Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Rostlinná strava, jako je veganská strava, je často „zdravější“, protože (mimo jiné) vegani se svým zdravím více zabývají a věnují větší pozornost kvalitě potravin.

Nicméně, jen proto, že tato strava je „kvalitnější“, neznamená, že je pro nás vhodná. Z evolučního i vědeckého hlediska – mluvím o klinických studiích a ne o observačních studiích – není náš organismus uzpůsoben pro konzumaci pouze rostlinné stravy.

Pokud se obáváte, že nezískáte dostatek mikronutrientů z jídla, měli byste jíst více masa. To zní jako klišé a zvláštně (zejména, pokud jste vegan), ale je to naprostá pravda.

Sběrači a lovci vždy vyhledávali potraviny plné živin, jakým jsou tučné maso a vnitřnosti. Velmi málo lidí jí např. kvalitní játra. Z dětství si pamatuji, jak jsme doma jedli každý týden játra, zatímco dnes nejsou běžnou součástí jídelníčku. Jedna analýza (AmJ Clin Nutr 2005;82:721-32) ukazuje, jak jsou játra nutričně bohaté při nižším obsahu kalorií. Graf ukazuje, že játra jsou jednou z nutričně nejkoncentrovanějších potravin – čím je potravina na grafu níže k horizontální ose a více vpravo, tím je nutričně bohatší-např. právě játra. v tomto garfu je srovnání jen mléčných výrobků a masa, ale i v porovnání s jinými skupinami potarvin jsou játra a maso nutričně bohaté při nižší kalorické hodnotě. naoak obilné výrobky jsou nutričně chudé při velkém množství kalorií.

Například mnoho tmavě zelené listové zeleniny, včetně švýcarského mangoldu a špenátu, obsahuje antinutrienty (jako jsou oxaláty či saponiny), které sice chrání rostlinu před predátory, ale významně snižují nutriční hodnotu potravin tím, že brání vstřebávání minerálů.

Studie také ukázaly, že vitamín A je 15 až 20krát biologicky dostupnější v mase než v rostlinných zdrojích, zatímco železo je třikrát biologicky dostupnější v mase než v rostlinách.

Důsledky nedostatku živin nejen ve veganské stravě zahrnují anémii (železo), oslabený imunitní systém (zinek, vitamín D), osteoporózu (vápník, vitamín K, vitamín D), vysoký krevní tlak (draslík), špatné zdraví zubů (vitamín K) a nízkou hladinu energie (železo, vitamíny B), abychom jmenovali alespoň některé.
A co víc, některé zdravotní obtíže (jako jsou infekce a těhotenství) spolu s naším moderním životním stylem (chronický stres) situaci zhoršují.

To je důvod, proč bychom měli jíst nejen zeleninu či ořechy, ale biologicky dostupné mikronutrienty a bílkoviny v živočišné stravě.

David Frej

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.

Chronický zánět a nemoci

Zánět je typická fyziologická reakce na infekce a poranění, kdy imunita zabíjí mikrobi, obnovuje zdravou tkáň a nastoluje homeostázu. Akutní zánětlivá reakce je časově ohraničená a vede k uzdravení. Imunoregulační cytokiny jako IL-10 a TGF-beta zastavují zánětlivou kaskádu a aktivují regulační buňky.

Nové studie: Infekčnost očkovaných a zánět srdce a cév po očkování mladých lidí

Nové studie ukazují, že virová nálož očkovaných je stejná jako neočkovaných, jiné dvě studie ukazují na riziko infaktu a zánětu srdce po očkování mladých lidí.

Vitamin D významně snižuje úmrtnost a zánětlivou reakci u pacientů s COVID-19.

Nová studie ukazuje, že vitamin D hypoteticky snižuje riziko úmrtí na COVID-19 téměř k nule!! Podle autorů analýzy by se k dosažení žádoucí hladiny vitaminu D3 a užívání dostatečně vysokých ...

SARS-CoV-2 spike protein (COVID-19 i ve vakcínách) blokuje opravu poškozené DNA v buňkách

V nové studii, která ale neproběhla na živém organismu, ale in vitro, na buněčných kulturách, se ukazuje, že SARS-CoV-2 spike protein (základ vakcín proti COVID-19) výrazně blokuje obnovu poškozené DNA, nutnou pro získanou imunitu.

Doplňky stravy pro imunitu

Pestrá strava je základem, jak získat různé mikronutrienty, ale byliny jsou dalším nástrojem pro naši imunitu. Nejsou nutné, pokud žijeme relativně zdravě, ale výrazně nám pomáhají. Podle současných doporučení je základem nutričně bohatá strava, ale v případě větší fyzické zátěže, stresu, epidemie a prevence patří doplňky a byliny k praktickým prostředkům, jak podpořit imunitu.
Pšenice a škodlivý účinek na zdraví

Pšenice a škodlivý účinek na zdraví

Obilniny jsou semena z trávy Poaceae. Kromě toho existují pseudoobilniny, jako pohanka, quinoa, amarant a chia. Některé studie se snaží vzbudit dojem, že obilovny jsou nezbytnou součástí vyvážené stravy.
Lockdown jako hloupé opatření

Lockdown jako hloupé opatření

Lockdown je panické opatření, a historie ukáže, že lockdown je fatálním selháním a omylem v opatřeních proti Covidu i jiným virovým pandemiím. Důsledky lockdownu jsou závažnější než samotný COVID-19. Prof. Woolhouse.

Prodělání nemoci poskytuje lepší imunitu než očkování

O tom, že kolektivní imunita a prodělání nemoci poskytuje větší ochranu než očkování, a riziku očkování mladých lidí a dětí.
Omega-6 mastné kyseliny v potravinách a zánět

Omega-6 mastné kyseliny v potravinách a zánět

Klinické studie a vědecký výzkum prokazuje, že pro zdraví je zásadní vyvážený poměr mezi omega-6 a omega-3 tuky. Jak zmiňuji v mnoha článcích a knihách, výrazný nepoměr mezi omega-3 a omega-6 podporuje zánět.
Nová studie uvádí, že roušky u dětí způsobí zdravotní obtíže

Nová studie uvádí, že roušky u dětí způsobí zdravotní obtíže

Německá a první studie svého druhu zahrnující 25,000 dětí ukazuje, že školáci trpí nejen fyzicky ale i psychicky při nošení roušek, a jejich nošení má negativní efekt na chování, soustředěnost a zájem o učení.