V životě se potýkáme s mnoha událostmi, které na nás působí rozdílně. Stres způsobuje menší i větší změny. Stres vyvolává často každodenní „malý stres“, se kterým se potýkáme v práci a  doma, ať jde o problémy s nadřízeným, nezvladatelné časové úkoly, konflikty s partnerem, cestování přeplněnými dopravními prostředky. Množství energie, kterou musíme vynaložit, abychom se s různými stresujícími okamžiky vyrovnali, určuje míru stresu. Stres vzniká často neochotou přijímat změny a přizpůsobit se různým životním situacím. Protože stres ovlivňuje naši rovnováhu jen tak, jak to sami umožníme.

Stres a hormony

Ve stresu se vylučují hormony pro boj se stresem, kortizon, aldosteron, adrenalin a noradrenalin, podporující uvolňování cukrů z jater a svalů do krve. Hladina inzulinu stoupá a zvyšuje prokrvení buněk pro dostupnost energie. Ke stresovým hormonům patří adrenalin, noradrenalin, kortizon. Tyto hormony ovlivňují množství krve, které srdce čerpá do krevního oběhu a zrychlují srdeční činnost. Způsobují přeměnu látek, zvyšují hladinu krevního cukru, zrychlují metabolismus, zvyšují krevní tlak.

Příčiny stresu

Stres vyvolává mnoho faktorů:
Zevní – špatná životospráva a strava, nedostatek pohybu, hluk, znečištění, přelidnění; 
Vnitřní – negativní myšlení, emoční stres (zdroj nemocí jsou potlačené emoce + nesprávná výživa)
Ostatní – pracovní, partnerský a finanční stres

Stres působí na fyzické úrovni v podobě znečištění ovzduší, nezdravé výživy a životosprávy, např. nedostatku spánku, odpočinku atd.
Mentální stres vzniká při životních událostech jako je úmrtí blízkého člověka, rozvod nebo výpověď v práci.

Protistresové techniky a byliny

Přírodní medicína nabízí mnoho protistresových technik a procedur.

Masáže

Masáž podporuje krevní oběh a regeneraci a navozuje relaxaci. Odstraňuje stres a napětí. Tím že podporuje oběh výživných látek a umožňuje organismu vylučovat toxiny, hraje masáž důležitou roli při pročišťování těla a udržování zdraví. Ájurvédská masáž se používá hlavně pro její léčebné účinky, ale také pro relaxaci, na krásu , zpomaluje stárnutí, odstraňuje únavu, posiluje tělo, zpevňuje pokožku. Tato masáž používá různé druhy olejů, jednak podle druhu ročního období a jednak podle druhu ájurvédské masáže. Celkové masáž posiluje imunitní, dýchací, nervový, endokrinní, pohybový, trávicí, lymfatický a krevní oběh.

Detoxikace

Speciální detoxikační programy jsou individuální očistné a regenerační terapie těla a mysli zaměřené proti stresu. Detoxikační kúra, kterou ambulantně nebo pobytově provádíme, je komplexní program zaměřený na stres. Většinou probíhá 7 dnů a rozepisujeme ji individuálně. Hlubokosáhlé použití přináší intenzivní očištění a likvidaci jedovatých látek ze všech tkání, orgánů a tělesných kanálů.

Vizualizace

Několik příkladů vizualizace. Vytvořte si své útočiště, kam se budete v představách budete vracet v době konfliktů a stresu. Praktikujte pravidelně, nejlépe jednou až dvakrát denně.

Bungalov
Pomalu se probouzíte v bungalovu na ostrově uprostřed nekonečného oceánu. Temnota vás obklopí, když si obouváte sandály a s teplým šálkem čaje nebo kávy vyjdete na terasu. Houpete se v křesle a nasloucháte šumění moře. Hvězdy pronikají temnou oblohou. Dýcháte tiše, zhluboka, a při houpání křesla slyšíte vrzající dřevěnou podlahu. Na pobřeží se vlní vysoká tráva napodobující moře. Jste v bezpečí. Vlhký vzduch vám zvlhčuje tvář. Teplý nápoj vás zahřívá. Nebe se projasňuje a hvězdy mizí. Je vidět do dálky. Rudé slunce vychází nad mořem a pelikáni se houpají na mořských vlnách. Denní světlo vás obklopuje. Dýcháte zhluboka, pomalu, v souladu s přílivem a odlivem moře.

Cvičení na uvolnění se od stresu
Pohodlně se posaďte, nohy na podlaze, ruce volně položené na stehnech. Zavřete oči a klidně dýchejte nosem. Nyní si představte nějakou stresující událost, kterou jste prožili a podle vašeho úsudku jste ji nezvládli. Snažte se situaci prožít a vnímejte svou reakci fyzickou či duševní, například zoufalství, bolest. Nyní si představujte, jak vás toto napětí opouští, postupně se přesunuje z břicha do hrudníku a s výdechem opouští vaše tělo. S nádechem do vás proudí příjemný pocit, a vydechujete napětí.

Vodopád
Stůjte mírně rozkročení na podlaze. Ruce mějte svěšené podél těla. Představujte si, jako byste stáli pod vodopádem stříbrného světla. Odplavuje veškeré nečistoty z aury. Postupně světlo proudí tělem od hlavy až k patám. Pročišťuje celé tělo a odchází všemi tělesnými otvory. Po poctu, že jste očištěni, vdechněte bílé (nebo jiné) světlo podle toho, co cítíte a vy vidíte, jak se vodopád změnil na tuto barvu. Vdechněte světlo do sebe, ale již vás nepročišťuje, jen naplňuje

Ájurvédská technika proti stresu

Více informací zde.

Byliny

Adaptogeny jsou látky, které chrání před stresovými faktory a normalizují funkce.

Bazalká posvátná, Tulsi (Ocinum sanctum) se považuje za posvátnou bylinu se zdravotními účinky a nazývá se „Královnou bylin“. Tradičně se pěstuje v květináčích a z Tulsi (svaté bazalky) se připravuje lahodný a posilující bylinný čaj. Tulsi náleží k adaptogenům, neboli chrání před nežádoucími účinky stresu. Podporuje životní sílu a dodává energii. Navozuje fyzickou pohodu a uvolnění. Reguluje metabolismus tuků, cholesterolu a krevního cukru.

Emblika lékařská, Amalaki (Emblica officinalis) je přírodní bylinný přípravek s regeneračními účinky na tělo a mysl.

Obr. Biofarma s Tulsi

Withanie spavá, Ašvaganda (Withania somnifera) se nazývá indický ženšen. Klinické studie prokázaly, že ašvaganda v účincích převyšuje sibiřský ženšen. Tonikum, které vyživuje a regeneruje organismus, harmonizuje tělo proti toxinům a stresu, posiluje imunitu, vyživuje tkáně, zejména svaly a kosti Výrazně působí proti stresu snižuje množství a uvolňování stresového hormonu kortizolu z nadledvinek.

Pupečník asijský, Brahmi (Centella asiatica) je bylina používaná na zvýšení vitality, působí proti mentálnímu stresu, pozitivně působí u deprese, strachu, negativních emocí a nedostatku koncentrace. Příznivě ovlivňuje paměť. Pozitivně působí na mentální a emoční rovnováhu.

Obr. Brahmi

Chřest hroznovitý, Šatavari (Asparagus racemosus), posiluje imunitní systém, chrání žaludeční sliznici,snižuje vliv stresu. Pomáhá navozovat hormonální rovnováhu, pravidelnou menstruaci, blahodárně působí při normalizaci hladiny estrogenů. Příznivě působí u žen, které mají premenstruační a menstruační potíže (podrážděnost, zadržování tekutin, křeče). Příznivě ovlivňuje průběh menopauzy (návaly horka, nespavost, úzkosti). Příznivě ovlivňuje poporodní deprese.

Na stres působí výrazně i směs Nutrijam. Starodávná směs bylin, koření, třtinového cukru a ghí posiluje imunitu a je výrazný adaptogen, tj. působí protistresově.                                                                                   Obr. Šatavari

Dr. David Frej

Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.

Chronický zánět a nemoci

Zánět je typická fyziologická reakce na infekce a poranění, kdy imunita zabíjí mikrobi, obnovuje zdravou tkáň a nastoluje homeostázu. Akutní zánětlivá reakce je časově ohraničená a vede k uzdravení. Imunoregulační cytokiny jako IL-10 a TGF-beta zastavují zánětlivou kaskádu a aktivují regulační buňky.

Nové studie: Infekčnost očkovaných a zánět srdce a cév po očkování mladých lidí

Nové studie ukazují, že virová nálož očkovaných je stejná jako neočkovaných, jiné dvě studie ukazují na riziko infaktu a zánětu srdce po očkování mladých lidí.

Vitamin D významně snižuje úmrtnost a zánětlivou reakci u pacientů s COVID-19.

Nová studie ukazuje, že vitamin D hypoteticky snižuje riziko úmrtí na COVID-19 téměř k nule!! Podle autorů analýzy by se k dosažení žádoucí hladiny vitaminu D3 a užívání dostatečně vysokých ...

SARS-CoV-2 spike protein (COVID-19 i ve vakcínách) blokuje opravu poškozené DNA v buňkách

V nové studii, která ale neproběhla na živém organismu, ale in vitro, na buněčných kulturách, se ukazuje, že SARS-CoV-2 spike protein (základ vakcín proti COVID-19) výrazně blokuje obnovu poškozené DNA, nutnou pro získanou imunitu.

Doplňky stravy pro imunitu

Pestrá strava je základem, jak získat různé mikronutrienty, ale byliny jsou dalším nástrojem pro naši imunitu. Nejsou nutné, pokud žijeme relativně zdravě, ale výrazně nám pomáhají. Podle současných doporučení je základem nutričně bohatá strava, ale v případě větší fyzické zátěže, stresu, epidemie a prevence patří doplňky a byliny k praktickým prostředkům, jak podpořit imunitu.