Nebezpečné opalovací krémy

Blíží se léto a většina z lidí se chystá používat opalovací krémy. Raději ale vybírejte opatrně. Opalovací krémy obsahují mnoho syntetických látek, které sice brání UV záření, i když často jen B, ale pronikají přes pokožku do krve.

 

Některé syntetické účinné látky ve většině konvenčních opalovacích krémech jako avobenzon neboli butyl methoxydibenzoylmetan způsobují v těle tvorbu volných radikálů, hormonální disruptory, hromadí se v těle (bioakumulace) aniž by byly biologicky odbourávány a může vyvolat alergické reakce, jsou celkově nestabilní.

Jak jsem uvedl, tyto látky (viz níže 12 syntetických účinných složek v běžných opalovacích krémech) pronikají přes kůži do krve. A to je jeden z důvodů, proč tyto opalovací krémy raději nepoužívat.

Potenciálně toxické látky v naší krvi

Jedním z důkazů, že tyto látky pronikají do krve a mohou nepříznivě systémově ovlivňovat organismus je nová studie publikovaná v časopisu JAMA. Čili nejedná se jen o lokální aplikaci bez celkového vlivu na tkáně.
Ačkoliv podle FDA se má koncentrace v plazmě vyšší než 0,5 ng/ml má projít toxikologickými testy ohledně karcinogenního účinku a bezpečnosti. Ve studii se analyzovala míru vstřebávání u 24 dobrovolníků po aplikaci 2 sprejů, mléka, a krému.

Po aplikaci pro aktivní látku avobenzon byly naměřeny hodnoty 4.0 (60.9%), 3.4 (77.3%), 4.3 (46.1%), a 1.8 (32.1%) ng/mL I pro další měřené látky jako oxybenzon, oktokrylen a ekamsul byly koncentrace v krvi překročeny významně u všech 4 testovacích opalovacích krémů po 4 aplikacích hned 1 den (podle návodu, aplikujte každé 2 hodiny). Zatímco oxid zinečnatý a dioxid titaničitý jsou snad bezpečné, dalších 12 ingrediencí (cinoxate, dioxybenzon, ensulizol, homosalat, meradimat, octinoxat, octisalat, octocrylen, padimat O, sulisobenzon, oxybenzon, a avobenzon) nemají prokázanou bezpečnost.

Hladina 0,5 ng/ml byla stanovena jako hranice, pod kterou by neznámá látka mela mít minimální karcinogenní efekt.

Lepší je používat bio kosmetiku, např. s minerálními filtry.

Zdroj: Matta MK, Zusterzeel R, Pilli NR, et al. Effect of Sunscreen Application Under Maximal Use Conditions on Plasma Concentration of Sunscreen Active Ingredients: A Randomized Clinical Trial. JAMA. Published online May 06, 2019. doi:10.1001/jama.2019.5586