Letní potraviny

Léto je obdobím vysoké energie, volnosti a zábavy. Jedná se o roční období nejvhodnější k růstu a expanzi energie. Nejvhodnější stravou jsou saláty, ovoce a listová zelenina. Syrová i lehce ohřátá strava např. nad párou nezvyšuje zbytečně vnitřní horkost...


Podle východní medicíny energie v létě vyživuje srdce a tenké střevo. Ideální letní strava je proto málo slaná, více syrová, s ovocem a zeleninou, ale také smoothie.
Léto také poskytuje čas na relaxaci v přírodě či u vody.

V létě se snadněji pije voda (odstátá, nikoli studená) a omezuje káva, cukr a černý čaj. V noci ztrácíme přibližně ½ šálku vody, proto při vstávání pijeme vodu, též pozornost se zvyšuje, protože mozek obsahuje 80% vody.

Před koupelí zkuste kartáčování suché pokožky, která zjemňuje pokožku a zvyšuje zdravý tonus.

Co v létě jist

Nemoci srdce jsou způsobeny mimo jiné nadměrnou konzumací masa a mléčných potravin a také sacharidů a cukrů, které způsobují zánět a kornatění tepen. V létě je vhodné jíst jednoduchá nepříliš slaná, kyselá a pálivá jídla, která způsobují v létě trávicí obtíže, pocení a zatěžují srdce. Saláty, zelenina a ovoce příliš nezatěžuje trávení.

Potraviny pro léto

V létě dávejme přednost potravinám, které obrazně nezahřívají, ale spíše ochlazují a obsahují vodu. V létě hrozí dehydratace a voda je základní tekutinou pro naše buňky.

Okurky

Obsahují dostatek vody snižující tělesnou teplotu a také v ní najdeme vlákninu. Semínka okurky obsahují cucurbitin, a mastné kyseliny. Oloupanou okurku nakrájejte do salátu.

Melouny

Jedno z nejstarších ovocí lidstvo konzumuje už 5000 let, příjemně sladké a osvěžující, různé druhy jako vodní meloun, medový meloun, kantalup obsahují 95% vody a 5% ovocného cukru. Kromě toho v nich najdeme enzymy, vitaminy, minerály a elektrolyty, vhodné jako iontový nápoj při pocení a sportu. Z vitaminů obsahuje meloun vitaminy A (pro oči, imunitu), B6 (pro imunitu), vitamin C (posiluje imunitu), draslík, proti křečím, vodní metabolismus a zdravé srdce). Lykopen se vstřebává lépe než z rajčat.

Meloun:
Snižuje riziko mozkové mrtvice
Snižuje riziko rakoviny
Posiluje imunitu
Podporuje oči a brání makulární degeneraci
Posiluje srdce a snižuje krevní tlak

Mango

Tropické ovoce se Sladkou, krémovou chutí obsahuje přes 20 vitaminů a minerálů, vlákninu, z vitaminů zejména vitamin A a C a více draslíku než banány. Navíc zeaxantin filtruje modré UV světlo a chrání zrak. Sladké ovoce má překvapivě nižší glykemický index.

Jahody

Lahodné a nutričně bohaté, plody příbuzné růži jsou ovoce jen jao semínka, v dužině, která může mít až 200 semen, obsahují hodně vitaminu C, manganu, draslíku, kyseliny listové, antioxidanty jako protizánětlivý quercetin, a enzymy. Cukr v jahodách se po utrhnutí mění postupně na škrob. V přepočtu na porci patří na třetí místo mezi 50 nejbohatších antioxidačních potravin. Snižují riziko nemocí srdce, posilují oči, regulují krevní cukr a potlačují zánět. Odstranění listové části aktivuje enzym, který ničí vitamin C. Podle přehledů znečištěných druhů ovoce jsou ale jahody nejvíce kontaminované pesticidy, proto kupujte v bio kvalitě nebo si je pěstujte sami.

Ředkvičky

Na první pohled jako letní potravina nevypadají, ale tato detoxikační pálivě-sladká zelenina s prebiotickým účinkem se hodí do salátů i k sýrům nebo do rizota či pilafu. Ředkvičky podporují trávení, játra a žlučník.

Máta

Výborný ochlazující letní nápoj, lze lístky máty přidávat do čaje, vody, salátů, marinád, smoothie a sorbetů. Máta působí ve střevech protizánětlivě a protibakteriálně, obsahuje vlákninu, železo, měď, vápník, kyselinu listovou a omega-3 tuky. Máta je i nenávykový bezkofeinový stimulant. Máta není vhodná u refluxu.

Chia semínka

Chia hydratuje a regeneruje, dodává energii i během letních dnů. Namočte chia do vody na 10 minut, přidávejte do kaší, smoothie, domácích cereálií, salátů. Chia obsahují omega-3 tuky a snižují zánět.

Kokos

Kokosová voda je vynikající iontový nápoj nejen na léto. V horku i po sportu působí jako ochlazující nápoj, dodávající minerály. Též kokosový olej na pokožku a do jídla je vynikající.

df