Nový typ koronaviru označovaný jako „nový koronavirus” neboli 2019-nCov, případně také jako wuchanský koronavirus, se objevil poprvé v na začátku prosince 2019 v čínské provincii Chu-pej, způsobuje infekční onemocnění nazývané terminologicky COVID-19. Máme se bát virů nebo vlastní slabé imunity?

Imunitní systém vyrábí bílé krvinky a látky, které mají zneškodnit cizorodé látky, například poškozené a mrtvé buňky, cizorodé látky, infekce, bakterie, viry či kvasinky.Vše, co je organismu cizí, se snaží imunitní systém odstranit.

Přestože zdroj nákazy nacházíme u zvířat, přenos se děje kapénkovou infekcí kýcháním, či kašlem, z člověka na člověka. Inkubační doba mezi setkáním s virem a příznaky je asi 14 dnů.

Příznaky tohoto virového onemocnění se podobají chřipce, jsou to horečky, kašel, dušnost, bolest svalová a únava. Ke smrti může vést zápal plic a sepse.

Jak posílit imunitu

Obětmi nejen koronaviru, ale chřipky a dalších infekcí jsou lidé s oslabenou imunitou. Snažme se co nejméně vystavovat tomu, co stimuluje nezdravě imunitní systém, tedy odstraňovat patogeny z těla:

  1. Zlepšete stravovací návyky. Jezte zeleninu, luštěniny, bobulovité ovoce, zdravé tuky (olivový olej, ryby, lněná semínka), česnek, cibuli. Omezte polotovary, cukr, rafinované oleje mléčné výrobky a pšenici. Z vlákniny za pomoci střevních bakterií které jí fermentují, vznikají mastné kyseliny s krátkým řetězcem působící pozitivně na plíce a dýchací cesty.
  2. Odstraňte co nejvíce chemických látek v prostředí (čistící prostředky, osvěžovače vzduchu).
  3. Choďte do přírody a jezděte na hory (horský vzduch posiluje imunitu)
  4. Snižujte chronický stres.
  5. Otužování a půsty.
  6. Dechové cviky.

Tyto tipy rozvádíme na videu na mém kanále youtube.

Přípravky pro imunitu

Z přípravků, které posilují imunitní systém jmenujme:

Omega-3 tuky v rybím oleji, řasách a nejlépe v tučných potravinách často obsahuje antioxidant vitamin E proti zánětu.

Koenzym Q 10 podporuje účinný přenos energie, jejíž tvorba v buňkách závisí na CoQ10.
Užívání CoQ10 podporuje tvorbu energie a je to silný antioxidant.

Vitamin A (antiinfekční vitamín) se nachází v žlutém ovoci a zelenině, tučných rybách.
Nedostatek vitaminů B oslabuje imunitu.

Vitamín C ve velkých dávkách (1-3 g denně) podporuje tvorbu lymfocytů a kolagenu, který omezuje průchod virů. Nachází se v citrusech, hráchu, brokolici, kapustě, rajčatech, kiwi, šípcích, papáje, a šitaké. Lze kombinovat s quercetinem a omega-3 tuky.

Nedostatek vitaminu D3 se vyskytuje u většiny lidí. Užívejte kapky cholekalciferolu s vitaminem K2. Video o vitaminu D zde.

Důležité jsou minerály ( hořčík, selen, zinek, vápník, železo), které posilují imunitu.

Z bylin působí například bazalka Tulsi, Inula racemosa, Emblika lékařská (amalaki), a kořen lékořice.
Echinacea je vhodná ke krátkodobému užívání při nachlazení. Ačkoliv echinacea stimuluje imunitu a fagocytozu (zvyšuje agresivitu a počet bílých krvinek v pohlcování mikrobů), sadec prorostlý je podle studií v tomto směru čtyřikrát účinnější, ale často se s echinaceou užívá. V sadci se identifikovaly dva polysacharidy (4-O-methylglukuronoxylany), které vykazují schopnost podporovat fagocytozu a působily proti virům u chřipky a nachlazení. Též Aloe vera, černý bez a česnek posilují imunitu.

MUDr. David Frej

Vyšší cholesterol je spojen s dlouhověkostí

V analýzách nižší cholesterol, nikoli vyšší, zvyšoval riziko předčasného úmrtí. Kornatění tepen a nemoci srdce bývají významnější u starších lidí a jejich riziko by mělo být tedy vyšší než u ...

Jíst více tuků a bílkovin, méně cukrů

Změny ve stravování na základě doporučení jíst méně tuku a více sacharidů způsobuje metabolické poruchy v populaci. Potravinářskému průmyslu přinesly velké zisky nezdravé sacharidy (těstoviny, ...

Jak zdravá jsou vaše střeva?

Nejen o svátcích, ale i během roku často sníme více cukru, pijeme více alkoholu, méně spíme a často i vynecháme cvičení. Tyto návyky ovlivňují střevní sliznici a podporují přerůstání nezdravých ...

Mražené potraviny v zimě podporují zdraví

V zimě hrozí konzumace přemrzlého ovoce. Mráz poškozuje mnoho druhů ovoce a zeleniny, kdy se ztrácí vitaminy, minerály, konzistence a chuť (např citrusy hořknou). Rychleji se kazí. Při pokojové ...
Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.