, kde se infekce nedostane, ale my potřebujeme slizniční IgA protilátky v dýchacích cestách. 
Navíc, podle nové studie z Washingtonské studie v St.Louis publikované v časopise Nature, ti, co prodělali mírnou formu COVID-19, mají dlouhodobě protilátky a paměťové buňky je mohou chránit po celý život.

Imunolog Jiří Šinkora, v Týdeníku Echo 14/2021 uvedl, že přirozené protilátky jsou různorodější a více chrání před opakovanou infekcí. Někteří imunologové lžou a matou veřejnost, když upřednostňují očkování jako lepší variantu pro náš imunitní systém.

Nepřesné PCR testy by mely nahradit nové. Pokud se mají testy odpovídat , pak jsou nepřesné. Nové technologie ukazují na přesné stanovení protilátek během 30 minut, kdy se fragmenty označeného enzymu naváží na S či N-protein, a v reakci s protilátkami se projevují světelně. 
Očkovat po prodělání nemoci nedává žádný smysl. Důležité jsou paměťové T lymfocyty, protože delší dobu po nemoci mohou být protilátky nízké.

Děti a očkování

Podle studie v časopise JAMA nemá smysl děti ve věku od 0-9 let nechávat doma namísto aby chodili do školy. Děti v tomto věku mají nejnižší záchyt infekce, tedy nejnižší infekčnost.

Už jsem psal o tom, že roušky u dětí jsou týráním dětí, zde je komentář prof. Berana.

Závěr:

Očkování je jednoznačně horší než prodělání nemoci.

Po prodělání nemoci máte pestřejší protilátky, buněčnou a slizniční imunitu a jste méně infekční.

Očkování lidé stále mohou být infekční a mohou onemocnět COVID-19. Očkování brání těžkému průběhu, nechrání před nákazou.

Po prodělání nemoci a detekovatelných protilátkách (ideálně i s buněčnou imunitou) není vhodné se očkovat.

Očkování lidí ve fertilním věku není smysluplné, následky vakcíny se mohou projevit za mnoho let, uvádí imunolog Jiří Šinkora v Týdeník Echo, 14/2021. Podle biochemiků je nutné čekat 2-3 roky na to, až klinická data ukáží, zda jsou vakcíny bezpečné. Vývoj vakcín byl urychlen pro to, aby se zabránilo úmrtím, ale data o dlouhodobé bezpečnosti chybí.

Trápit děti do 10 let, která je nejméně rizikovou skupinou, nosit roušky a testovat je, považuji nejen já za týrání dětí.

Očkování malých i větších dětí může mít negativní zdravotní následky po mnoha letech.

Zdroje:

Rubin R. COVID-19 Vaccines vs Variants-Determining How Much Immunity Is Enough. JAMA. 2021;325(13):1241-1243. doi:10.1001/jama.2021.3370
Li Y, Tong CH, Bare LA, Devlin JJ. Assessment of the Association of Vitamin D Level With SARS-CoV-2 Seropositivity Among Working-Age Adults. JAMA Netw Open. 2021;4(5):e2111634. doi:10.1001/jamanetworkopen.2021.11634

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/rok-si-nicime-imunitu-mozna-i-proto-je-tolik-nemocnych-rika-ceska-vedkyne-148516?#dop_ab_variant=544821&dop_source_zonename=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=FeDwvxgpBjD-202103290816&dop_id=148516&source=hp&seq_no=4&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Abbasi J. A Next-Generation Rapid, Accurate SARS-CoV-2 Antibody Test. JAMA. 2021;325(18):1825. doi:10.1001/jama.2021.6333
https://edhub.ama-assn.org/jn-learning/video-player/18599731

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/koronavirus-rozhovor-imunulog-vojtech-thon-protilatky-cesko_2103061447_dok

Somekh I, Boker LK, Shohat T, Pettoello-Mantovani M, Simões EAF, Somekh E. Comparison of COVID-19 Incidence Rates Before and After School Reopening in Israel. JAMA Netw Open. 2021;4(4):e217105. doi:10.1001/jamanetworkopen.2021.7105

https://echo24.cz/a/SswCZ/imunolog-sinkora-kdyzvidim-ty-vladni-napady-rikam-si-jestli-nanecem-nejedou

Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.

Chronický zánět a nemoci

Zánět je typická fyziologická reakce na infekce a poranění, kdy imunita zabíjí mikrobi, obnovuje zdravou tkáň a nastoluje homeostázu. Akutní zánětlivá reakce je časově ohraničená a vede k uzdravení. Imunoregulační cytokiny jako IL-10 a TGF-beta zastavují zánětlivou kaskádu a aktivují regulační buňky.

Nové studie: Infekčnost očkovaných a zánět srdce a cév po očkování mladých lidí

Nové studie ukazují, že virová nálož očkovaných je stejná jako neočkovaných, jiné dvě studie ukazují na riziko infaktu a zánětu srdce po očkování mladých lidí.

Vitamin D významně snižuje úmrtnost a zánětlivou reakci u pacientů s COVID-19.

Nová studie ukazuje, že vitamin D hypoteticky snižuje riziko úmrtí na COVID-19 téměř k nule!! Podle autorů analýzy by se k dosažení žádoucí hladiny vitaminu D3 a užívání dostatečně vysokých ...

SARS-CoV-2 spike protein (COVID-19 i ve vakcínách) blokuje opravu poškozené DNA v buňkách

V nové studii, která ale neproběhla na živém organismu, ale in vitro, na buněčných kulturách, se ukazuje, že SARS-CoV-2 spike protein (základ vakcín proti COVID-19) výrazně blokuje obnovu poškozené DNA, nutnou pro získanou imunitu.

Doplňky stravy pro imunitu

Pestrá strava je základem, jak získat různé mikronutrienty, ale byliny jsou dalším nástrojem pro naši imunitu. Nejsou nutné, pokud žijeme relativně zdravě, ale výrazně nám pomáhají. Podle současných doporučení je základem nutričně bohatá strava, ale v případě větší fyzické zátěže, stresu, epidemie a prevence patří doplňky a byliny k praktickým prostředkům, jak podpořit imunitu.