Kůže je největší orgán lidského těla, ale na rozdíl od ostatních orgánů je vidět. Navíc dokáže na první pohled odhalit náš zdravotní stav. Tisíce nervových zakončení ji spojují se všemi orgány a tkáněmi těla. Proto může být přes pokožku pozitivně ovlivněn celý organismus. Péčí o pokožku, vnitřní očistou spojenou se stravou, detoxikací a životosprávou spolu s jemnou masáží se pokožka pravidelně regeneruje a zpomaluje se její stárnutí.

Ve své praxi mám velké množství pacientů, kteří trpí nějakou kožní nemocí, zejména ekzémy, vyrážkami, opary, suchou pokožkou, lupy, akné, lupenkou apod. jako následkem špatné stravy, životosprávy a stresu. Výsledky léčby u ukázněných klientů jsou velmi dobré.

Strava

Viz v článku zde..

Masáž

Ájurvédských masáží existuje několik desítek druhů, které se používají u kožních nemocí (např. speciální procedura širodhara). Součástí denního režimu by měla být domácí masáž. Vhodná nejlépe po ránu (ale v případě nedostatku času i večer) oživte celé tělo teplým olejem, hned po vyprázdnění. Pro tuto masáž by se mělo použít dostatečné množství oleje, tak aby byl kontakt s pokožkou hladký a jemný.

Domácí masáž můžete provést zčásti vsedě a zčásti vestoje, důležité přitom je, abyste měli pohodlný a uvolněný postoj. Začněte u hlavy a pokračujte přes krk, ramena, ruce, břicho, nohy a záda za pomoci druhé osoby. Dlouhé kosti masírujte pohyby nahoru a dolů, klouby jako loketní, kolenní, ramenní krouživým pohybem po směru hodinových ručiček. Po masáži je dobré nechat olej na pokožce co nejdéle, aby kůže zvládla vstřebat co nejvíce výživných látek. Čím déle pak po ájurvédské masáži odpočíváte, tím hlouběji tyto látky dokáží proniknout do těla. Je možné se po olejové masáží též na 15 minut opalovat na slunci, dopoledne nebo později odpoledne.

Po koupeli  s použitím dr. Frej Neem mýdla je možné též jemně masírovat osuškou, což prokrvuje pokožku a odstraňuje mrtvé kožní buňky.

Relaxace, joga a dechové cvičení

Stres je významnou příčinou např. akné nebo lupínky, a zhoršuje léčbu kožních nemocí. Dechové cvičení působí protistresově, stejně tak vizualizace.

Detoxikaci

Detoxikaci rozepisuji individuálně. Lze si plánovat 1xza 7-10 dnů očistný den a pít po celý den jen zeleninovou nebo ovocnou šťávu. Některé z nich najdete zde.

Péče o pokožku

Podle zásad ájurvédské medicíny se doporučuje používat mýdlo při sprchování maximálně 1-2xtýdně, nikoli denně. Zejména v chladnějším klimatu, jaký máme u nás, není nutné pouýívat často mýdlo. Častým používáním mýdla se odstraňuje přirozený maz na pokožce a pokožka je příliš suchá. V případě, že se více potíte, pak je používání přírodního mýdla vhodné. U akné lze zlepšit pleť používáním starodávné směsi mysteribath a tarika, což je směs himalájských bylin, které se nanášejí jako pasta nebo maska na pokožku. Lze též na noc aplikovat meloun na obličej a nechat působit přes noc.

Bylinné přípravky

Pokožku výrazně zlepšují byliny, které podporují činnost jater, čistí krev, a tím působí přímo na pokožku.

Asi nejvýraznější bylina na očistu krve a kožní nemoci je Zederach indický nazývaný Neem (Azadirachta indica). Neem patří také mezi nejsilnější prostředky na čištění krve a spolehlivě se osvědčil pro očišťující účinek u kožních onemocnění, a to zejména zánětlivého a infekčního typu. Známé je užití při akné, ekzémech, lupénce, lupech a alergické dermatitidě.

Další vynikající bylinou v léčbě kožních nemocí je amrita (Tinospora cordifolia). Amrita čistí krev a podporuje tedy léčbu, stejně tak amalaki neboli emblika lékařská.

Kutki (Picrorrhiza kurroa) podpořil zotavení u osob s vitiligem, Kutki je popsán účinek u ekzému a dalších kožních nemocí, neboť jde o nejsilnější byliny na játra.

Šatavari, chřest hroznovitý (Asparagus racemosus) navozuje hormonální rovnováhu a snižuje vnitřní horkost.

30 ml aloe vera v biokvalitě 2xdenně je dalším vhodným prostředkem pro hormonální rovnováhu a pokožku zdravou a lesklou.

dr.Frej

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.

Chronický zánět a nemoci

Zánět je typická fyziologická reakce na infekce a poranění, kdy imunita zabíjí mikrobi, obnovuje zdravou tkáň a nastoluje homeostázu. Akutní zánětlivá reakce je časově ohraničená a vede k uzdravení. Imunoregulační cytokiny jako IL-10 a TGF-beta zastavují zánětlivou kaskádu a aktivují regulační buňky.

Nové studie: Infekčnost očkovaných a zánět srdce a cév po očkování mladých lidí

Nové studie ukazují, že virová nálož očkovaných je stejná jako neočkovaných, jiné dvě studie ukazují na riziko infaktu a zánětu srdce po očkování mladých lidí.

Vitamin D významně snižuje úmrtnost a zánětlivou reakci u pacientů s COVID-19.

Nová studie ukazuje, že vitamin D hypoteticky snižuje riziko úmrtí na COVID-19 téměř k nule!! Podle autorů analýzy by se k dosažení žádoucí hladiny vitaminu D3 a užívání dostatečně vysokých ...

SARS-CoV-2 spike protein (COVID-19 i ve vakcínách) blokuje opravu poškozené DNA v buňkách

V nové studii, která ale neproběhla na živém organismu, ale in vitro, na buněčných kulturách, se ukazuje, že SARS-CoV-2 spike protein (základ vakcín proti COVID-19) výrazně blokuje obnovu poškozené DNA, nutnou pro získanou imunitu.