Kupujete si multivitaminy s cílem že budete zdraví? Nejdříve si raději prostudujte etikety. Zejména různé přidané další látky mají spíše opačný než uzdravující účinek. Ještě v 30.letech minulého století byly vitaminy vyráběny z ovoce a zeleniny, ale od 40.let již začala éra syntetických vitaminů. Mnozí odborníci popisují jejich karcinogenní a mutagenní účinek. Mohou zhoršit nemoci jako je osteoporoza, artritida, rakovina, demence. Multivitaminy vyrábí většinou farmaceutické společnosti, které přidávají do multivitaminů různé chemikálie a umělá sladidla. .
kapsle ze želatiny obsahují kůži, chrupavku, pojivové tkáně a kosti nemocných zvířat. K tomu ještě u mnoha multivitaminů konzumujete umělá sladila, jejichž bezpečnost není ověřena, proto dokonce někteří výrobci limonád přecházejí na stevii.

Multivitaminy v chemické formě

Proč mnohé přípravky s vitaminy neúčinkují, lze stěží zodpovědět. Některé z nich obsahují kontaminující látky z výroby, bránící zdravotním účinkům. I „přírodní” přípravky procházejí zpracováním do tablet nebo kapslí. Miliardový obchod s multivitaminovými a minerálními přípravky není regulován tak přísně jako farmaceutický průmysl. Mé analýzy bylinných přípravků jako grapefruitová semínka, výtažky z brusinek nebo hlohu vykazují velké rozdíly v kvalitě a některé by se měly zakázat.
Uměle vyráběné vitaminy nejsou pro organismus lehce stravitelné, naopak. Tato koncentrovaná forma vitaminů zatěžuje trávení. Je prokázáno, že se z těchto (méně kvalitních) přípravků vstřebá jen asi 25 procent. U jakýchkoliv příznaků oslabeného trávení, zejména poklesu energie (právě tehdy výrobci doporučují vitaminy!), povlaku na jazyku a proměnlivé chuti k jídlu, se užívání vitaminů vyhněte. Navíc přírodní produkty jsou stravitelnější, tedy přirozenější než chemické vitaminy. V kapslích a tabletách se často nacházejí uměle vyrobené látky. Výjimkou jsou sušené byliny bez chemické úpravy naplněné v kapslích. Takové přípravky v rostlinných kapslích, organického původu, používám ve své praxi.

Nežádoucí účinky umělých vitaminů

Dlouhodobé užívání nebo větší dávky vitaminů a minerálů navíc zvyšují riziko nežádoucích účinků. Některé vitaminy, jako betakaroten a vitamin E, zvýšily podle několika studií riziko nemocí. Například syntetický vitamin B12 je vyráběn z kravských jater, které jsou plné pesticidů, steroidů a antibiotik. Uměle vyráběné B vitaminy pocházejí z ropy a kamenouhelného dehtu, poškozující nervový systém, a způsobující dýchací obtíže. Syntetický vitamin C pochází z r.zných kyselin, dráždící sliznice žaludku a zatěžuje nevhodně ledviny. Uměle vyráběný vitamin A se vyrábí z jaterních šťáv ryb, často plných rtuti. Zatímco přírodní vitamin A má antioxidační účinky, umělý vitamin A je až škodlivý. Betakaroten ve studii měly vyšší výskyt nemocí srdce, rakoviny plic a mrtvic než ti, co vitamin neužívali. Tyto chemické vitaminy se řadí do stejné skupiny jako umělá sladidla nebo glutamát.

Studie s vitaminy ukázaly riziko

SU.VI.MAX (Supplémentation en VItamines et Mineréux AntioXidants) je novější pařížskou studií sledujících účinky kombinace antioxidantů (120 mg vitaminu C, 30 mg vitaminu E, 6 mg betakarotenu, 20 mg zinku a 100 mikrogramů selenu) u více než 13000 zdravých osob. Během sedmi a půl let se u mužů snížilo riziko rakoviny, u žen nikoli. Léčba neovlivnila úmrtí. Ateroskleróza se objevovala častěji u osob užívajících přípravky.

Mnohé studie s vitaminem E prokázaly škodlivé působení. Analýza podávání vysokých dávek vitaminu E byla publikována v roce 2005. Vyšší dávky neměly žádný účinek a při dávce nad 400 IU (267 mg) se často objevovaly nežádoucí účinky. Ve stravě stěží konzumujte více než 100 mg vitaminu E, proto vhodné množství vitaminu E najdete v potravinách jako avokádo, ořechy a semínka. Vitamin C zase zatěžuje játra a ledviny. Umělý vitamin D může být toxický pro srdce, játra a ledviny a je vyráběný z ropy, dehtu, může obsahovat formaldehyd a amoniak.

Zdraví bez chemických vitaminů

Běžné multivitaminové přípravky v lékárnách nejsou přírodní ani náhodou. Musí projít chemickou úpravou a enzymy je obtížně rozkládají. Chemikálie v ovzduší a potravinách enormně zatěžují játra. Většina lidí tak trpí nedostatkem některých důležitých látek. Nejlepším receptem je kvalitní čerstvá strava, byliny a přírodní vitaminy z bylin, ovoce a zeleniny. Byliny patří mezi potraviny, nikoli chemické látky nebo léky. Proto je doporučuji zařadit do stravy. Dle mých zkušeností je vhodné užívat dlouhodobě byliny pro silnou imunitu a rovnováhu, narušovanou ataky volných radikálů, smogem, stresem a nevhodnou potravou. Byliny nejenže jsou lehce stravitelné, ale také podporují trávení a vstřebávání živin z potravy.

dr.David Frej

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.

Chronický zánět a nemoci

Zánět je typická fyziologická reakce na infekce a poranění, kdy imunita zabíjí mikrobi, obnovuje zdravou tkáň a nastoluje homeostázu. Akutní zánětlivá reakce je časově ohraničená a vede k uzdravení. Imunoregulační cytokiny jako IL-10 a TGF-beta zastavují zánětlivou kaskádu a aktivují regulační buňky.

Nové studie: Infekčnost očkovaných a zánět srdce a cév po očkování mladých lidí

Nové studie ukazují, že virová nálož očkovaných je stejná jako neočkovaných, jiné dvě studie ukazují na riziko infaktu a zánětu srdce po očkování mladých lidí.

Vitamin D významně snižuje úmrtnost a zánětlivou reakci u pacientů s COVID-19.

Nová studie ukazuje, že vitamin D hypoteticky snižuje riziko úmrtí na COVID-19 téměř k nule!! Podle autorů analýzy by se k dosažení žádoucí hladiny vitaminu D3 a užívání dostatečně vysokých ...

SARS-CoV-2 spike protein (COVID-19 i ve vakcínách) blokuje opravu poškozené DNA v buňkách

V nové studii, která ale neproběhla na živém organismu, ale in vitro, na buněčných kulturách, se ukazuje, že SARS-CoV-2 spike protein (základ vakcín proti COVID-19) výrazně blokuje obnovu poškozené DNA, nutnou pro získanou imunitu.