Zimní období je charakterizované zataženou oblohou, studeným a vlhkým počasím. Z pohledu východní medicíny je nejnebezpečnějším obdobím roku 21. 11.-7. 12., kdy mění Země směr od jihu na sever. Nastává kolem nás neklid, strach a obavy.

Doporučení na zimní období

Je vhodné zvolit detoxikaci, relaxaci a dodržovat následující opatření pro nastolení rovnováhy.

• Teplo je důležitý princip, kterého bychom se měli v zimě držet. Z tepla do zimy přecházejte postupně.

• Teple se oblékejte. Zejména se chraňte před studeným vzduchem.

• Noste pokrývku hlavy, neboť 60 % tepla uniká hlavou. Chlad také způsobuje zánět dutin, vedoucí také k oslabení smyslů, a dokonce i k vážným nemocem jako mrtvice.

• V zimě můžete vstávat později, kolem 7. hodiny ranní.

• Vhodné jsou teplé koupele.

• Provádějte masáže hlavy a chodidel teplým sezamovým olejem.

• Sex v zimě lze doporučit častěji než v létě.

• Nezanedbávejte pohyb, který zlepšuje prokrvení a brání studeným končetinám.

  • Přes den pokud možno nespěte. Zpomalujete tím metabolismus.

• Životní síla je na vrcholu, doporučují se detoxikace a chirurgické zákroky.

• Pobývejte často mezi přáteli a rodinou, abyste se vyhnuli depresím a pocitu osamělosti.

  • Provádějte častěji meditaci a méně spěchejte.

Strava a zimní období

„V zimě máte co nejvíce jísti, moc žaludku bývá silnější a k zažití pokrmů způsobilejší. Pokrmy jezte zahřívající. Nápoj v zimě odražený nebo teplý,“ praví se v Regimentu zdraví.

  • Dávejte přednost teplému, výživnému jídlu. Silnější trávení v zimním období je schopné lépe zpracovávat mléčné výrobky, tučnější jídla a maso, proto je můžete zařazovat do jídelníčku ve větším množství než v jiném ročním období.
  • Omezte příjem suché, studené a syrové stravy. Jezte dušenou zeleninu, obilniny, mléčné výrobky, přírodní sladidla, bílé maso a ryby, ořechy, semínka.
  • Používejte kvalitní oleje – konopný, sezamový, extra panenský olivový. Vhodné je kořenit zázvorem, česnekem, pepřem, kumínem.
  • Dávejte přednost teplým nápojům před chladnými. Můžete pít malé množství červeného vína na zlepšení zažívání a krevního oběhu.
  • Provádějte častěji meditaci a méně spěchejte.
  • Opakujte 1-2denní půst jednou za 7-10 dnů.

Nemoci v zimě

Záněty dutin a průdušek. Velmi časté onemocnění v zimním období. Nízká vlhkost umožňuje virům a bakteriím zůstat déle ve vzduchu. Projevuje se vodnatou rýmou, tlakem v dutinách a ucpaným nosem. Důležitým příznakem je horečka, bolest hlavy, očí, nosu a kolem čelistí. Neléčená sinusitida pokračuje jako zánět průdušek.
Alergie. Mohou být způsobeny chemikáliemi ve svíčkách, vonných tyčinkách, plísněmi a vlhkostí z vánočních stromků.
Nadýmání a pálení žáhy. Příliš tučná jídla zpomalují vylučování žaludku a způsobují zažívací obtíže. Nedostatek vlákniny způsobuje zácpu.
Suchá pokožka. Přispívá k ní dehydratace, přílišné pití čajů a naopak malého množství vody, méně spánku, stres, alkohol a zimní deprese. Vhodné jsou olejové masáže. V zimě lze použít olej, např. jojobový, avokádový, zejména sezamový.
Zimní deprese. Sezonní afektivní porucha daná nedostatkem slunce a stresu z očekávání, co nastane příští rok, způsobuje pochmurnou náladu.

z knihy David Frej, Biologické hodiny, Eminent 2013

Veganská strava je extrém (až na jednu výjimku) a proč jíst živočišné potraviny

Běžná západní strava vč. typických jídel konzumovaných u nás patří mezi nejhorší věci, které můžete udělat svému tělu, o čemž svědčí nárůst metabolických onemocnění v této zemi včetně cukrovky, obezity, autoimunitních nemocí.

Vysoké riziko myokarditidy po COVID-19 očkování mRNA vakcínami u  mužů do 30 let

Otázka renomovaných odborníků ve studii publikované v lednu 2022 zněla: Jaké je riziko myokarditidy po mRNA vakcinaci proti COVID-19?

Cukr přidaný i ovocný – riziko pro zdraví

Spotřeba cukru v České republice je 38 kg na osobu a rok, v USA je to dvojnásobek, až 70 kg. Tam na trhu existuje přes 600 tis. výrobků, v 80% z nich se nachází cukr! Je prokázáno, že cukr vyvolává závislost až 8x vyšší než drogy jako kokain.

Chronický zánět a nemoci

Zánět je typická fyziologická reakce na infekce a poranění, kdy imunita zabíjí mikrobi, obnovuje zdravou tkáň a nastoluje homeostázu. Akutní zánětlivá reakce je časově ohraničená a vede k uzdravení. Imunoregulační cytokiny jako IL-10 a TGF-beta zastavují zánětlivou kaskádu a aktivují regulační buňky.

Nové studie: Infekčnost očkovaných a zánět srdce a cév po očkování mladých lidí

Nové studie ukazují, že virová nálož očkovaných je stejná jako neočkovaných, jiné dvě studie ukazují na riziko infaktu a zánětu srdce po očkování mladých lidí.

Vitamin D významně snižuje úmrtnost a zánětlivou reakci u pacientů s COVID-19.

Nová studie ukazuje, že vitamin D hypoteticky snižuje riziko úmrtí na COVID-19 téměř k nule!! Podle autorů analýzy by se k dosažení žádoucí hladiny vitaminu D3 a užívání dostatečně vysokých ...

SARS-CoV-2 spike protein (COVID-19 i ve vakcínách) blokuje opravu poškozené DNA v buňkách

V nové studii, která ale neproběhla na živém organismu, ale in vitro, na buněčných kulturách, se ukazuje, že SARS-CoV-2 spike protein (základ vakcín proti COVID-19) výrazně blokuje obnovu poškozené DNA, nutnou pro získanou imunitu.

Doplňky stravy pro imunitu

Pestrá strava je základem, jak získat různé mikronutrienty, ale byliny jsou dalším nástrojem pro naši imunitu. Nejsou nutné, pokud žijeme relativně zdravě, ale výrazně nám pomáhají. Podle současných doporučení je základem nutričně bohatá strava, ale v případě větší fyzické zátěže, stresu, epidemie a prevence patří doplňky a byliny k praktickým prostředkům, jak podpořit imunitu.
Pšenice a škodlivý účinek na zdraví

Pšenice a škodlivý účinek na zdraví

Obilniny jsou semena z trávy Poaceae. Kromě toho existují pseudoobilniny, jako pohanka, quinoa, amarant a chia. Některé studie se snaží vzbudit dojem, že obilovny jsou nezbytnou součástí vyvážené stravy.
Lockdown jako hloupé opatření

Lockdown jako hloupé opatření

Lockdown je panické opatření, a historie ukáže, že lockdown je fatálním selháním a omylem v opatřeních proti Covidu i jiným virovým pandemiím. Důsledky lockdownu jsou závažnější než samotný COVID-19. Prof. Woolhouse.

Prodělání nemoci poskytuje lepší imunitu než očkování

O tom, že kolektivní imunita a prodělání nemoci poskytuje větší ochranu než očkování, a riziku očkování mladých lidí a dětí.
Omega-6 mastné kyseliny v potravinách a zánět

Omega-6 mastné kyseliny v potravinách a zánět

Klinické studie a vědecký výzkum prokazuje, že pro zdraví je zásadní vyvážený poměr mezi omega-6 a omega-3 tuky. Jak zmiňuji v mnoha článcích a knihách, výrazný nepoměr mezi omega-3 a omega-6 podporuje zánět.