Na podzim a hlavně v zimě si klademe otázku, zda nedostatek čerstvé zeleniny a ovoce nahradit mraženou…

A překvapivě, není mezi čerstvou a mraženou zeleninou velkých rozdílů. Na rozdíl od mražených polotovarů je mražená zelenina vhodná alternativa k letním čerstvým salátům.

Čerstvou či mraženou?

V jedné studii se srovnával obsah vitaminů v osmi druzích zeleniny a ovoce – borůvky, mrkev, kukuřice, zelená fazole, hrášek, špenát a jahody. Mražená zelenina obsahuje dokonce více živin. V jiné studii i po několika měsících skladování nebyl obsah vitaminů mezi čerstvou a mraženou zeleninou rozdílný.

Čerstvá zelenina se sklízí předtím než uzraje, protože se posílá často na velké vzdálenosti a skladuje se mnoho dní v obchodech. Předčasné sklízení zkracuje dobu, kterou zelenina potřebuje pro pro maximální obsah živin. Mražená zelenina se naopak sklízí zralá, v době kdy obsahuje maximální množství vitaminů. Šetrným rychlo-mražením se udržuje pak vysoký obsah vitaminů.

Mražené ovoce a zelenina tak umožňuje získat vitaminy i v době, kdy kvalitní čerstvá k dostání není.

Tipy na mraženou zeleninu

K tomu, jak používat mraženou zeleninu najdete níže několik tipů:

Vybírejte kvalitní mraženou zeleninu. Dnes lze již koupit kvalitní, rychlozmraženou zeleninu, lze i koupit v biokvalitě.

Snězte ji v dohledné době. Stejně jako čerstvá, i mražená zelenina ztrácí během doby vitaminy. Jednoduché pravidlo: snězte mraženou do 3 měsíců od koupě.

Kupujte jen zeleninu a ovoce. Vyhněte se mraženým polotovarům, zelenině s omáčkou, příchutěmi apod. Vybírejte jen čistou zeleninu nebo ovoce.

Vařte šetrně. Mraženou zeleninu orestujte na oleji nebo ohřívejte nad párou. Tak neztratí většinu vitaminů jako při vaření..

Hlavní jídlo, příloha či ingredience. Mražené druhy ovoce a zeleniny přidávejte do smoothies, jezte jako přílohu k masu či rybě nebo jako polévka.

Omezte konzervy. Na rozdíl od sardinek ve vlastní šťávě není zelenina kromě rajčat a oliv v plechovkách příliš zdravá. Během výroby se ztrácí vitaminy a často najdeme přísady jako konzervanty. V plechovkách lze také najít bisfenol A, narušující hormony, způsobující nedostatek vitaminu D, tvorbu volných radikálů, rakovinu, obezitu, arytmie, poškození svalů apod.

Na závěr si zopakujme, že mražená zelenina není něco horšího než čerstvá, naopak může obsahovat více vitaminů a antioxidantů.

Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.

Chronický zánět a nemoci

Zánět je typická fyziologická reakce na infekce a poranění, kdy imunita zabíjí mikrobi, obnovuje zdravou tkáň a nastoluje homeostázu. Akutní zánětlivá reakce je časově ohraničená a vede k uzdravení. Imunoregulační cytokiny jako IL-10 a TGF-beta zastavují zánětlivou kaskádu a aktivují regulační buňky.

Nové studie: Infekčnost očkovaných a zánět srdce a cév po očkování mladých lidí

Nové studie ukazují, že virová nálož očkovaných je stejná jako neočkovaných, jiné dvě studie ukazují na riziko infaktu a zánětu srdce po očkování mladých lidí.

Vitamin D významně snižuje úmrtnost a zánětlivou reakci u pacientů s COVID-19.

Nová studie ukazuje, že vitamin D hypoteticky snižuje riziko úmrtí na COVID-19 téměř k nule!! Podle autorů analýzy by se k dosažení žádoucí hladiny vitaminu D3 a užívání dostatečně vysokých ...

SARS-CoV-2 spike protein (COVID-19 i ve vakcínách) blokuje opravu poškozené DNA v buňkách

V nové studii, která ale neproběhla na živém organismu, ale in vitro, na buněčných kulturách, se ukazuje, že SARS-CoV-2 spike protein (základ vakcín proti COVID-19) výrazně blokuje obnovu poškozené DNA, nutnou pro získanou imunitu.

Doplňky stravy pro imunitu

Pestrá strava je základem, jak získat různé mikronutrienty, ale byliny jsou dalším nástrojem pro naši imunitu. Nejsou nutné, pokud žijeme relativně zdravě, ale výrazně nám pomáhají. Podle současných doporučení je základem nutričně bohatá strava, ale v případě větší fyzické zátěže, stresu, epidemie a prevence patří doplňky a byliny k praktickým prostředkům, jak podpořit imunitu.