Pro nastolení rovnováhy přizpůsobujeme výživu a životosprávu nejen dané roční době, ale též aktuálnímu počasí. Velmi důležité je věnovat pozornost svému tělu při přechodu z jednoho ročního období na druhé, například na podzim, kdy je organismu více náchylný k nemocím.

Podzimní nemoci

Podzim, je suchý, chladný, větrný – stejně jako podzimní počasí, a má tendenci se v této době zvyšovat. Na podzim se tedy udržujeme v rovnováze pravidelným, teplým a výživným jídlem (protikladné vlastnosti). O některých zásadách na podzim jsem jiiž psal v tomto článku.

Suchý a studený podzim přináší nemoci. Přechod léta k podzimu a dále přechod k zimě na konci listopadu největší riziko onemocnění. Konec léta a začátek zimy předěluje podzimní období, přechodné, kdy je oslaben imunitní systém. Pokles vlhkosti, změny teplot (ráno chladno, v poledne teplo) vyvolávají nápor na imunitu, které se musí přizpůsobovat náhlým změnám počasí, déšť a vítr vyvolává rýmy, bolesti v krku, nachlazení a bolesti hlavy, k tomu přistupuje pokles nálady pro konec jasných a teplých dnů.

Nedostatek světla v uměle osvětlených místnostech, kancelářích a bytech spolku se sedavým způsobem života bez dostatku denního světla způsobuje reakci na změnu denního světla a vyolává poruchu nazývaná sezonní afektivní porucha. Od října do března se zvyšuje počet lidí trpících sezonní afektivní poruchou, nejhorší měsíce nastávají od prosince do února. Výskyt se pohybuje mezi 2-10% v populaci. Mnozí si zlepšují náladu pomocí nadměrné konzumace cukrů.

Stravovací doporučení pro podzim

Doporučují se kořeněné pokrmy, sladké, slané a kyselé, dušená zelenina a ovoce (jablka, hrušky), rýže, mléčné výrobky, luční med, pro nevegetariány bílé maso a ryby. Vyloučíme syrovou stravu (saláty) a chlazené nápoje. Na začátku podzimu jezte lehká, teplá jídla, která nezatěžují méně výkonný metabolismus během chladného období. Později můžete jíst těžší pokrmy. Jezte sezonní ovoce a zeleninu a obilniny. Vyhýbejte se kyselým potravinám a syrovým salátům. Z koření je vhodná skořice, kardamom, kumín, fenykl, hřebíček, čerstvý zázvor. Pijte alespoň 6 sklenic tekutin denně. Vhodné jsou spíše teplé nápoje (čaj, obilná káva) a voda, minerálky, čerstvé nebo 100% džusy o pokojové teplotě. Vhodné jsou Tulsi čaje. Omezte nebo vylučte kofeinové nápoje.

Podzimní režim

Z doporučení k životosprávě je základním principem posílení imunity.Vstávejte pokud možno brzo, do 6. hodiny. Masáž teplým sezamovým olejem prospívá, poté se osprchujte. Teple se oblékejte. Provádějte dechové cvičení. Cvičte jen mírně, ne příliš intenzivně. Odpočiňte svým smyslům delšími procházkami v přírodě. Spát choďte kolem 22. hodiny. Před spaním můžete vypít šálek teplého mléka se špetkou kardamomu, muškátového oříšku a zázvoru. Vyhýbejte se hluku a velké aktivitě.

Detoxikace

Jednou z nejdůležitějších metod k udržení rovnováhy a v prevenci je podpora detoxikace. Vhodná je detoxikace Triphalou, kombinací tří sušených ovocných plodů Haritaki, Amalaki a Bibhitaki. Společně směs harmonizuje celý organismus a posiluje trávení. Jemně navozený účinek detoxikuje a regeneruje celý trávící trakt, dále podporuje činnost oběhového, močového a dýchacího ústrojí. Odstraňuje toxiny nejen z tlustého střeva z nestrávené potravy, ale také z tkání. Tím, že detoxikace posiluje tlusté střevo, působí preventivně proti nemocem. Doporučují se 3 kapsle před spaním s teplou vodou.

Pravidelně pročistěte krev například kurkumou a pupečníkem zvaným Brahmi ve směsi Kubra. Vhodný je též na posílení imunity indický ženšen Ašvaganda. Více najdete v tomto článku.

MUDr. Frej

Vyšší cholesterol je spojen s dlouhověkostí

V analýzách nižší cholesterol, nikoli vyšší, zvyšoval riziko předčasného úmrtí. Kornatění tepen a nemoci srdce bývají významnější u starších lidí a jejich riziko by mělo být tedy vyšší než u ...

Jíst více tuků a bílkovin, méně cukrů

Změny ve stravování na základě doporučení jíst méně tuku a více sacharidů způsobuje metabolické poruchy v populaci. Potravinářskému průmyslu přinesly velké zisky nezdravé sacharidy (těstoviny, ...

Jak zdravá jsou vaše střeva?

Nejen o svátcích, ale i během roku často sníme více cukru, pijeme více alkoholu, méně spíme a často i vynecháme cvičení. Tyto návyky ovlivňují střevní sliznici a podporují přerůstání nezdravých ...

Mražené potraviny v zimě podporují zdraví

V zimě hrozí konzumace přemrzlého ovoce. Mráz poškozuje mnoho druhů ovoce a zeleniny, kdy se ztrácí vitaminy, minerály, konzistence a chuť (např citrusy hořknou). Rychleji se kazí. Při pokojové ...
Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Toxický glyfosát má být podle EU bezpečný

Podle uniklého návrhu dokumentu Evropské komise spěchá EU s povolením glyfosátu (nejznámější je přípravek Roundup), aniž chce vyčkat na závěry analýz odborných studií.
Zrušme letní čas

Zrušme letní čas

Celkově trvá organismu na jaře až 5 dnů, než se vyrovná s letním časem. Časový posun se projevuje příznaky: únava, vyčerpání, pocit nevolnosti, ospalost přes den, buzení v noci, špatná paměť a koncentrace.
Ryby – problém s kvalitou

Ryby – problém s kvalitou

Ryby jsou kvalitní potravinou dodávající bílkoviny a zdravé tuky. Ryby jsou nízkokalorické, hlavními složkami je voda (50-80%) , plnohodnotné bílkoviny (12-20%) se všemi aminokyselinami a ...
Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Alkohol a jeho vliv na naše střeva.

Konec roku je obdobím, kdy rádi slavíme, jíme více, pijeme více a méně spíme. Jsem zastáncem pití mírného množství alkoholu, jak dokazují studie i dlouhověcí lidé. Oslavy a rodinná setkání ale často způsobují, že pijeme více alkoholu než obvykle a nadměrný příjem alkoholu může narušit rovnováhu v mikrobiomu.
Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

Nová analýza ve vědeckém časopise: Nežádoucí účinky mRNA vakcín a spike protein

V mRNA vakcínách (Moderna, Pfizer) se nachází mRNA kódující protein S, která je dopravována prostřednictvím lipidových nanočástic do lidských buněk, které produkují virový protein, nebo příbuzné ...

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.