Podle statistik trpí u nás vysokým krevním tlakem asi 1.5 milionu obyvatel. Nemoci srdce a cév jsou hlavní příčinou úmrtí v současném světě. Kromě stresu a vnějších vlivů je jednou ze základních příčin špatná strava a úprava stravy s některými bylinami tak může velmi dobře snížit a normalizovat krevní tlak.

1.Česnek. Česnek se používá již 5000 let a mimo jiné snižuje krevní tlak. Ve studii z roku 1993 se zjistilo, že při užívání česnekových preparátů obsahující 1.3 % Alicinu-látka zodpovídající za většinu účinků česneku-se krevní tlak snížil již za 5 hodin. Ve studiii z roku 2009 se účinky prokázaly u čerstvého česneku.

2. Chilli. Chilli obsahují látku capsaicin, způsobující pálivost papriček. Caspaicin rozšiřuje cévy a zlepšuje (zvyšuje) prokrvení a působí pozitivně na nemoci srdce a cév včetně krevního tlaku. Ve studii z roku 2010 snižuje dlouhodobý příjem capsaicinu snižuje krevní tlak u krys trpících dědičně zvýšeným krevním tlakem. Nejlépe snižuje tlak kajenský pepř pro vysoký obsah capsaicinu a přijatelnou pálivost.

3. Kakao. Pravé, nerafinované kakao je jedním z nejsilnějších antioxidantů obsahující 300 účinných látek. Ve střední a jižní Americe byla považována za lék i potravinu. Flavonoidy a hořčík v kakau působí pozitivně na nemoci srdce a cév. Ve studii z roku 2011 užívání kakaa snížilo krevní tlak u osob s rizikem vysokého krevního tlaku po 15 dnech užívání. Extrakty polyfenolu snižovaly v další studii krevní tlak u krys s vysokým krevním tlakem.

4. Kurkuma. Kurkuma je žluté koření z oddenku trvalky, obsahující kurkumin. Kurkuma působí protizánětlivě a rozšiřuje cévy, snižuje proto vysoký krevní tlak a chrání před nemocemi srdce a cév. Ve studii z roku 2014 se zjistilo, že kurkumin chrání před vysokým krevním tlakem a nemocemi cév u myší, kterým se uměle vyvolal zvýšený krevní tlak. Podle analýzy v časopise International Journal of Cardiology kurkumin v pokusech na zvířatech zpomalil a zlepšil stav z zvětšujícího se srdečního svalu a u srdečního selhávání. Bio kurkumu lze koupit zde

5. Byliny a koření. Tulsi bazalka posvátná a bazalka vonná snižují krevní tlak, bazalku posvátnou lze pít v lahodných čajích, bazalku vonnou přidávat do jídla. Vrcholák ardžuna – se považuje za jednu z nejúčinnějších bylin na srdce. Doporučuje se u všech nemocí srdce, stavech po infarktu a v přítomnosti rizikových faktorů pro srdečně-cévní nemoci jako vysoký krevní tlak, arytmie, angina pectoris, infarkt myokardu. Hloh snižuje krevní tlak a poskytuje úlevu od některých onemocnění srdce. Jestřábník (Hieracium pilosella) se používá pro podporu normální funkce ledvin a močového systému. Listy olivovníku (Olea europea) příznivě působí na normální vylučovací funkce ledvin a močových cest a na snižování krevního tlaku.
Z koření snižuje krevní tlak skořice a kardamom.

Vyšší cholesterol je spojen s dlouhověkostí

V analýzách nižší cholesterol, nikoli vyšší, zvyšoval riziko předčasného úmrtí. Kornatění tepen a nemoci srdce bývají významnější u starších lidí a jejich riziko by mělo být tedy vyšší než u ...

Jíst více tuků a bílkovin, méně cukrů

Změny ve stravování na základě doporučení jíst méně tuku a více sacharidů způsobuje metabolické poruchy v populaci. Potravinářskému průmyslu přinesly velké zisky nezdravé sacharidy (těstoviny, ...

Jak zdravá jsou vaše střeva?

Nejen o svátcích, ale i během roku často sníme více cukru, pijeme více alkoholu, méně spíme a často i vynecháme cvičení. Tyto návyky ovlivňují střevní sliznici a podporují přerůstání nezdravých ...

Mražené potraviny v zimě podporují zdraví

V zimě hrozí konzumace přemrzlého ovoce. Mráz poškozuje mnoho druhů ovoce a zeleniny, kdy se ztrácí vitaminy, minerály, konzistence a chuť (např citrusy hořknou). Rychleji se kazí. Při pokojové ...
Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.