Rakovina zodpovídá za 20 procent všech úmrtí. Podle nositele Nobelovy ceny Paule Nurse je rakovina způsobena narušením určitých genů. Strava však hraje u rakoviny významnou roli.

Rakovina a poškození buňky

Rakovina je nemoc, která začíná poškozením jediné buňky, která začne nesprávně fungovat vzhledem k porušení genů obsažených v kyselině DNA. Větší množství rakovinných buněk vytváří nádor, který v některých případech je vyživován nově se tvořícími krevními cévami. Rakovina tedy začíná poškozením DNA, nositele genetické informace v buňce. Tato poškozená buňka může odumřít anebo se za jistých podmínek začne dělit. Toto dělení dovede organismus regulovat, ale v určité fázi začne probíhat nekontrolovaně, a brzy utlačuje a negativně ovlivňuje okolní tkáň. Rakovinné buňky se opakovaně dělí, mění tvar (nikdo zatím nedovede vysvětlit proč) a v případě maligního (zhoubného) nádoru se šíří krví a lymfou do celého těla. Imunitní systém brání organismus a likviduje tyto buňky. Ty, které uniknou, se usadí v některé oslabené tkáni (s nízkou imunitou) a začnou se množit i na tomto místě. Tak vznikají metastázy.

Strava hraje u rakoviny důležitou roli

Stále více je prokazováno, že nesprávná výživa je nejdůležitější činitel při vzniku rakoviny. Velkou úlohu při vzniku rakoviny má jak celkový nadbytečný příjem potravy, tak i nesprávné její složení. Nadbytečný příjem potravy zvýšil např. výskyt rakoviny střev téměř 3x. Podobně u krys se při nadbytečné vzrůstající váze zvýšil vyskyt některých nádorů. Nadbytečný příjem bílkovin v potravě krys zvyšoval výskyt jejich nádorů při karcinogenezi 6 – 10x a bez karcinogeneze 3x.

Rakovina a tuky

Podobně nadbytečný příjem tuků u pokusných krys zvýšil výskyt nádorů mléčné žlázy úměrně přijtému množství, a to až 4x a také zvýšil počet vzniklých nádorů u jednoho zvířete. U nás je doporučováno až 30 % energetické hodnoty stravy v běžných rostlinných tucích (bez rozeznávání zdravých a nezdravých mastných kyselin) a přitom právě nádory mléčné žlázy mají vztah k tukům v potravě a jsou jedny z nějčastějších. Je zjištěno, že u národů, které používají tuky k maštění jídel střídmě a jen ty zdravé (omega-3) se nádory prsou prakticky nevyskytují.

Nezdravé druhy tuků však mají také nepřímý vztah k výskytu ostatních typů rakoviny, protože stejně jako cukry poškozují pankreas, jehož proteolytické enzymy mají velkou úlohu v ochraně těla proti rakovině. Také nedostatečný příjem některých vitamínů a minerálních látek a možná i jiných biologicky aktivních, ještě neznámých ochranných látek má za následek větší výskyt rakoviny.

Rakovina a látky ve stravě

Bylo prokázáno, že vitamín C snižuje výskyt rakoviny jícnu, hrtanu a žaludku, vitamín A a jeho deriváty snižují výskyt rakoviny plic, úst, hrtanu, mléčné žlázy čípku děložního, křížokvětá zelenina snižuje výskyt rakoviny močového měchýře, tlustého střeva a konečníku. Naopak příjem některých škodlivých látek v potravě zvyšuje výskyt rakoviny. Patří k nim zejména nasolené, uzené a v kyselém nálevu konzervované potraviny (Cancer Res., 13, 1983, 2409 s).

Strava bez dostatku bílkovin, zdravých tuků a s dostatkem vitamínů i minerálních látek, což je možno dosáhnout jedině denním dostatečným příjmem masa, ryb, zdravých tuků (omega-3 a 9)koření je dobrou ochranou proti rakovině. Z toho vyplývá, že je beznadějné očekávat trvalé vyléčení, když není odstraněna nejčastější primární příčina, tj. nesprávná strava.

df

Vyšší cholesterol je spojen s dlouhověkostí

V analýzách nižší cholesterol, nikoli vyšší, zvyšoval riziko předčasného úmrtí. Kornatění tepen a nemoci srdce bývají významnější u starších lidí a jejich riziko by mělo být tedy vyšší než u ...

Jíst více tuků a bílkovin, méně cukrů

Změny ve stravování na základě doporučení jíst méně tuku a více sacharidů způsobuje metabolické poruchy v populaci. Potravinářskému průmyslu přinesly velké zisky nezdravé sacharidy (těstoviny, ...

Jak zdravá jsou vaše střeva?

Nejen o svátcích, ale i během roku často sníme více cukru, pijeme více alkoholu, méně spíme a často i vynecháme cvičení. Tyto návyky ovlivňují střevní sliznici a podporují přerůstání nezdravých ...

Mražené potraviny v zimě podporují zdraví

V zimě hrozí konzumace přemrzlého ovoce. Mráz poškozuje mnoho druhů ovoce a zeleniny, kdy se ztrácí vitaminy, minerály, konzistence a chuť (např citrusy hořknou). Rychleji se kazí. Při pokojové ...
Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.