Celkový životní styl, které je stresující, spolu se špatnou stravou a znečištěním vzduchem ovlivňuje celkové zdraví. K orgánům, které jsou nezdravým životním stylem nejvíce ohroženy, jsou oči.

1. Kouření
K všeobecně známým rizikům kouření patří také poškození zraku. Chemické látky v cigaretě poškozují zejména citlivou část sítnice, makulu.

2. Únava
Někdy zatěžujeme příliš náš zrak. Práce na počítači a sledování TV navozuje únavu očí, která může někdy vést k poškození zraku.

3. UV záření
Doporučuje se nosit brýle proti slunci pokaždé, když jdete na slunce. Ultrafialové paprsky poškozují rohovku a sítnici. Navíc UV záření zvyšuje riziko očního zákalu.

4. Vysoký krevní tlak
Vysoký krevní tlak poškozuje cévy v sítnici. Vede k tzv. retinopatii.

5. Cukrovka
U cukrovky dochází k riziku poškození zraku a nemocím jako zvýšený nitrooční tlak nebo poškození sítnice a slepotě.

6. Alkohol
Nadměrná konzumace alkoholu vede k poškození nejen jater, ale i zraku. Zhoršuje se reakce zorniček, zvyšuje se zarudnutí, snižuje citlivost na barvy a kontrast.

7. Nezdravá veganská strava
Zrak potřebuje zejména některé vitaminy a mastné kyseliny, např. nedostatek vitaminu A způsobuje suchost oči či poruchy nočního vidění. Nedostatek vitaminu B-12 vede k mlhavému nebo dvojitému vidění. Nedostatek omega-3 mastných kyselin též způsobuje zhoršování zraku. Všechny tyto látky jsou nedostatečné v rostlinné stravě. Též vitamin C v podobě silného antioxidantu Amalaki posiluje zrak, stejně jako směs Triphala a také lutein se zeaxantinem.

df

Vyšší cholesterol je spojen s dlouhověkostí

V analýzách nižší cholesterol, nikoli vyšší, zvyšoval riziko předčasného úmrtí. Kornatění tepen a nemoci srdce bývají významnější u starších lidí a jejich riziko by mělo být tedy vyšší než u ...

Jíst více tuků a bílkovin, méně cukrů

Změny ve stravování na základě doporučení jíst méně tuku a více sacharidů způsobuje metabolické poruchy v populaci. Potravinářskému průmyslu přinesly velké zisky nezdravé sacharidy (těstoviny, ...

Jak zdravá jsou vaše střeva?

Nejen o svátcích, ale i během roku často sníme více cukru, pijeme více alkoholu, méně spíme a často i vynecháme cvičení. Tyto návyky ovlivňují střevní sliznici a podporují přerůstání nezdravých ...

Mražené potraviny v zimě podporují zdraví

V zimě hrozí konzumace přemrzlého ovoce. Mráz poškozuje mnoho druhů ovoce a zeleniny, kdy se ztrácí vitaminy, minerály, konzistence a chuť (např citrusy hořknou). Rychleji se kazí. Při pokojové ...
Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.