Pohyb a riziko onemocnění srdce

Pohyb je nejjednodušší a také nejúčinnější prevencí chorob srdce a cév, nejčastější civilizační příčiny úmrtí.

Riziko nemocí srdce a pohyb

Nedostatečná tělesná aktivita patří se špatnou stravou, kouřením, zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi a zvýšeným krevním tlakem k hlavním rizikovým faktorům rozvoje aterosklerózy a ischemické choroby srdeční včetně infarktu myokardu.

Bylo zjištěno, že u lidí s nedostatkem pohybu je riziko vzniku ischemické choroby srdeční dvakrát vyšší než u lidí tělesně aktivních. Pozitivní účinky má tělesná aktivita v trvání
deseti až 15 minut, pokud je prováděna několikrát za den.

Pohyb pomáhá snižovat tělesnou váhu, zlepšuje profil tuků v krvi a snižuje náchylnost k tvorbě krevních sraženin.

Chůze snižuje u žen riziko onemocnění srdce

Chůze prospívá zdraví žen stejně jako cvičení ve fitnesu, pokud je pravidelné. Ženy po přechodu, které chodily nejméně dvě a půl hodiny týdně snížily riziko infarktu a mrtvice o 30%.

Mnohé studie prokázaly účinek pravidelného pohybu na snížení srdečních nemocí, studie sledovaly ve většině případů muže. Nová studie prokázala pozitivní vliv mírného pravidelného pohybu stejně jako intenzivní cvičení. Této studie se účastniolo přes 70 000 žen po menopauze po dobu 3 let.

Ženy které rychle chodily nebo intenzivně cvičily snížily o 30% riziko srdečních nemocí, operací, selhání srdce, mrtvice a smrti. Výsledek se týkal všech žen, bez ohledu na věk, váhu či rasu. U žen po menopauze mírné až středně intenzivní pohyb chrání tedy před nemocemi stejně jako intenzivnější cvičení. Nejvyšší riziko měly ženy se sedavým způsobem zaměstnání. S pohybem riziko mrtvice nebo srdečního onemocnění klesalo.

K našemu životu by měl patřit pohyb člověku nejpřirozenější - chůze.

 

Zdroj: The New England Journal of Medicine