Švédská studie, zkoumající bezdrátové telefony, včetně mobilních telefonů, zjistila souvislost mezi elektromagnetickým zářením a rizikem zhoubných a nezhoubných nádorů mozku.

Bezdrátové telefony vyzařují neionizované elektromagnetické záření, které se vstřebává tkáněmi a buňkami, které přicházejí do úzkého kontaktu s telefony, například hlava a krk. Důkazy pro nebezpečí z mobilních telefonů a podobného záření vychází ze studií zabývajících se dlouhodobému vystavení (10 let a více).

300% zvýšené riziko nádorů mozku u telefonování mobilem

V nové studie se uvádí, že lidé používající mobilní telefony déle než rok mají o 70% vyšší riziko nádorů mozku oproti těm, co telefony používali méně než rok. Ti, co telefonují z bezdrátových mobilů déle než 25 let měli až o 300% vyšší riziko nádoru mozku než ti, co používají bezdrátový telefon méně než rok.

Celkové množství hodin bylo stejně důležité jako celková doba (v rocích) používání. Čtvrtina účastníků studie měla celkový součet telefonování za život přes 2,376 hodin, což odpovídá asi 40 minutám denně během 10 let. Ti, co déle a často telefonovali, měli o 250% vyšší riziko nádorů mozku než ti, co nikdy nepoužívali mobilní telefon či méně než 39 hodin za život.

Riziko nádorů odpovídá straně, kde se přikládá mobil

V nové studii zjištění korespondují s výsledky předchozích studií (např. 10 let trvající Interphone study), kde 180% vyšší riziko nádoru mozku hrozilo při telefonování  mobilem během života více než 1,640 hodin. Výskyt nádoru mozku odpovídal častěji té straně, kde se telefon přikládal.

Normy nejsou bezpečné

V souvislosti s těmito studiemi se uvažuje o přehodnocení současných limitů a rizik bezdrátového připojení. Světová zdravotnická organizace (WHO) klasifikuje rádiové frekvence elektromagnetického pole jako skupinu 2B, potenciální rakovinotvorný faktor. Též různé lékařské a vědecké organizace se přimlouvají za změnu a zpřísnění norem.

Praktické rady pro používání bezdrátové technologie

Při současné nedostatečné legislativě je lépe nečekat a chránit se.

Některá doporučení zahrnují:

omezte volání z mobilů na nejkratší možnou dobu

používejte hand-free

nechávejte mobil co nejdále od sebe

vypínejte mobily, když je nebudete delší dobu používat a zejména na noc

používejte kdy to jde spíše textové zprávy

telefonujte střídavě s přikládáním telefonu na pravou a levou stranu hlavy

telefonujte z pevné linky pokud je to možné

vypínejte wi-fi zejména na noc

Zdroj: Lennart Hardell, Michael Carlberg, Fredrik Söderqvist, Kjell Hansson Mild. Case-control study of the association between malignant brain tumours diagnosed between 2007 and 2009 and mobile and cordless phone use. International Journal of Oncology. Published online September 24, 2013.

Vyšší cholesterol je spojen s dlouhověkostí

V analýzách nižší cholesterol, nikoli vyšší, zvyšoval riziko předčasného úmrtí. Kornatění tepen a nemoci srdce bývají významnější u starších lidí a jejich riziko by mělo být tedy vyšší než u ...

Jíst více tuků a bílkovin, méně cukrů

Změny ve stravování na základě doporučení jíst méně tuku a více sacharidů způsobuje metabolické poruchy v populaci. Potravinářskému průmyslu přinesly velké zisky nezdravé sacharidy (těstoviny, ...

Jak zdravá jsou vaše střeva?

Nejen o svátcích, ale i během roku často sníme více cukru, pijeme více alkoholu, méně spíme a často i vynecháme cvičení. Tyto návyky ovlivňují střevní sliznici a podporují přerůstání nezdravých ...

Mražené potraviny v zimě podporují zdraví

V zimě hrozí konzumace přemrzlého ovoce. Mráz poškozuje mnoho druhů ovoce a zeleniny, kdy se ztrácí vitaminy, minerály, konzistence a chuť (např citrusy hořknou). Rychleji se kazí. Při pokojové ...
Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.