Riziko multivitaminových přípravků

Kupujete si multivitaminy s cílem že budete zdraví? Nejdříve si raději prostudujte etikety. Zejména různé přidané další látky mají spíše opačný než uzdravující účinek. Ještě v 30.letech minulého století byly vitaminy vyráběny z ovoce a zeleniny, ale od 40.let již začala éra syntetických vitaminů. Mnozí odborníci popisují jejich karcinogenní a mutagenní účinek. Mohou zhoršit nemoci jako je osteoporoza, artritida, rakovina, demence. Multivitaminy vyrábí většinou farmaceutické společnosti, které přidávají do multivitaminů různé chemikálie a umělá sladidla. .
kapsle ze želatiny obsahují kůži, chrupavku, pojivové tkáně a kosti nemocných zvířat. K tomu ještě u mnoha multivitaminů konzumujete umělá sladila, jejichž bezpečnost není ověřena, proto dokonce někteří výrobci limonád přecházejí na stevii.


 

Multivitaminy v chemické formě

Proč mnohé přípravky s vitaminy neúčinkují, lze stěží zodpovědět. Některé z nich obsahují kontaminující látky z výroby, bránící zdravotním účinkům. I „přírodní" přípravky procházejí zpracováním do tablet nebo kapslí. Miliardový obchod s multivitaminovými a minerálními přípravky není regulován tak přísně jako farmaceutický průmysl. Mé analýzy bylinných přípravků jako grapefruitová semínka, výtažky z brusinek nebo hlohu vykazují velké rozdíly v kvalitě a některé by se měly zakázat.
Uměle vyráběné vitaminy nejsou pro organismus lehce stravitelné, naopak. Tato koncentrovaná forma vitaminů zatěžuje trávení. Je prokázáno, že se z těchto (méně kvalitních) přípravků vstřebá jen asi 25 procent. U jakýchkoliv příznaků oslabeného trávení, zejména poklesu energie (právě tehdy výrobci doporučují vitaminy!), povlaku na jazyku a proměnlivé chuti k jídlu, se užívání vitaminů vyhněte. Navíc přírodní produkty jsou stravitelnější, tedy přirozenější než chemické vitaminy. V kapslích a tabletách se často nacházejí uměle vyrobené látky. Výjimkou jsou sušené byliny bez chemické úpravy naplněné v kapslích. Takové přípravky v rostlinných kapslích, organického původu, používám ve své praxi.

Nežádoucí účinky umělých vitaminů

Dlouhodobé užívání nebo větší dávky vitaminů a minerálů navíc zvyšují riziko nežádoucích účinků. Některé vitaminy, jako betakaroten a vitamin E, zvýšily podle několika studií riziko nemocí. Například syntetický vitamin B12 je vyráběn z kravských jater, které jsou plné pesticidů, steroidů a antibiotik. Uměle vyráběné B vitaminy pocházejí z ropy a kamenouhelného dehtu, poškozující nervový systém, a způsobující dýchací obtíže. Syntetický vitamin C pochází z r.zných kyselin, dráždící sliznice žaludku a zatěžuje nevhodně ledviny. Uměle vyráběný vitamin A se vyrábí z jaterních šťáv ryb, často plných rtuti. Zatímco přírodní vitamin A má antioxidační účinky, umělý vitamin A je až škodlivý. Betakaroten ve studii měly vyšší výskyt nemocí srdce, rakoviny plic a mrtvic než ti, co vitamin neužívali. Tyto chemické vitaminy se řadí do stejné skupiny jako umělá sladidla nebo glutamát.

Studie s vitaminy ukázaly riziko

SU.VI.MAX (Supplémentation en VItamines et Mineréux AntioXidants) je novější pařížskou studií sledujících účinky kombinace antioxidantů (120 mg vitaminu C, 30 mg vitaminu E, 6 mg betakarotenu, 20 mg zinku a 100 mikrogramů selenu) u více než 13000 zdravých osob. Během sedmi a půl let se u mužů snížilo riziko rakoviny, u žen nikoli. Léčba neovlivnila úmrtí. Ateroskleróza se objevovala častěji u osob užívajících přípravky.

Mnohé studie s vitaminem E prokázaly škodlivé působení. Analýza podávání vysokých dávek vitaminu E byla publikována v roce 2005. Vyšší dávky neměly žádný účinek a při dávce nad 400 IU (267 mg) se často objevovaly nežádoucí účinky. Ve stravě stěží konzumujte více než 100 mg vitaminu E, proto vhodné množství vitaminu E najdete v potravinách jako avokádo, ořechy a semínka. Vitamin C zase zatěžuje játra a ledviny. Umělý vitamin D může být toxický pro srdce, játra a ledviny a je vyráběný z ropy, dehtu, může obsahovat formaldehyd a amoniak.

Zdraví bez chemických vitaminů

Běžné multivitaminové přípravky v lékárnách nejsou přírodní ani náhodou. Musí projít chemickou úpravou a enzymy je obtížně rozkládají. Chemikálie v ovzduší a potravinách enormně zatěžují játra. Většina lidí tak trpí nedostatkem některých důležitých látek. Nejlepším receptem je kvalitní čerstvá strava, byliny a přírodní vitaminy z bylin, ovoce a zeleniny. Byliny patří mezi potraviny, nikoli chemické látky nebo léky. Proto je doporučuji zařadit do stravy. Dle mých zkušeností je vhodné užívat dlouhodobě byliny pro silnou imunitu a rovnováhu, narušovanou ataky volných radikálů, smogem, stresem a nevhodnou potravou. Byliny nejenže jsou lehce stravitelné, ale také podporují trávení a vstřebávání živin z potravy.

dr.David Frej