Ačkoli někteří lidé řadí bezlepkovou stravu mezi nejnovějšími módní vlnu, existuje několik dobrých důvodů, proč omezovat konzumaci lepku.

Zdravotní obtíže způsobené lepkem

Za prvé, skupina proteinů nacházejících se v pšenici, ječmenu, žitu a ovsu může vyvolat alergické reakce ve významné části populace a je velmi škodlivý pro lidi s celiakií.

Za druhé, lepek může způsobovat latentní alergickou reakci v mnohem větší část populace, až u 60 procent. K alergické reakci se vztahuje chronický zánět, jakož i jiné vedlejší účinky, například retence tekutin, záněty dutin, bolesti hlavy a deprese. Bohužel souvislost s potravinami nemusí být znatelná a zřejmá, často opožděná až o několik dnů, v závislosti na stravě a zánětlivá reakce pokračuje v nezmenšené míře tak dlouho, dokud se konzumují potraviny vyvolávající alergickou reakci.

Ačkoli jiné běžné alergeny, jako jsou kasein (nachází se v mléce) mohou též způsobit chronický zánět, lepek je hlavním viníkem potíží, zejména zažívacích u mnoha lidí. Ať už máte přecitlivělost na lepek či celiakii, nebo lepek je příčinou zdravotních obtíží nebo se chcete stravovat zdravěji , zde jsou některé z potravin, které můžete do stravy zařadit.

Obiloviny bez lepku

Přestože pšenice, některé druhy ovsa, ječmen, žito a tritikale (pšenice křížená s žitem) obsahují lepek, mnoho obilí je bezlepkové. K nim patří kukuřice, jáhly, kukuřičná kaše, rýže, tapioka a méně běžných obilnin: například arrowroot (mouka z třtinvé mouky), amarantu a čiroku (quinoa). Pohanka má vztah k pšenici a lepku, ale neobsahuje ho, pokud není smíchána s jinými výrobky obsahujících lepek.

Mnoho bezlepkových obilnin je ale zpracováno na linkách, kde se zpracovává lepek. Pokud je to možné, zkontrolujte, zda na obale je uvedeno, že může obsahovat stopy lepku. Lepek se může nacházet i v dalších méně známých bylinách jako bulgur, kamut, špalda, což jsou různé druhy pšenice a je třeba se vyhnout.

Pivo, cereálie a ostatní obilné výrobky potenciálně obsahující lepek.

Ideálně se vyhněte obilovinám co nejvíce, nejsou prospěšné pro naši výživu.

Maso a ryby jako zdroj bílkovin

Maso, zejména hovězí a ryby jsou kvalitním zdrojem bílkovin a tuků. Jezte různé druhy masa jako je kuřecí, krůtí, sladkovodní ryby a zvěřina. Dejte si pozor na průmyslově upravované kusy masa a ryb, zejména ve strouhance, obsahující pšeničnou mouku a tím lepek.

Ořechy a semena jsou bez lepku

Ořechy a semena přidávejte do stravy (pokud nemáte na některé druhy alergii) a pokud nejsou zpracována na stejné lince jako obilniny obsahujících lepek. Zkuste bio arašídy, stejně jako ořechy: mandle, lískové a vlašské ořechy.

O lepku pojednává též tento článek.

Vyšší cholesterol je spojen s dlouhověkostí

V analýzách nižší cholesterol, nikoli vyšší, zvyšoval riziko předčasného úmrtí. Kornatění tepen a nemoci srdce bývají významnější u starších lidí a jejich riziko by mělo být tedy vyšší než u ...

Jíst více tuků a bílkovin, méně cukrů

Změny ve stravování na základě doporučení jíst méně tuku a více sacharidů způsobuje metabolické poruchy v populaci. Potravinářskému průmyslu přinesly velké zisky nezdravé sacharidy (těstoviny, ...

Jak zdravá jsou vaše střeva?

Nejen o svátcích, ale i během roku často sníme více cukru, pijeme více alkoholu, méně spíme a často i vynecháme cvičení. Tyto návyky ovlivňují střevní sliznici a podporují přerůstání nezdravých ...

Mražené potraviny v zimě podporují zdraví

V zimě hrozí konzumace přemrzlého ovoce. Mráz poškozuje mnoho druhů ovoce a zeleniny, kdy se ztrácí vitaminy, minerály, konzistence a chuť (např citrusy hořknou). Rychleji se kazí. Při pokojové ...
Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.