Pro nastolení rovnováhy přizpůsobujeme výživu a životosprávu nejen dané roční době, ale též aktuálnímu počasí. Velmi důležité je věnovat pozornost svému tělu při přechodu z jednoho ročního období na druhé, například na podzim, kdy je organismu více náchylný k nemocím.

Podzimní nemoci

Podzim, je suchý, chladný, větrný – stejně jako podzimní počasí, a má tendenci se v této době zvyšovat. Na podzim se tedy udržujeme v rovnováze pravidelným, teplým a výživným jídlem (protikladné vlastnosti). O některých zásadách na podzim jsem jiiž psal v tomto článku.

Suchý a studený podzim přináší nemoci. Přechod léta k podzimu a dále přechod k zimě na konci listopadu největší riziko onemocnění. Konec léta a začátek zimy předěluje podzimní období, přechodné, kdy je oslaben imunitní systém. Pokles vlhkosti, změny teplot (ráno chladno, v poledne teplo) vyvolávají nápor na imunitu, které se musí přizpůsobovat náhlým změnám počasí, déšť a vítr vyvolává rýmy, bolesti v krku, nachlazení a bolesti hlavy, k tomu přistupuje pokles nálady pro konec jasných a teplých dnů.

Nedostatek světla v uměle osvětlených místnostech, kancelářích a bytech spolku se sedavým způsobem života bez dostatku denního světla způsobuje reakci na změnu denního světla a vyolává poruchu nazývaná sezonní afektivní porucha. Od října do března se zvyšuje počet lidí trpících sezonní afektivní poruchou, nejhorší měsíce nastávají od prosince do února. Výskyt se pohybuje mezi 2-10% v populaci. Mnozí si zlepšují náladu pomocí nadměrné konzumace cukrů.

Stravovací doporučení pro podzim

Doporučují se kořeněné pokrmy, sladké, slané a kyselé, dušená zelenina a ovoce (jablka, hrušky), rýže, mléčné výrobky, luční med, pro nevegetariány bílé maso a ryby. Vyloučíme syrovou stravu (saláty) a chlazené nápoje. Na začátku podzimu jezte lehká, teplá jídla, která nezatěžují méně výkonný metabolismus během chladného období. Později můžete jíst těžší pokrmy. Jezte sezonní ovoce a zeleninu a obilniny. Vyhýbejte se kyselým potravinám a syrovým salátům. Z koření je vhodná skořice, kardamom, kumín, fenykl, hřebíček, čerstvý zázvor. Pijte alespoň 6 sklenic tekutin denně. Vhodné jsou spíše teplé nápoje (čaj, obilná káva) a voda, minerálky, čerstvé nebo 100% džusy o pokojové teplotě. Vhodné jsou Tulsi čaje. Omezte nebo vylučte kofeinové nápoje.

Podzimní režim

Z doporučení k životosprávě je základním principem posílení imunity.Vstávejte pokud možno brzo, do 6. hodiny. Masáž teplým sezamovým olejem prospívá, poté se osprchujte. Teple se oblékejte. Provádějte dechové cvičení. Cvičte jen mírně, ne příliš intenzivně. Odpočiňte svým smyslům delšími procházkami v přírodě. Spát choďte kolem 22. hodiny. Před spaním můžete vypít šálek teplého mléka se špetkou kardamomu, muškátového oříšku a zázvoru. Vyhýbejte se hluku a velké aktivitě.

Detoxikace

Jednou z nejdůležitějších metod k udržení rovnováhy a v prevenci je očista, detoxikace. Vhodná je detoxikace Triphalou, kombinací tří sušených ovocných plodů Haritaki, Amalaki a Bibhitaki. Společně směs harmonizuje celý organismus a posiluje trávení. Jemně navozený účinek detoxikuje a regeneruje celý trávící trakt, dále podporuje činnost oběhového, močového a dýchacího ústrojí. Odstraňuje toxiny nejen z tlustého střeva z nestrávené potravy, ale také z tkání. Tím, že detoxikace posiluje tlusté střevo, působí preventivně proti nemocem. Doporučují se 3 kapsle před spaním s teplou vodou.

Pravidelně pročistěte krev například kurkumou a pupečníkem zvaným Brahmi ve směsi Kubra. Vhodný je též na posílení imunity indický ženšen Ašvaganda. Více najdete v tomto článku.

MUDr. Frej

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.

Chronický zánět a nemoci

Zánět je typická fyziologická reakce na infekce a poranění, kdy imunita zabíjí mikrobi, obnovuje zdravou tkáň a nastoluje homeostázu. Akutní zánětlivá reakce je časově ohraničená a vede k uzdravení. Imunoregulační cytokiny jako IL-10 a TGF-beta zastavují zánětlivou kaskádu a aktivují regulační buňky.

Nové studie: Infekčnost očkovaných a zánět srdce a cév po očkování mladých lidí

Nové studie ukazují, že virová nálož očkovaných je stejná jako neočkovaných, jiné dvě studie ukazují na riziko infaktu a zánětu srdce po očkování mladých lidí.

Vitamin D významně snižuje úmrtnost a zánětlivou reakci u pacientů s COVID-19.

Nová studie ukazuje, že vitamin D hypoteticky snižuje riziko úmrtí na COVID-19 téměř k nule!! Podle autorů analýzy by se k dosažení žádoucí hladiny vitaminu D3 a užívání dostatečně vysokých ...

SARS-CoV-2 spike protein (COVID-19 i ve vakcínách) blokuje opravu poškozené DNA v buňkách

V nové studii, která ale neproběhla na živém organismu, ale in vitro, na buněčných kulturách, se ukazuje, že SARS-CoV-2 spike protein (základ vakcín proti COVID-19) výrazně blokuje obnovu poškozené DNA, nutnou pro získanou imunitu.