Obecně lze únavu charakterizovat nerovnováhou a poklesem energie. Může se projevovat příznaky fyzickými, psychickými nebo emočními. Akutní únava je normální únava s dočasnými příznaky. Rychlým nástupem a krátkodobým trváním. Po odpočinku vymizí. Chronická únava přetrvává týdny, bez zřejmého konce. Může se opakovaně vracet.

Únavu pozoruji u svých pacientů stále častěji. Většinou nemají na vyšetřeních žádný nález v krevní testech. Únavu může totiž ovlivňovat snížení energie, nahromadění odpadních látek, poměr činnosti a odpočinku, kvalita a množství spánku, psychologické jevy, životní události, prostředí, a také jedinečný cirkadiánní rytmus.

Únava a příčiny

Únava se projevuje u mnoha stavů a chorob. Hlavní příčiny únavy jsou:
• nezdravá strava (strava má být čerstvá, s dostatkem bílkovin a tuků)
• nesnášenlivost některých potravin (kolísání hmotnosti)
• nezdravé oslabující diety
• dehydratace (málo vody)
• plísňové onemocnění Candida albicans a dysmikrobióza (dalšími příznaky jsou: únava, deprese, bolesti a otoky kloubů, bolesti hlavy, chuť na sladké, alergie, nadýmání, průjem a zácpa)
• nesprávný postoj, nerovná záda
• snížená funkce štítné žlázy
• rakovina
• anemie
• cukrovka, hypoglykémie
• těžké kovy a pesticidy v zelenině, hliníkové nádobí, olovo ve vodovodních trubkách, nitráty ve vodě, kadmium ve výfukových plynech
• nesprávné dýchání (lze se naučit jogínské dýchání pránajáma)
• přítomnost elektromagnetického pole, špatné geopatogenní zóny
• nedostatečný pobyt v přírodě

Únava a výživa

Výživa souvisí často s únavou. Ta vzniká při potřebě těla po energii, které se mu nedostává, protože jsou živiny a látky – bílkoviny, tuky, minerály, vitamíny – spotřebovány (např. při rakovině nádorem nebo infekci), při nedostatečném vstřebávání živin (porucha zažívání, metabolismu) nebo při snížení příjmu energie (průjem, anorexie).
Proteinová snídaně je vhodná při únavě dopoledne-vejce, máslo, sýry , sardinky. Jíst večeře bez obilovin a luštěnin. Omezit lepek, rostlinné oleje, cukr.
Potraviny obsahující nejvíce energie: maso, ryby, krůta, celer, mrkev, zázvor, cibule, sezamová semínka, majoránka, mandle, vlašské ořechy, vejce, jahody…

Únava a pohyb

Pohyb zlepšuje nejen funkční kapacitu plic a srdce, ale též zvyšuje kvalitu života, pocit pohody a  psychický stav (pozitivní myšlení). Vhodná meditace na únavu je lotosový sed a stoj na ramenou.

Únava a přírodní terapie

Některé další rady:
• potravní doplňky – najdete zde
• alternativní terapie: magnetoterapie, studená koupel, homeopatie, aromaterapie, terapie světlem
• masáže-více zde
detoxikační kůry. Detoxikace odlehčuje trávení a dodává energii.

df

Vyšší cholesterol je spojen s dlouhověkostí

V analýzách nižší cholesterol, nikoli vyšší, zvyšoval riziko předčasného úmrtí. Kornatění tepen a nemoci srdce bývají významnější u starších lidí a jejich riziko by mělo být tedy vyšší než u ...

Jíst více tuků a bílkovin, méně cukrů

Změny ve stravování na základě doporučení jíst méně tuku a více sacharidů způsobuje metabolické poruchy v populaci. Potravinářskému průmyslu přinesly velké zisky nezdravé sacharidy (těstoviny, ...

Jak zdravá jsou vaše střeva?

Nejen o svátcích, ale i během roku často sníme více cukru, pijeme více alkoholu, méně spíme a často i vynecháme cvičení. Tyto návyky ovlivňují střevní sliznici a podporují přerůstání nezdravých ...

Mražené potraviny v zimě podporují zdraví

V zimě hrozí konzumace přemrzlého ovoce. Mráz poškozuje mnoho druhů ovoce a zeleniny, kdy se ztrácí vitaminy, minerály, konzistence a chuť (např citrusy hořknou). Rychleji se kazí. Při pokojové ...
Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.