Bylina Neem (Azadirachta indica) je velký, trvale zelený tropický strom, který ale donedávna rostl také ve střední Evropě. Odolnost tohoto stromu vůči hmyzu je dokladem jeho léčivých vlastností. Neem se v přírodní  medicíně a homeopatii doporučuje na mnohé zdravotní potíže. Všechny části rostlin se používají pro širokou škálu neduhů zejména na horečky, bolení v krku, nachlazení, chřipky, plísňové infekce, únavu, kožní nemoci, cukrovku.

Zdravotní účinky Neemu

Neem se zkoumal v množství studií na účinky, které si nyní podrobně přiblížíme. Azadirachta indica, známý jako neem, nimba, česky Zederach indický, vzbudil určitou pozornost ve světě pro velké množství léčivých účinků. Z různých částí neemu vědci získali doposud kolem 140 účinných látek, a všechny části Neemu – listy, květy, semena, ovocné plody, kořeny a kůra stromu se tisíce let používá v léčbě zánětů, infekcí, plísní, horečky, kožních nemocí, dásní apod. Zejména listy a látky extrahované z listů mají protizánětlivý a imunitu podporující účinek, listy snižují hladinu krevního cukru, působí proti virům, bakteriím, v pokusech na zvířatech se zjistilo protirakovinné působení. Jako perličku dodejme, že důvod zákazu v České republice je právě údajně riziko mutagenního působení Neemu, přestože ve studiích se prokázal pravý opak.

Antibiotikum a protizánětlivý účinek

Neem je vlastně přírodní antibiotikum, ale bez nežádoucích účinků. Dle posledních studií podporuje imunitní systém, zejména buněčnou imunitu. Doporučuje se zejména u horečky, bolestí v krku, nachlazení, chřipky, angíny. Nejen ve studiích, ale i z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že nejlépe působí antimikrobiálně, u bakteriálních i virových infekcí. V laboratorních pokusech působil Neem zejména u infekcí způsobených bakteriemi Escherichia coli, Staphylococcus aureus, různými kmeny streptokoků, Mycobacterium smegmatis. Neem působí také proti různým plísním a parazitům. Jako prevenci doporučuji užívat Neem před cestou a během pobytu v exotických zemích, kde je riziko přítomnosti parazitů ve vodě nebo stravě. Vynikající účinek jsem pozoroval u chronických kvasinkových onemocnění (zejména plísní na nehtech a u gynekologických obtíží). V případě zánětů a infekcí virových i bakteriálních (nachlazení, chřipky, angíny, záněty močových cest) lze užívat po několik dnů větší nárazovou dávku několika kapslí denně místo klasických antibiotik. Pacientům doporučuji Neem i u zánětů (zubů, střev apod).

Kapsle s Neemem obsahují celé nadrcené sušené listy, květy a větvičky a působí příznivě na popsané infekce včetně zánětů průdušek, pokud se zánět a infekce zachytí včas. Tyto účinky mám vyzkoušené u pacientů i v mé rodině.

Kožní nemoci

Neem se projevuje příznivě u kožních onemocnění, a to zejména zánětlivého a infekčního typu. Zlepšuje stav u kožních nemocí, zejména u akné, ekzémů, lupénky, lupů nebo u alergické dermatitidy.

Protirakovinný účinek

Neem prokázal v laboratorních pokusech protirakovinné působení. Snižuje enzym arylhydrokarbonhydroxylázu, který hraje důležitou roli u vzniku rakovinných buněk a zvyšuje prospěšný enzym uridindifosfátglukuronosyltransferázu, podílející se na odstraňování rakovinných buněk. Prokázal se též antioxidační účinek (např. se zvýšila hladina glutationu a glutation peroxidázy), působící proti rakovinným buňkám a protirakovinný účinek v játrech. Neem ve studiích snižoval množení karcinogenních buněk a podporoval zánik těchto buněk (např. stimulací apoptózy). Též stimuloval buňky imunitního systému, které urychlovaly zánik rakovinných buněk. Zajímavé je působení proti karcinogenním aflatoxinům, které se nacházejí v zkažených potravinách, např. arašídech.

Cukrovka

Účinek extraktu z listů Neemu byl zkoumán v účincích na krevní cukr. Neem snižuje účinek serotoninu, který brání vylučování inzulinu ze slinivky při zvýšeném krevním cukru. Reguluje metabolismus, a používá se v kombinaci s jinými bylinami u cukrovky 2. typu (cukrovka u dospělých, většinou bez závislosti na inzulinu). Neem snižuje hladinu cukru v krvi a dávky inzulinu až o 50%.

Detoxikace

Neem je znám pro své detoxikační účinky a podává se u podpory detoxikace, při hubnutí, a přejídání, požívání alkoholu, léků či drog, zejména po steroidech, antibioticích či chemoterapii.

Další zdravotní účinky

Neem byl srovnáván s opiáty v tlumení bolesti. Jeho účinky s morfinem byly podobné, navíc Neem se kombinoval s morfinem, čímž snižoval jeho nežádoucí účinky. Důležitý je hepatoprotektivní (játra ochraňující účinek) Neemu, zejména pro své antioxidační účinky. Kvercetin a rutin, známé silné antioxidanty, se nacházejí v Neemu. Z dalších zdravotních potíží, kde Neem (většinou v kombinaci s jinými bylinami) lze doporučit, jmenujme bolest u revmatických onemocnění, prevence stresového žaludečního vředu a žaludečních obtíží, vědecky podpořené účinky při snižování krevního tlaku, cholesterolu a krevní srážlivosti, podpora činnosti ledvin, určitý antikoncepční účinek (zvláště olej ze semen) a účinek snižující bolesti hlavy.

Náhrada Neemu a kde ho koupit

Momentálně není prodej Neemu u nás a některých dalších státech EU povolen, lze ale koupit nyní u nás náhradu, bylinu Kalmegh v kapslich, která má podobné, ale nikoli identické popisované účinky v tomto článku. Já si pro osobní potřebu kupuji Neem v kapslích, buď extrakt anebo prášek z nasušených listů v bio kvalitě v Německu a Anglii.

Zejména o užívání a mých zkušenostech s Neemem mluvím na videu.

MUDr. David Frej

Vyšší cholesterol je spojen s dlouhověkostí

V analýzách nižší cholesterol, nikoli vyšší, zvyšoval riziko předčasného úmrtí. Kornatění tepen a nemoci srdce bývají významnější u starších lidí a jejich riziko by mělo být tedy vyšší než u ...

Jíst více tuků a bílkovin, méně cukrů

Změny ve stravování na základě doporučení jíst méně tuku a více sacharidů způsobuje metabolické poruchy v populaci. Potravinářskému průmyslu přinesly velké zisky nezdravé sacharidy (těstoviny, ...

Jak zdravá jsou vaše střeva?

Nejen o svátcích, ale i během roku často sníme více cukru, pijeme více alkoholu, méně spíme a často i vynecháme cvičení. Tyto návyky ovlivňují střevní sliznici a podporují přerůstání nezdravých ...

Mražené potraviny v zimě podporují zdraví

V zimě hrozí konzumace přemrzlého ovoce. Mráz poškozuje mnoho druhů ovoce a zeleniny, kdy se ztrácí vitaminy, minerály, konzistence a chuť (např citrusy hořknou). Rychleji se kazí. Při pokojové ...
Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.