Jde o chorobu, kterou trpí kolem 15 % populace. Při artróze je narušena rovnováha mezi odbouráváním a tvorbou chrupavky. Nemoc postihuje kromě kloubu a kost blízkou chrupavce také kloubní a mimokloubní tkáně. V kloubní chrupavce dochází k odbourávání tkáně, pokusu o vytvoření nové tkáně v chrupavce a kosti přiléhající k chrupavce, k chronickému zánětu a k vazivové přeměně v kloubním pouzdře. Dochází k opotřebení a degeneraci kloubních chrupavek. Artrózou jsou postiženy nejčastěji velké klouby, páteř a některé malé klouby rukou. Často se v pokročilém stavu objevuje znehybnění kloubů.

Rozdělení artrózy (degenerativního onemocnění kloubů)

Idiopatická artróza je taková, která vzniká nastává vlivem degenerativních procesů způsobených stárnutím tkání.
Sekundární artroza je taková, která vznikla druhotně, z nejrůznějších příčin: úrazu, změněného tvaru kloubu, hypermobility (zvýšené pohyblivosti kloubů), metabolických příčin, zánětlivého onemocnění kloubu (např. při revmatoidní artritidě), některých onemocnění žláz s vnitřní sekrecí (při onemocnění štítné žlázy, při cukrovce)
Artróza je nejčastější příčinou bolesti pohybového aparátu, funkčního omezení pohybového aparátu, pracovní neschopnosti.

Hlavní příčiny nemoci kloubů artrózy

Špatná strava a životospráva – artróza postihuje v převážné míře starší osoby
Dědičnost – při výskytu v rodině, někdy nalézáme narušený gen pro tvorbu kolagenu
Nadměrné zatěžování kloubů – sportovní zranění u menisků, zvedání těžkých břemen s pokrčenými koleny
Nadváha a obezita
Nadměrný pobyt v chladném prostředí.
Stres
Menopauza
Nedostatek pohybu nebo naopak zatěžování při sportu (fotbal, squash..)
Cvičení po konzumaci vydatného jídla
Neléčivá zánětlivá onemocnění
Poruchy nervového zásobení – při zátěži nejsou vzruchy z nervů přenášeny do mozku a tělo nereaguje relaxací nebo zapojením určitých svalů při ochraně kloubu

Příznaky artrózy (nemoci kloubů)

Bolest bývá hlavním příznakem, často spojená s omezenou hybností. většinou vzniká pomalu, často je vyvolaná zátěží. někdo se vyskytuje ranní ztuhlost. Slyšet můžete drásoty, vrzání
proteplení, otok kloubu – bývají přítomny tehdy, když v kloubu došlo v důsledku opakovaného dráždění ke vzniku zánětu. kloub může být zdeformovaný.

Léčba

Dieta – viz níže
Pohyb – plavání, jízda na kole, chůze, joga, tai-či, rotoped
Rehabilitace – vodoléčba, elektroléčba, laser, ultrazvuk

Strava při artróze

Omezit byste se měli zejména těmto potravinám:

– bílému cukru
– bílé a pšeničné mouce
– lilkovitým (lilek, brambory, papriky, rajčata)
– mořské a běžné soli
– červenému masu
– dochucovadlům
– limonádám (obsahují až 13 kávových lžiček cukru na jednu sklenici!)
– kofeinu
– tabáku
Zařaďte odlehčovací dny.
Při nákupu sledujte obaly potravin, zda neobsahují aditiva. Jezte čerstvé potraviny a čerstvě uvařené pokrmy. Jezte čerstvě uvařené pokrmy spíš než polotovary plné soli a nasycených tuků.

Byliny

Protože nesteroidní antirevmatika (aspirin, indometacin, ibuprofen) mají spousty nežádoucích účinků, lze zkusit byliny. Ve fytoterapii se doporučují jalovec, bříza bělokorá, kopřiva, kostival lékařský, kakost smrdutý, černý rybíz, šáchor hlíznatý, boswellia, guduchi, tužebník.

MUDr. David Frej

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.

Chronický zánět a nemoci

Zánět je typická fyziologická reakce na infekce a poranění, kdy imunita zabíjí mikrobi, obnovuje zdravou tkáň a nastoluje homeostázu. Akutní zánětlivá reakce je časově ohraničená a vede k uzdravení. Imunoregulační cytokiny jako IL-10 a TGF-beta zastavují zánětlivou kaskádu a aktivují regulační buňky.

Nové studie: Infekčnost očkovaných a zánět srdce a cév po očkování mladých lidí

Nové studie ukazují, že virová nálož očkovaných je stejná jako neočkovaných, jiné dvě studie ukazují na riziko infaktu a zánětu srdce po očkování mladých lidí.

Vitamin D významně snižuje úmrtnost a zánětlivou reakci u pacientů s COVID-19.

Nová studie ukazuje, že vitamin D hypoteticky snižuje riziko úmrtí na COVID-19 téměř k nule!! Podle autorů analýzy by se k dosažení žádoucí hladiny vitaminu D3 a užívání dostatečně vysokých ...

SARS-CoV-2 spike protein (COVID-19 i ve vakcínách) blokuje opravu poškozené DNA v buňkách

V nové studii, která ale neproběhla na živém organismu, ale in vitro, na buněčných kulturách, se ukazuje, že SARS-CoV-2 spike protein (základ vakcín proti COVID-19) výrazně blokuje obnovu poškozené DNA, nutnou pro získanou imunitu.