Existuje množství rozpoznaných rizikových faktorů pro osteoporózu. Některé z nich jsou kontrolovatelné, některé nikoliv.

Rizikové faktory osteoporózy, které neovlivníte

Pohlaví. U žen je větší riziko, protože je u nich maximální kostní hmota nižší
v porovnání s muži. přítomnost u matky, BMI menší 19, malá štíhlá
postava

Věk. Riziko se u každého zvyšuje s přibývajícím věkem, protože se kost stává
slabší a má nižší hustotu.

Velikost těla. Ženy s hubenou a/nebo malou tělesnou konstrukcí jsou více ohroženy.

Rodinná historie. Zdá se, že osoby s rodiči se sklonem ke zlomeninám, mají nižší kostní
hmotu a vyšší riziko zlomenin.

Rizikové faktory osteoporózy, nad kterými máte kontrolu

Pohlavní hormony. Riziko je vyšší u žen v menopauze, protože se v jejich těle výrazně snižuje produkce estrogenů, nebo při absenci menstruačních period během adolescence a dospělosti; ženy, které nerodily, u mužů s nízkou hladinou testosteronu.

Nepravidelná menstruace. Jde o ukazatel nedostatečného množství hormonu zvaného progesteron, který spolu s estrogeny zajišťuje zdravé kosti. Progesteron zajišťuje správný průběh přestavby a novotvorby kostí, zatímco estrogen snižuje odbourávání kostí.

Jídlo. Anorexia nervosa a bulimie zvyšují riziko.Choroby onemocnění ledvin, cukrovka závislá na inzulinu, chronická onemocnění
trávicího traktu.

Dieta. Dieta s nízkým vápníkem a vitamínem D zvyšuje riziko.

Úroveň aktivity. Osoby, které nejsou fyzicky aktivní nebo které jsou upoutány na lůžko po 
jakoukoliv dobu, jsou ohroženy více. Nejlepší je provozovat jak zátěžové, tak silové cvičení.

Medikace. Užívání určitých léků, jako jsou glukokortikoidy nebo některé anti-
konvulzívní látky, zvyšují riziko.

Kouření cigaret. Kuřačky cigaret jsou více ohroženy.

Požívání alkoholu. Nadměrné požívání alkoholu zvyšuje riziko.

Léky heparin, kortikoidy, hormony štítné žlázy, cytostatika, antacida, léky na
epilepsii

Nehybnost, prodělaná zlomenina.

Některá onemocnění (určitá nemoci štítné žlázy, ledvin, plic, zažívacího ústrojí).

df

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.

Chronický zánět a nemoci

Zánět je typická fyziologická reakce na infekce a poranění, kdy imunita zabíjí mikrobi, obnovuje zdravou tkáň a nastoluje homeostázu. Akutní zánětlivá reakce je časově ohraničená a vede k uzdravení. Imunoregulační cytokiny jako IL-10 a TGF-beta zastavují zánětlivou kaskádu a aktivují regulační buňky.

Nové studie: Infekčnost očkovaných a zánět srdce a cév po očkování mladých lidí

Nové studie ukazují, že virová nálož očkovaných je stejná jako neočkovaných, jiné dvě studie ukazují na riziko infaktu a zánětu srdce po očkování mladých lidí.

Vitamin D významně snižuje úmrtnost a zánětlivou reakci u pacientů s COVID-19.

Nová studie ukazuje, že vitamin D hypoteticky snižuje riziko úmrtí na COVID-19 téměř k nule!! Podle autorů analýzy by se k dosažení žádoucí hladiny vitaminu D3 a užívání dostatečně vysokých ...

SARS-CoV-2 spike protein (COVID-19 i ve vakcínách) blokuje opravu poškozené DNA v buňkách

V nové studii, která ale neproběhla na živém organismu, ale in vitro, na buněčných kulturách, se ukazuje, že SARS-CoV-2 spike protein (základ vakcín proti COVID-19) výrazně blokuje obnovu poškozené DNA, nutnou pro získanou imunitu.

Doplňky stravy pro imunitu

Pestrá strava je základem, jak získat různé mikronutrienty, ale byliny jsou dalším nástrojem pro naši imunitu. Nejsou nutné, pokud žijeme relativně zdravě, ale výrazně nám pomáhají. Podle současných doporučení je základem nutričně bohatá strava, ale v případě větší fyzické zátěže, stresu, epidemie a prevence patří doplňky a byliny k praktickým prostředkům, jak podpořit imunitu.
Pšenice a škodlivý účinek na zdraví

Pšenice a škodlivý účinek na zdraví

Obilniny jsou semena z trávy Poaceae. Kromě toho existují pseudoobilniny, jako pohanka, quinoa, amarant a chia. Některé studie se snaží vzbudit dojem, že obilovny jsou nezbytnou součástí vyvážené stravy.
Lockdown jako hloupé opatření

Lockdown jako hloupé opatření

Lockdown je panické opatření, a historie ukáže, že lockdown je fatálním selháním a omylem v opatřeních proti Covidu i jiným virovým pandemiím. Důsledky lockdownu jsou závažnější než samotný COVID-19. Prof. Woolhouse.

Prodělání nemoci poskytuje lepší imunitu než očkování

O tom, že kolektivní imunita a prodělání nemoci poskytuje větší ochranu než očkování, a riziku očkování mladých lidí a dětí.
Omega-6 mastné kyseliny v potravinách a zánět

Omega-6 mastné kyseliny v potravinách a zánět

Klinické studie a vědecký výzkum prokazuje, že pro zdraví je zásadní vyvážený poměr mezi omega-6 a omega-3 tuky. Jak zmiňuji v mnoha článcích a knihách, výrazný nepoměr mezi omega-3 a omega-6 podporuje zánět.