V zimě hrozí konzumace přemrzlého ovoce. Mráz poškozuje mnoho druhů ovoce a zeleniny, kdy se ztrácí vitaminy, minerály, konzistence a chuť (např citrusy hořknou). Rychleji se kazí. Při pokojové teplotě se pak změní v kašovitou hmotu. Existují druhy, které je vhodné konzumovat I během mrazů. V zimě raději kupujte tvrdší ovoce jako jablka a hrušky. Obecně mražené ovoce  a zelenina zejména v zimě má své výhody.

Nutriční obsah mraženého a čerstvého ovoce a zeleniny je velmi podobný. V jedné studii se srovnával obsah vitaminů v osmi druzích zeleniny a ovoce. Mražené borůvky, mrkev, kukuřice, zelená fazole, hrášek, špenát a jahody obsahovaly dokonce více živin. V jiné studii i po několika měsících skladování nebyl obsah vitaminů mezi čerstvou a mraženou zeleninou rozdílný. Ve srovnání s čerstvým hráškem obsahuje mražený více vápníku. Nevýhodou je trochu vyšší množství cukru. Karotenoidy a polyfenoly se uchovávají ve větším množství v mraženém stavu.

Některé druhy dokonce lépe chutnají pokud přejdou venku mrazem. Většinou se rozkládají škroby na cukr, ovoce zesládne a cukr  brání změně vody na led. Malá jablíčka, mišpule z čeledi růžovitých mrazem zesládnou. Mišpule procházejí oxidací a dužinu lze jíst lžičkou, přidávají se do zavařenin, džemů a vyrábí se z nich víno. Z trpkých na chutné sladké plody se mrazem změní i trnky, vhodný zdroj do sirupů a povidel. Banány zmražené též chutnají jako přesnídávka. Trpké dřínky podobné šípkům se změní na sladké plody, ale nasolí a nakládají se do láku a pak připomínají olivy, vyrábí se z nich pálenka či se nasušené namelou na koření. Mrazy svědčí i arónii, s vysokým obsahem antioxidantů.

Sladší je i ve zralé stavu kyselý rakytník, i když ztrácí mnoho vitamin a antioxidantů. Mráz prospívá z hlediska chuti i  klikvě a jeřabinám. Klikva se používá jako brusinky k masu i do džemů. Na sirup se hodí přemrzlé sladší šípky, zatímco před mrazy se hodí na na sušení.

Ze zeleniny je chutnější a méně hořké jsou po přemrznutí kapusta (růžičková), černá ředkev a jemnější je i kadeřávek.

Čerstvé zelenina se sklízí předtím než uzraje, protože se posílá často na velké vzdálenosti a skladuje se mnoho dní v obchodech. Předčasné sklízení zkracuje dobu, kterou zelenina potřebuje pro maximální obsah živin. Mražená zelenina se naopak sklízí zralá, v době kdy obsahuje maximální množství vitaminů. Šetrným rychlomražením se udržuje pak vysoký obsah vitaminů. Studie potvrzují, že lidé, pokud jí mražené druhy, konzumují více vitaminů během zimy.

Zamražené druhy ovoce a zeleniny neobsahují konzervanty k prodloužení trvanlivosti.

Mražené potraviny nevyžadují přípravu a snadno se připravují ke konzumaci.

df

Vyšší cholesterol je spojen s dlouhověkostí

V analýzách nižší cholesterol, nikoli vyšší, zvyšoval riziko předčasného úmrtí. Kornatění tepen a nemoci srdce bývají významnější u starších lidí a jejich riziko by mělo být tedy vyšší než u ...

Jíst více tuků a bílkovin, méně cukrů

Změny ve stravování na základě doporučení jíst méně tuku a více sacharidů způsobuje metabolické poruchy v populaci. Potravinářskému průmyslu přinesly velké zisky nezdravé sacharidy (těstoviny, ...

Jak zdravá jsou vaše střeva?

Nejen o svátcích, ale i během roku často sníme více cukru, pijeme více alkoholu, méně spíme a často i vynecháme cvičení. Tyto návyky ovlivňují střevní sliznici a podporují přerůstání nezdravých ...

Mražené potraviny v zimě podporují zdraví

V zimě hrozí konzumace přemrzlého ovoce. Mráz poškozuje mnoho druhů ovoce a zeleniny, kdy se ztrácí vitaminy, minerály, konzistence a chuť (např citrusy hořknou). Rychleji se kazí. Při pokojové ...
Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.