Alergie či intolerance lepku v případě, že se nebere v úvahu, může způsobit léčbu jinou než omezení lepku. Lékařské testy (krevní odběry, histologie) jsou často negativní, avšak lidé, kteří lepek nesnášejí nadále trpí nepřeberným množstvím symptomů.

Různé druhy lepku

To, že testování ukazuje negativní výsledek, ale je způsoben krevními testy, které zkoumají pouze jeden ze šesti polypeptidů v pšenici, gliadin. Existuje pět dalších: aglutinin v pšeničných klíčcích, glteomorphin, gltueinin, prodynorphin, a omega gliadin. Jedna nebo více kombinací těchto pěti polypeptidů může vyvolat reakci na pšenici.

Příznaky samy mohou ukazovat i na jiné obtíže než jen lepek a na druhé straně, lidé s intolerancí lepku nebo celiakií trpí řadou různých příznaků. Existuje šest příznaků a je vhodné se ujistit, že je vyvolán reakcí organismu na lepek. Někdy se tyto příznaky objevují hned po jídle a netrvají dlouho. V ostatních případech mohou příznaky trvat i několik týdnů, nebo dokonce být chronické, což pak často vede k diagnóze autoimunitního onemocnění místo nesnášenlivosti lepku. Lepek a zdravotní obtíže v článku zde.

Šest příznaků nesnášenlivosti lepku

(1) Gastrointestinální obtíže (GI), zejména potíže se žaludkem. Ty mohou zahrnovat jeden nebo některé z následujících: plynatost, nadýmání, nevolnost, křeče v břiše, zácpa, průjem, nebo střídání zácpy a průjmů – SDT (syndrom dráždivého tračníku).

(2) Bolesti hlavy a / nebo migrény.

(3) Fibromyalgie je syndrom. Fibro = pojivové tkáně; Myo = svaly; algia = bolest. Tak fibromyalgie.

(4) Emocionální projevy týkající se chronické podrážděnost a velká náladovost.

(5) Neurologické problémy, včetně závratí, potíže s vyvažováním, a periferní neuropatie postihující nervy mimo centrální nervový systém vedoucí k bolesti, slabosti, brnění nebo znecitlivění v končetinách.

(6) Únava, ať už chronická nebo téměř po každém jídle. Chronický únavový syndrom (CFS) je, stejně jako fibromyalgie, syndrom, není to nemoc. Pokud máte tuto diagnózu, znamená to, že lékař nenašel příčinu únavy.

Ano, všechny tyto příznaky mohou znamenat i další zdravotní problémy a nemoci.

Jak udělat konečné rozhodnutí

1. Za prvé, napište si každý symptom, který se vás týká, jedno zda je sporadický nebo chronický a nesnažte si příznak vysvětlovat, jen ho napište.

2. Pak přejděte na bezlepkovou dietu po dobu 60 dnů. Pokud máte pocit, že již dále tuto dietu nechcete držet, může to značit, že jste závislí na lepku. Často jsme závislí na věcech, na které jsme alergičtí. Při bezlepkové dietě bychom měli vyloučit pšenici, žito, ječmen, pšenici špaldu, kamut, oves, tritikale. Quinoa, pohanka, jáhly, čirok a rýže jsou bezlepkové. Balené potraviny mohou obsahovat lepek. Čtěte si obaly. Zde je odkaz na můj článek o celiakii.

3. Po 60-ti denní dietě se vraťte k poznámkám a zjistit, kolik z vašich symptomů přetrvává. Pokud většinou zmizely, můžete se rozhodnout zůstat na bezlepkové dietě. Pokud si nejste jisti, vraťte se ke své původní stravě, zda se tyto příznaky vrátí.

4. Po šestiměsíční bezlepkové dietě, je možné postupně při individuální konzultaci začlenit některé z potravin, které jste vynechali, aniž to vyvolá potíže.

Vyšší cholesterol je spojen s dlouhověkostí

V analýzách nižší cholesterol, nikoli vyšší, zvyšoval riziko předčasného úmrtí. Kornatění tepen a nemoci srdce bývají významnější u starších lidí a jejich riziko by mělo být tedy vyšší než u ...

Jíst více tuků a bílkovin, méně cukrů

Změny ve stravování na základě doporučení jíst méně tuku a více sacharidů způsobuje metabolické poruchy v populaci. Potravinářskému průmyslu přinesly velké zisky nezdravé sacharidy (těstoviny, ...

Jak zdravá jsou vaše střeva?

Nejen o svátcích, ale i během roku často sníme více cukru, pijeme více alkoholu, méně spíme a často i vynecháme cvičení. Tyto návyky ovlivňují střevní sliznici a podporují přerůstání nezdravých ...

Mražené potraviny v zimě podporují zdraví

V zimě hrozí konzumace přemrzlého ovoce. Mráz poškozuje mnoho druhů ovoce a zeleniny, kdy se ztrácí vitaminy, minerály, konzistence a chuť (např citrusy hořknou). Rychleji se kazí. Při pokojové ...
Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.