Pokud začneme diskutovat o lepku, jedná se o kontroverzní téma. Je špatný nebo nevadí? Škodí jen lidem s celiakií, jak tvrdí většina lékařů?

Lepek je bílkovinou v pšenici a dalších obilninách jako žito, oves, ječmen, pohanka či jáhly. Jedná se o různé druhy lepku. Lepek se definuje jako bílkovina v moučném prášku obilného zrna, vzniklá po odstranění škrobu, která je toxická pro osoby, netolerující tuto látku. V lepku se nacházejí dva druhy bílkovin, gliadiny a gluteniny. V pšenici se tyto škodlivé bílkovinné látky jmenují gliadiny, v žitu sekaliny, v ječmeni hordeiny a v ovsu aveniny. Gliadin je směsí řetězců bílkovin (polypeptidů), které vznikají rozkladem bílkovin lepku v zažívacím traktu. Peptidy se skládají z řetězce aminokyselin, z nichž některé sekvence zejména v pšenici právě vyvolávají škodlivou reakci.  Lepek se nachází i v dalších obilninách, ale ty tuto zánětlivou reakci nevyvolávají. Pravodu ale je, že pohanka či jáhly bývají často kontaminovány lepkem z výroby.

Reakci lidí můžeme rozdělit na tři kategorie.
1. Ti, co trpí celiakií, autoimunitní nemocí způsobenou lepkem.

2. Jedince s přecitlivělostí na lepek bez celiakie, kterou mnoho lékařů neuznává a bagatelizuje, ačkoliv existují průkazné studie, že způsobuje střevní záněty, deprese, inzulínovou rezistenci a zánět. Mnozí lidí jsou tak nechání svému osudu a jí pšenici, která jim škodí. Přecitlivělost na lepek bez průkazu v krvi nebo fibroskopii poškozuje sliznici v trávicím ústrojí, imunitní systém, srdce, hormonální systém, a psychiku a mozek.

3. Ti, co nemají celiakii a přecitlivělost na lepek bez celiakie.

Lepek může škodlivě ovlivňovat vaše zdraví, i když vám lékař řekne, že nemáte celiakii anebo máte bolest hlavy, únavu, alergie či zácpu, aniž víte proč…

A nejedná se o domněnky. Nová studie z Harvardské univerzity ukazuje, že lepek škodí všem bez rozdílu. Lepek způsobuje stav zvaný propustné střevo, protože bílkoviny lepku poškozují střevní sliznici. Poškozená a zánětlivá střevní sliznice brání vstřebávání živin a propouští toxiny a škodlivé molekuly. Propustné střevo způsobuje autoimunitní nemoci, cukrovku, deprese, kloubní záněty, nadváhu či hubnutí, hormonální nerovnováhu, zažívací obtíže. Podle studie harvardských vědců lepek způsobuje poškození střevní sliznice u všech, včetně těch, co nemají celiakii nebo prokázanou přecitlivělost na lepek.

Ve studii z roku 2014 vědci aplikovali kontrastní látku do krve a sledovali, zda látka pronikne do střeva přes poškozené střevo. Již po 5 minutách po mléčné bílkovině, sóje, pšenici a kvasnicích došlo k poškození střeva a ponuku látky do střevního lumen, pomocí metody konfokální endomikroskopie, která ukazuje změny i tam, kde klasická histologie změny neukáže.

Reference
Justin Hollon, Effect of Gliadin on Permeability of Intestinal Biopsy Explants from Celiac Disease Patients and Patients with Non-Celiac Gluten Sensitivity, Nutrients, 2015, 7, 1565-1576


Fritscher-Ravens, Annette et al., Confocal Endomicroscopy Shows Food-Associated Changes in the Intestinal Mucosa of Patients With Irritable Bowel Syndrome, Gastroenterology , Volume 147 , Issue 5 , 1012 – 1020.e4

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.

Chronický zánět a nemoci

Zánět je typická fyziologická reakce na infekce a poranění, kdy imunita zabíjí mikrobi, obnovuje zdravou tkáň a nastoluje homeostázu. Akutní zánětlivá reakce je časově ohraničená a vede k uzdravení. Imunoregulační cytokiny jako IL-10 a TGF-beta zastavují zánětlivou kaskádu a aktivují regulační buňky.

Nové studie: Infekčnost očkovaných a zánět srdce a cév po očkování mladých lidí

Nové studie ukazují, že virová nálož očkovaných je stejná jako neočkovaných, jiné dvě studie ukazují na riziko infaktu a zánětu srdce po očkování mladých lidí.

Vitamin D významně snižuje úmrtnost a zánětlivou reakci u pacientů s COVID-19.

Nová studie ukazuje, že vitamin D hypoteticky snižuje riziko úmrtí na COVID-19 téměř k nule!! Podle autorů analýzy by se k dosažení žádoucí hladiny vitaminu D3 a užívání dostatečně vysokých ...

SARS-CoV-2 spike protein (COVID-19 i ve vakcínách) blokuje opravu poškozené DNA v buňkách

V nové studii, která ale neproběhla na živém organismu, ale in vitro, na buněčných kulturách, se ukazuje, že SARS-CoV-2 spike protein (základ vakcín proti COVID-19) výrazně blokuje obnovu poškozené DNA, nutnou pro získanou imunitu.