Játra jsou orgánem, který zodpovídá za spoustu metabolických procesů – rozkládání látek, tvorbu bílkovin, tvorbu cholesterolu, ale hlavně zpracování a vylučování škodlivin včetně alkoholu a hormonů žlučovými vývody. Játra filtrují litr a půl krve za minutu! Téměř každý člověk trpí poruchou funkce jater. Odstraněním žlučových kamínků z jater a žlučníku spolu se správnou stravou a režimem lze odstranit mnoho zdravotních potíží.

Špatná funkce jater

Správná funkce jater udržuje rovnováhu a zdraví. Ve své praxi se setkávám s častým oslabením jater, které lze diagnostikovat kameny v dříve než se porucha projeví na zvýšených jaterních testech. Často bývá příčinou prodělaná nebo probíhající infekční mononukleóza, nesprávná strava, tukovatění jater při nadváze, vyšší konzumace alkoholu apod. Dochází nejen ke zlepšení subjektivnímu, které mi pacienti sdělují (zvýšení pocitu energie, snížení únavy), ale také při krevních odběrech, kdy se snižují až normalizují zvýšené jaterní testy, cholesterol nebo kyselina močová již po několika měsících léčby.

Kameny v žlučovodech

Většina z nás má v játrech spoustu malých kamínků, které se tvoří v žlučových vývodech jater. Západní medicína rozeznává pouze kameny ve žlučníku a jen ty kontrastní, které se zobrazí na ultrazvuku. Analýzou lze ale zjistit rozšíření jaterních žlučových vývodů, blokovaných kamínky, složenými z vápníkových solí a žlučových barviv, neviditelných na ultrazvuku.

Také jaterní enzymy v krevních testech se zvyšují až v případě většího poškození jaterních buněk (játra fungují relativně normálně i pokud je poškození větší než 60 %). Žluč zodpovídá za metabolismus tuků, vstřebávání vápníku, vyloučení škodlivin játry, v zdržování acidobazické rovnováhy a v detoxikace střev a rovnováhy ve střevním mikrobiomu. (Játra tvoří přes 1 litr žluči denně.) Žlučové kamínky v játrech narušují procesy jako trávení, vylučování škodlivin, funkci plic, ledvin, tlustého střeva. Uvolněním žlučových vývodů v játrech a žlučníku se okysličí krev a orgány, do buněk se přivádí více živin, škodliviny se vylučují z těla, obnoví se správná funkce nervového systému a žláz.

Očista jater

Podpora detoxikace je velmi účinná mnoha zdravotních potíží, např. nemoci jater a žlučníku (bolest v pravém boku, cirhóza, mononukleóza, borelióza, vysoký cholesterol, zánět jater a žlučníku, žloutenka), onemocněními dutiny ústní (afty, herpes, zubní kazy), zažívací potíže (nadýmání, plynatost), nemoci střev, bolesti zad, kloubů, dna, osteoporóza, únava, sexuální poruchy, psychická onemocnění, alergie, nemoci srdce a cév, obezita, poruchy imunity, poruchy spánku, onemocnění ledvin, kožní nemoci, hormonální poruchy…Provádíme ji individuálně na konzultaci, případně na pobytech.

Byliny pro regeneraci jater

V přírodní medicíně se na detoxikaci používají velmi účinné byliny, tzv. hepatoprotektiva, které v západní medicíně nenacházíme. Ve své praxi používám některé byliny, které mají výrazný účinek na regeneraci i nemoci jater a ledvin. Změny se dají ověřit na krevních testech, normalizaci jaterních testů po určité době podávání bylin s účinkem na játra a ledviny.

Jednou z nejúčinnějších bylin zejména na játra je kutki- Picrorrhiza kurroa. Jedná se o byliny, která roste v Himalájích a v současné době hrozí nedostatek této léčivé byliny. V léčbě se používá oddenků nebo stonků. Jedná se o hořké tonikum, což předurčuje účinky.


Nejdůležitějším účinkem, pro který se kutki používá v ájurvédské medicíně, jsou vynikající účinky na játra. Picrorrhiza podporuje tvorbu žluči v játrech a vylučování žluče ze žlučníku. U zvířat chránila picrorrhiza játra před účinky několika jaterních toxinů až čtyřikrát silněji než silymarin, látka nacházející se v bylině ostropestřec mariánský. Snižuje také riziko rakoviny jater způsobené různými chemickými látkami. V některých studiích byla úspěšně léčena žloutenka kombinací kutki a minerálů. Kutki najdeme v unikátní kombinaci Liver Plus, zaměřené na játra a ledviny.

Nektar nesmrtelnosti, Amrita neboli Guduči (Tinospora cordifolia) má důležitý účinek u nemocí jater. Používá se jako imunomodulátor pro potlačení imunity při žloutence a jaterní fibróze. Bylo zjištěno, že rostlina je účinná při prevenci fibrózních změn a napomáhá regeneraci jater při hepatické toxicitě vyvolané působením drog.

Bhumyamalaki (Phyllantus niruri) působí nejvíce u kolik ledvinových i žlučových a zejména poruchách jater včetně hepatitidy (žloutence), kdy tlumí zánět a tvorbě kamenů v žlučníku, játrech i ledvinách. V této indikaci také nachází nejčastější použití v ájurvédské medicíně. Účinek u kamenů žlučových a ledvinových byla zkoumána ve více než 100 studiích. A úspěšnost dosahovala 94%.

Aloe vera je též velmi účinné v léčbě nemocí jater a zejména regeneraci tohoto orgánu.

MUDr. David Frej

Vyšší cholesterol je spojen s dlouhověkostí

V analýzách nižší cholesterol, nikoli vyšší, zvyšoval riziko předčasného úmrtí. Kornatění tepen a nemoci srdce bývají významnější u starších lidí a jejich riziko by mělo být tedy vyšší než u ...

Jíst více tuků a bílkovin, méně cukrů

Změny ve stravování na základě doporučení jíst méně tuku a více sacharidů způsobuje metabolické poruchy v populaci. Potravinářskému průmyslu přinesly velké zisky nezdravé sacharidy (těstoviny, ...

Jak zdravá jsou vaše střeva?

Nejen o svátcích, ale i během roku často sníme více cukru, pijeme více alkoholu, méně spíme a často i vynecháme cvičení. Tyto návyky ovlivňují střevní sliznici a podporují přerůstání nezdravých ...

Mražené potraviny v zimě podporují zdraví

V zimě hrozí konzumace přemrzlého ovoce. Mráz poškozuje mnoho druhů ovoce a zeleniny, kdy se ztrácí vitaminy, minerály, konzistence a chuť (např citrusy hořknou). Rychleji se kazí. Při pokojové ...
Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.