Reklamy se nám snaží vsugerovat, že žvýkačky jsou součástí zdravého životního stylu. Výrobci skrývají, že součástí gumové hmoty jsou látky s potenciálním zdravotním rizikem.

Dioxid titaničitý najdeme nejen ve žvýkačkách, ale i koblihách, pečivu, práškovém cukru, sladkostech jako čokolády a koblihy, ale i majonézách. Nanočástice dioxidu pro vylepšení vzhledu, zářivě bílou barvu žvýkaček a lepší konzistenci přidávají i do odstředěného mléka a do zubních past. Zatímco výrobci potravin mohou bez obav tyto nanočástice přidávat do potravin, vědci varují před zhoubným dopadem na zdraví.

Nanočástice dioxidu titaničitého poškozují střevní mikrofloru. Ve studii z roku 2017 publikovaná v časopise NanoImpact byly v in vitro studii buňky sliznice tenkého střeva vystaveny působením dioxidu titaničitého po dobu 4 hodin či dlouhodobě během 5 dnů. Vědci zjistili, že tato látka ve fyziologických dávkách poškozuje střevní sliznici, zpomaluje metabolismus, snižuje obranyschopnost organismu, podporuje zánět, podprouje volné radikály, zvyšuje hodnoty enzymu jako alkalická fosfatáza, ovlivňuje gen pro transport proteinů a blokuje vstřebávání zinku, železa a mastných kyselin. Dioxid titaničitý poškozoval vstřebávací schopnosti klků tenkého střeva.

Vědci varují před průmyslové zpracovanými potravinami i žvýkačkami, které obsahují i emulgátory, bránící přilnutí žvýkaček na zuby. Emulgátory zvyšují riziko rakoviny tlustého střeva.

Ve studii publikované v Pediatrics Neurology ukazuje, že žvýkačky mohou způsobovat bolesti hlavy a migrény, i proto, že žvýkačky obsahují umělá sladidla, jednu z příčin migrén. V této studii 30 dětí trpící migrénami ve věku 16 let přestalo žvýkat žvýkačky, a u 26 z nich se migrény výrazně snížily, u 19 dospívajících dokonce přestaly migrény zcela.

Migrény tak způsobuje nejen konzumace nevhodných potravin, nedostatek spánku, stres, videohry či kouření, ale také žvýkačky, často vlivem umělých sladidel. Sukraloza, aspartam a další umělá sladidla narušují hormonální rovnováhu, zvyšují riziko cukrovky, obezity, ztučnělých jater a nemocí srdce. Některá umělá sladidla narušují funkci štítné žlázy, sukralóza poškozuje střevní sliznici a mikrobiom, xylitol zase jako alkoholový cukr způsobuje nadýmání, křeče, průjem.

Žvýkačky se doporučují proti zápachu z úst, ale existují lepší, přírodnější alternativy:
naučte se výplach úst sezamovým olejem

po jídle žvýkejte lžičku fenyklových semínek

jezte petržel

pijte ráno citrónovou nebo aloe vodu

používejte mátový esenciální olej (1-2 kapky do sklenice vody)

skořicová voda s citronem a medem (recept příští týden zde)

případně žvýkačky doslazované stevií, pokud neobsahují jiné škodlivé chemické a syntetické látky

Reference

ZhongyuanGuo, Titanium dioxide nanoparticle ingestion alters nutrient absorption in an in vitro model of the small intestine, NanoImpact
Volume 5, January 2017, Pages 70-82
Watemberg N., The influence of excessive chewing gum use on headache frequency and severity among adolescents, Pediatr Neurol. 2014 Jan;50(1):69-72

Vyšší cholesterol je spojen s dlouhověkostí

V analýzách nižší cholesterol, nikoli vyšší, zvyšoval riziko předčasného úmrtí. Kornatění tepen a nemoci srdce bývají významnější u starších lidí a jejich riziko by mělo být tedy vyšší než u ...

Jíst více tuků a bílkovin, méně cukrů

Změny ve stravování na základě doporučení jíst méně tuku a více sacharidů způsobuje metabolické poruchy v populaci. Potravinářskému průmyslu přinesly velké zisky nezdravé sacharidy (těstoviny, ...

Jak zdravá jsou vaše střeva?

Nejen o svátcích, ale i během roku často sníme více cukru, pijeme více alkoholu, méně spíme a často i vynecháme cvičení. Tyto návyky ovlivňují střevní sliznici a podporují přerůstání nezdravých ...

Mražené potraviny v zimě podporují zdraví

V zimě hrozí konzumace přemrzlého ovoce. Mráz poškozuje mnoho druhů ovoce a zeleniny, kdy se ztrácí vitaminy, minerály, konzistence a chuť (např citrusy hořknou). Rychleji se kazí. Při pokojové ...
Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.