V životě se potýkáme s mnoha událostmi, které na nás působí rozdílně. Stres způsobuje menší i větší změny. Stres vyvolává často každodenní „malý stres”, se kterým se potýkáme v práci a  doma, ať jde o problémy s nadřízeným, nezvladatelné časové úkoly, konflikty s partnerem, cestování přeplněnými dopravními prostředky. Množství energie, kterou musíme vynaložit, abychom se s různými stresujícími okamžiky vyrovnali, určuje míru stresu. Stres vzniká často neochotou přijímat změny a přizpůsobit se různým životním situacím. Protože stres ovlivňuje naši rovnováhu jen tak, jak to sami umožníme.

Stres a hormony

Ve stresu se vylučují hormony pro boj se stresem, kortizon, aldosteron, adrenalin a noradrenalin, podporující uvolňování cukrů z jater a svalů do krve. Hladina inzulinu stoupá a zvyšuje prokrvení buněk pro dostupnost energie. Ke stresovým hormonům patří adrenalin, noradrenalin, kortizon. Tyto hormony ovlivňují množství krve, které srdce čerpá do krevního oběhu a zrychlují srdeční činnost. Způsobují přeměnu látek, zvyšují hladinu krevního cukru, zrychlují metabolismus, zvyšují krevní tlak.

Příčiny stresu

Stres vyvolává mnoho faktorů:
Zevní – špatná životospráva a strava, nedostatek pohybu, hluk, znečištění, přelidnění; 
Vnitřní – negativní myšlení, emoční stres (zdroj nemocí jsou potlačené emoce + nesprávná výživa)
Ostatní – pracovní, partnerský a finanční stres

Stres působí na fyzické úrovni v podobě znečištění ovzduší, nezdravé výživy a životosprávy, např. nedostatku spánku, odpočinku atd.
Mentální stres vzniká při životních událostech jako je úmrtí blízkého člověka, rozvod nebo výpověď v práci.

Protistresové techniky a byliny

Přírodní medicína nabízí mnoho protistresových technik a procedur.

Masáže

Masáž podporuje krevní oběh a regeneraci a navozuje relaxaci. Odstraňuje stres a napětí. Tím že podporuje oběh výživných látek a umožňuje organismu vylučovat toxiny, hraje masáž důležitou roli při pročišťování těla a udržování zdraví. Ájurvédská masáž se používá hlavně pro její léčebné účinky, ale také pro relaxaci, na krásu , zpomaluje stárnutí, odstraňuje únavu, posiluje tělo, zpevňuje pokožku. Tato masáž používá různé druhy olejů, jednak podle druhu ročního období a jednak podle druhu ájurvédské masáže. Celkové masáž posiluje imunitní, dýchací, nervový, endokrinní, pohybový, trávicí, lymfatický a krevní oběh.

Detoxikace

Speciální detoxikační programy jsou individuální očistné a regenerační terapie těla a mysli zaměřené proti stresu. Detoxikační kúra, kterou pobytově provádíme, je komplexní program zaměřený na stres. Většinou probíhá 7-10 dnů a rozepisujeme ji individuálně. Hlubokosáhlé použití přináší intenzivní podporu v odstranění jedovatých látek ze všech tkání, orgánů a tělesných kanálů.

Vizualizace

Několik příkladů vizualizace. Vytvořte si své útočiště, kam se budete v představách budete vracet v době konfliktů a stresu. Praktikujte pravidelně, nejlépe jednou až dvakrát denně.

Bungalov
Pomalu se probouzíte v bungalovu na ostrově uprostřed nekonečného oceánu. Temnota vás obklopí, když si obouváte sandály a s teplým šálkem čaje nebo kávy vyjdete na terasu. Houpete se v křesle a nasloucháte šumění moře. Hvězdy pronikají temnou oblohou. Dýcháte tiše, zhluboka, a při houpání křesla slyšíte vrzající dřevěnou podlahu. Na pobřeží se vlní vysoká tráva napodobující moře. Jste v bezpečí. Vlhký vzduch vám zvlhčuje tvář. Teplý nápoj vás zahřívá. Nebe se projasňuje a hvězdy mizí. Je vidět do dálky. Rudé slunce vychází nad mořem a pelikáni se houpají na mořských vlnách. Denní světlo vás obklopuje. Dýcháte zhluboka, pomalu, v souladu s přílivem a odlivem moře.

Cvičení na uvolnění se od stresu
Pohodlně se posaďte, nohy na podlaze, ruce volně položené na stehnech. Zavřete oči a klidně dýchejte nosem. Nyní si představte nějakou stresující událost, kterou jste prožili a podle vašeho úsudku jste ji nezvládli. Snažte se situaci prožít a vnímejte svou reakci fyzickou či duševní, například zoufalství, bolest. Nyní si představujte, jak vás toto napětí opouští, postupně se přesunuje z břicha do hrudníku a s výdechem opouští vaše tělo. S nádechem do vás proudí příjemný pocit, a vydechujete napětí.

Vodopád
Stůjte mírně rozkročení na podlaze. Ruce mějte svěšené podél těla. Představujte si, jako byste stáli pod vodopádem stříbrného světla. Odplavuje veškeré nečistoty z aury. Postupně světlo proudí tělem od hlavy až k patám. Pročišťuje celé tělo a odchází všemi tělesnými otvory. Po poctu, že jste očištěni, vdechněte bílé (nebo jiné) světlo podle toho, co cítíte a vy vidíte, jak se vodopád změnil na tuto barvu. Vdechněte světlo do sebe, ale již vás nepročišťuje, jen naplňuje

Byliny

Adaptogeny jsou látky, které chrání před stresovými faktory a normalizují funkce.

Bazalká posvátná, Tulsi (Ocinum sanctum) se považuje za posvátnou bylinu se zdravotními účinky a nazývá se „Královnou bylin”. Tradičně se pěstuje v květináčích a z Tulsi (svaté bazalky) se připravuje lahodný a posilující bylinný čaj. Tulsi náleží k adaptogenům, neboli chrání před nežádoucími účinky stresu. Podporuje životní sílu a dodává energii. Navozuje fyzickou pohodu a uvolnění. Reguluje metabolismus tuků, cholesterolu a krevního cukru.

Emblika lékařská, Amalaki (Emblica officinalis) je přírodní bylinný přípravek s regeneračními účinky na tělo a mysl.

Obr. Biofarma s Tulsi

Withanie spavá, Ašvaganda (Withania somnifera) se nazývá indický ženšen. Klinické studie prokázaly, že ašvaganda v účincích převyšuje sibiřský ženšen. Tonikum, které vyživuje a regeneruje organismus, harmonizuje tělo proti toxinům a stresu, posiluje imunitu, vyživuje tkáně, zejména svaly a kosti Výrazně působí proti stresu snižuje množství a uvolňování stresového hormonu kortizolu z nadledvinek.

Pupečník asijský, Brahmi (Centella asiatica) je bylina používaná na zvýšení vitality, působí proti mentálnímu stresu, pozitivně působí u deprese, strachu, negativních emocí a nedostatku koncentrace. Příznivě ovlivňuje paměť. Pozitivně působí na mentální a emoční rovnováhu.

Obr. Brahmi

Chřest hroznovitý, Šatavari (Asparagus racemosus), posiluje imunitní systém, chrání žaludeční sliznici,snižuje vliv stresu. Pomáhá navozovat hormonální rovnováhu, pravidelnou menstruaci, blahodárně působí při normalizaci hladiny estrogenů. Příznivě působí u žen, které mají premenstruační a menstruační potíže (podrážděnost, zadržování tekutin, křeče). Příznivě ovlivňuje průběh menopauzy (návaly horka, nespavost, úzkosti). Příznivě ovlivňuje poporodní deprese.

                                                                            Obr. Šatavari

Dr. David Frej

Vyšší cholesterol je spojen s dlouhověkostí

V analýzách nižší cholesterol, nikoli vyšší, zvyšoval riziko předčasného úmrtí. Kornatění tepen a nemoci srdce bývají významnější u starších lidí a jejich riziko by mělo být tedy vyšší než u ...

Jíst více tuků a bílkovin, méně cukrů

Změny ve stravování na základě doporučení jíst méně tuku a více sacharidů způsobuje metabolické poruchy v populaci. Potravinářskému průmyslu přinesly velké zisky nezdravé sacharidy (těstoviny, ...

Jak zdravá jsou vaše střeva?

Nejen o svátcích, ale i během roku často sníme více cukru, pijeme více alkoholu, méně spíme a často i vynecháme cvičení. Tyto návyky ovlivňují střevní sliznici a podporují přerůstání nezdravých ...

Mražené potraviny v zimě podporují zdraví

V zimě hrozí konzumace přemrzlého ovoce. Mráz poškozuje mnoho druhů ovoce a zeleniny, kdy se ztrácí vitaminy, minerály, konzistence a chuť (např citrusy hořknou). Rychleji se kazí. Při pokojové ...
Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.