Malé děti pro objemově malý žaludek příliš mnoho nesní. Proto je důležité jim připravovat na živiny bohatou stravu. Takovými potravinami jsou ty, které obsahují bílkoviny, jsou lehce stravitelné, posilují tělo a mysl a podporují vývoj.

1. Avokádo

Avokádo je skvělou potravinou pro malé děti. Mají vhodnou konzistenci a plno živin včetně důležitých omega-3. Nakrájejte na kousky a podávejte přímo dítěti. Případně můžete rozmixovat s trochou rostlinného nebo mateřského mléka nebo vody.

3. Borůvky

Borůvky jsou potravinou zdravou jako i jiné bobulovité ovoce. Obsahují vlákninu, vitaminy A a C, z ovoce nejvíce antioxidantů, posilují mozek, močové cesty a nervový systém, srdce a oči.

4. Kokos

Kokos obsahuje mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem se zdravotními účinky podobnými mateřskému mléku. Zvyšují imunitní systém, zlepšují trávení a navozují rovnováhu krevnímu cukru.

5. Chia semínka

Chia semínka mají více antioxidantů než borůvky a více vápníku než mléko. Obsahují omega-3, hořčík, vlákninu, železo, hořčík, bílkoviny.

7. Vejce (bio)

Vejce jsou pro děti velmi výživná. Obsahují cholin, B-vitamin, důležitý pro vývoj a funkci dětského mozku. Vejce obsahují kompletní aminokyseliny, omega-3 a vitamin D, kyselinu listovou, antioxidant lutein a mnohé minerály jako zinek, železo, a selen, pro silnou imunitu.

8. Maso

Nutričně nejbohatší potravinou je hovězí maso, které můžeme připravit dětem chutně jako karbanátky z mletého bio masa, domácí hovězí plátky, vhodné i krůtí, bio kuřecí a zvěřina.

9. Quinoa

Quinoa představuje relativně kompletní bílkovinu zejména u dětí vegetariánů. Obsahuje aminokyselinu lysin pro růst a regeneraci tkání. Quinoa má dost živin (mangan, hořčík, mnoho železa) a vlákninu. Sice neobsahuje lepek, ale bývá často kontaminována lepkem a lze jí použít v receptech pro rýži. Celkově ale nejsem příznivcem obilovin ani pseudoobilovin.

10. Sladké brambory

Sladké brambory jsou zeleninou, doplňkem ve stravě, které obsahující fytolátky, a velké množství vitaminu A (neaktivního) a C. Mají sladkou chuť a krémovou konzistenci chutnou pro děti a batolata.

Vyšší cholesterol je spojen s dlouhověkostí

V analýzách nižší cholesterol, nikoli vyšší, zvyšoval riziko předčasného úmrtí. Kornatění tepen a nemoci srdce bývají významnější u starších lidí a jejich riziko by mělo být tedy vyšší než u ...

Jíst více tuků a bílkovin, méně cukrů

Změny ve stravování na základě doporučení jíst méně tuku a více sacharidů způsobuje metabolické poruchy v populaci. Potravinářskému průmyslu přinesly velké zisky nezdravé sacharidy (těstoviny, ...

Jak zdravá jsou vaše střeva?

Nejen o svátcích, ale i během roku často sníme více cukru, pijeme více alkoholu, méně spíme a často i vynecháme cvičení. Tyto návyky ovlivňují střevní sliznici a podporují přerůstání nezdravých ...

Mražené potraviny v zimě podporují zdraví

V zimě hrozí konzumace přemrzlého ovoce. Mráz poškozuje mnoho druhů ovoce a zeleniny, kdy se ztrácí vitaminy, minerály, konzistence a chuť (např citrusy hořknou). Rychleji se kazí. Při pokojové ...
Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.