Tři superpotraviny proti zimním depresím

Podle statistik trpí depresemi až 8% populace. Kromě závažnějších depresí bez ohledu na roční období existují podzimní a zimní deprese, nazývané sezonní afektivní porucha. Na zlepšení nálady a proti depresím působí i některé potraviny, jelikož antidepresiva mají nežádoucí účinky (na játra, útlum, nadváha atd.).

Z potravin s antidepresivním účinkem jmenujme banány, chřest, vejce, listová zelenina, ryby. Ale existují ještě jiné, silně působící na naši mysl.

Kakao

Kakao je staletí známé pro sůvj účinek na zlepšení nálady. Obsahuje látky, zvyšující produkci hormonů navozujících pocit spokojenosti (dopamin, serotonin). Podle posledních poznatků flavonoidy působí pozitivně na kognitivní poznávací funkce, tedy projasňuje mysl a zvedá náladu. Kakao lze tak doporučit pro depresivní jedince i zimní období s dlouhými večery. Nejvhodnější je bio kakao, nerafinované.

Maca

Podle studií je maca z jižní Ameriky velmi vhodnou potravinou prot depresivní náladu., v mace se nacházejí fytoestrogeny harmonizující hormony v organismu. Maca zlepšuje činnost mozku a paměť a dodává energii. Proto maca je vhodná pro lidi, co trpí apatií. Macu lze jíst v kapslích nebo v této obilné kávě.

 

Brahmi

Brahmi, neboli gotu kola je jedna z hlavních bylin pro regeneraci nervové soustavy. Brahmi znamená v sanskrtu vědomí či moudrost. Ve východní medicíně se používá tisíce let a Číňané jí nazývají zázračným elixírem mládí. V jedné studii se schopnost se učit a pamatovat informace zvýšila o 50 %. Brahmi obsahuje látky zvyšující hormony jako acetylcholin a serotonin v mozku, tím zlepšuje paměť a náladu.

Bacopa nemá nijak zvláštní chuť a lze ji jíst v kapslích. Vyžaduje trpělivost, účinky se projevují pomalu a nejdříve po měsíci užívání.