Rady na podzim

Na začátku podzimu postupuje chladné a větrné počasí. Přes léto se v těle nashromáždila horkost projevující se v podobě vyrážek, bolestí hlavy, zánětů a suché kůže. Je důležité dodržovat základní pravidla, neboť v přechodném období jako podzim je organismus náchylnější k nemocem.

Několik tipů na podzim

S postupujícím chladným a větrným počasím se narušuje stabilita v imunitě. Přes léto se v těle nashromáždí horkost projevující se v podobě vyrážek, bolestí hlavy, zánětů a suché kůže. Je důležité dodržovat základní pravidla, neboť v přechodném období jako podzim je organismus náchylnější k nemocem.

Doporučení:

 

  • Odolnost organismu je středně silná.
  • Vstávejte pokud možno brzo, kolem mezi 5-7h.
  • Teple se oblékejte.
  • Strava. Již Henrych Rankovia v 16. stol. píše, že „..podzim studený a suchý, tak k věcem teplým a vlhkým nakloniti se náleží." Na začátku podzimu jezte lehká, teplá jídla, která nezatěžují méně výkonný metabolismus během chladného období. Později můžete jíst těžší pokrmy. Jezte sezonní ovoce a zeleninu, rýži a další obilná jídla. Vyhýbejte se kyselým potravinám a syrovým salátům. Vylučte syrovou stravu (saláty). Doporučují se kořeněné pokrmy, dušená zelenina a ovoce (jablka, hrušky), rýže, bio mléčné výrobky, luční med, pro nevegetariány bílé maso a ryby. Snídejte sladkou rýžovou nebo pšeničnou kaši.
  • Z koření je vhodná skořice, kardamom, kumín, fenykl, hřebíček, čerstvý zázvor.
  • Pijte teplé nápoje, hlavně teplou vodu s limetkou, bylinné čaje, obilnou kávu, suché červené víno s jídlem, minerálky, čerstvé nebo 100% džusy o pokojové teplotě. Omezte nebo vylučte kofeinové nápoje.
  • Provádějte jogu a dechové cvičení. Cvičte jen mírně, ne příliš intenzivně. Odpočiňte svým smyslům delšími procházkami v přírodě.
  • Spát choďte kolem 22-23. hodiny. Před spaním můžete vypít šálek teplého mléka se špetkou kardamomu, muškátového oříšku a zázvoru.
  • Vyhýbejte se hluku a velké aktivitě.
  • Jednou z nejdůležitějších metod k udržení rovnováhy a v prevenci nemcem je očista, detoxikace. Vhodná je detoxikace Triphalou. Pravidelně pročistěte krev například kurkumou a pupečníkem zvaným Brahmi ve směsi Kubra.

 

Nemoci spojené s podzimem

Konec léta a začátek zimy předěluje podzimní období, přechodné, kdy je oslaben imunitní systém. Pokles vlhkosti, změny teplot (ráno chlad, v poledne teplo) vyvolávají nápor na imunitu, které se musí přizpůsobovat náhlým zlěnám počasí, déšť a vítr vyvolává rýmy, bolesti v krku, nachlazení a bolesti hlavy, k tomu přistupuje pokles nálady pro konec jasných a teplých dnů.

1. Virózy. Silný vítr, vlhkost, déšť oslabují imunitní systém, kdy je snazší onemocnění virovou nákazou. 
2. Žaludeční a dvanácterníkový vřed. Na jaře a na podzim se aktivuje vředová choroba.
3. Selhávání srdce. Srdce se hůře vyrovnává s nároky danými změnami počasí.
4. Revmatismus. Nízké teploty snáze vyvolají bolest v kloubech a zánět. Vhodná je akupunktura, protizánětlivé působící byliny (např. musta- šáchor hlíznatý).
5. Obezita. S nadcházející chladným počasím má organismus tendenci se obalovat tukem. 
6. Astma. Na podzim se zhoršuje alergické astma zejména suché. Toto astma se projevuje zhoršeným dýcháním a není doprovázeno zánětem průdušek.
7. Velmi varovné jsou změny nálad a splín. Velmi častou reakcí na zkracující se dny a sychravé počasí je sezonní afektivní porucha, deprese spojené s nedostatkem světla.

dr.David Frej