Voda je základní součástí pitného režimu. Měli bychom vědět, jakou vodu pít.

Co voda dělá

Voda je povrchová (jezero, řeka) a podzemní voda. Nedostatek pitné vody se týká až miliardy lidí, a zapříčiní každý den ve světě smrt 5000 dětí, 70 procent vody spotřebované člověkem protéká často neefektivními systémy zavlažování a ne všude znečišťovatelé za vodu platí. Bez vody lidský organizmus vydrží 7 – 9 dní. Smrt nastává při ztrátě 15 litrů vody.

– přepravuje ředitelné vodou (bílkoviny, minerály, vitaminy B a C)
– voda přepravuje vitaminy a živiny
– zvlhčuje oči, ústa a nos
– reguluje tělesnou teplotu
– dodává kyslík
– zvlhčuje klouby
– vyplachuje ledviny
– vyplavuje toxiny
– vyvažuje elektrolyty, regulující tělesnou teplotu a krevní tlak
– je zdrojem stopových prvků

Jakou vodu pít?

Voda z vodovodu. Můžeme pít vodu z kohoutku. Voda z vodovodu je nezávadná, ale není pitná. Chlor může reagovat s organickými látkami a tvořit škodlivé dezinfekční ionty. V trubkách se vyskytuje olovo, ve vodě radon, rtuť. Je vhodné si koupit kvalitní, uhlíkový filtr.

Balená voda. Vodu balenou rozlišujeme na pitnou (z povrchového i podzemního zdroje), pramenitou (z podzemního chráněného zdroje, může se upravovat a neměnit složení), přírodní minerální voda (jako pramenitá se zvýšeným obsahem minerálních látek), balená by při správné kontrole neměla obsahovat větší množství nitrátů, chemických látek a bakterií. Přesto stolní voda obsahuje 2 A4 strany sepsaných přidaných látek.

Minerální voda je vhodná v přiměřeném množství. Pozor na množství sodíku – 200 mg denně je již vysoké množství.

Filtrovaná voda. Filtry mohou odstraňovat potřebné minerály, ale zbavují vodu bakterie a chloridy. Nejvhodnější jsou uhlíkové filtry.

Voda z ledovců. Má obsahovat velké množství kyslíku, který je pevně navázán na molekuly vody při zamrzání vody za nízkých teplot. Voda se filtruje přes zásadité horniny ři tání ledovců, má tudíž vysoké pH. Ve vodě je nízké množství minerálů, nezatěžuje tak ledviny.

Šungitová voda. Šungit je uhlíková hornina s minerály. Příprava šungitové vody, u které se uvádí jako u uhlíkového filtru protibakteriální, čistící (odstraňuje organické látky včetně pesticidů, těžké kovy) a harmonizující účinky na vodu (voda je čistá, má léčivé účinky, podle některých informací např. snižuje histamin účastnící se zánětů a alergií) do většího džbánu nebo nádoby se šungitem či šungitovou drtí nalijte 3 litry vody a nechejte odstát 24-72 hodin. Poté vodu vylijte (uchovejte na zalévání květin) a nalijte novou. Po 30 minutách je voda určena k pití. Po spotřebování vody můžete nechat vodu odstát jen 30 minut a pít. Každý měsíc nechávejte šungit na slunci. Šungit vyměňujte každého půl roku.

df

Vyšší cholesterol je spojen s dlouhověkostí

V analýzách nižší cholesterol, nikoli vyšší, zvyšoval riziko předčasného úmrtí. Kornatění tepen a nemoci srdce bývají významnější u starších lidí a jejich riziko by mělo být tedy vyšší než u ...

Jíst více tuků a bílkovin, méně cukrů

Změny ve stravování na základě doporučení jíst méně tuku a více sacharidů způsobuje metabolické poruchy v populaci. Potravinářskému průmyslu přinesly velké zisky nezdravé sacharidy (těstoviny, ...

Jak zdravá jsou vaše střeva?

Nejen o svátcích, ale i během roku často sníme více cukru, pijeme více alkoholu, méně spíme a často i vynecháme cvičení. Tyto návyky ovlivňují střevní sliznici a podporují přerůstání nezdravých ...

Mražené potraviny v zimě podporují zdraví

V zimě hrozí konzumace přemrzlého ovoce. Mráz poškozuje mnoho druhů ovoce a zeleniny, kdy se ztrácí vitaminy, minerály, konzistence a chuť (např citrusy hořknou). Rychleji se kazí. Při pokojové ...
Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.