Rady na silnou imunitu proti virům a nachlazení

Za oslabenou imunitu lze považovat v první řadě špatnou stravu, nesprávnou životosprávu, znečištěné ovzduší, stres, metabolická onemocnění, a také může být geneticky podmíněna. Při nevyvážené stravě, hromadění odpadních látek, nedosttaku spánku nebo stresu se imunita oslabuje a umožňuje patogenním organismům jako viry a bakterie, aby pronikly do těla a napadaly buňky.

K nejčastějším projevům oslabené imunity patří opakované infekční onemocnění, alergie, únava bez patologického nálezu, náchylnost k onemocnění a nedostatek energie.

1. Některé příznaky je lépe nepotlačovat - např. horečka posiluje imunitu a organizmus tak ukazuje, že bojuje s infekcí. Mírná teplota tak podporuje přítomnost bílkovin, které bojují s vity v krvi. Kýchání zase čistí vaše dýchací cesty, a vylučuje viry z těla.

2. Při prvních příznacích nachlazení nebo chřipky buďte v teple a klidu. Váš imunitní systém začne lépe pracovat.

3. Často smrkejte - nenásilně, jinak si zanesete viry do ucha a způsobíte si tak zánět. Nejlépe je zakrýt si prstem jedenu nosní dírku a jemně se vysmrkat druhou.

4. Při nachlazení nebo chřipce necestujte pokud možno letadlem, může se poškodit ušní bubínek. Případně použijte nosní sprej nebo často žvýkejte, což uvolňuje tlak.

5. Kloktejte teplou vodu se lžičkou soli škrábání v krku, rozpusťte lžíci citrónové šťávy ve 2 šálcích vody se lžičkou medu. Kloktejte tuto směs o pokojové teplotě. Kloktadlo ze šalvěje poslouží při bolestech v krku nebo zánětech mandlí.

6. Pijte teplé nápoje. Teplo zavodňuje, zmírňuje zánět a podrážděné dýchací cesty. Tekutiny pijte přírodní džusy nebo vodu, teplý čaj nebo teplou vodu s citronem, bylinné čaje. Zázvor: zázvorový čaj připravíte zalitím 2 lžic čerstvě nastrouhaného zázvoru horkou vodou, nechejte vyluhovat 5-10 minut.
3xdenně pijte silnější Tulsi čaj. Tulsi kapsle jsou velmi účinné, svatá bazalka je silným antioxidantem a protivirovým lékem.

7. Jezte zdravě: omega-3 tuky, bílkoviny v luštěninách, rybách, zvěřině a krůtím mase, bobulovité ovoce a citrusy lépe dopoledne, vařte na olivovém oleji , kokosovém oleji, bio řepkovém oleji a ghí. Slepičí polévka poskytuje energii a čistí dýchací cesty. Přidejte česnek a cibuli (přírodní antibiotika). Ostré, pálivé jídlo působí dezinfekčně-okořeňte své oblíbené jídlo vhodným kořením.

Jezte potraviny, které podporují boj proti infekci: papriky (vitamín C), mrkev (beta-karoten), chilli papričky, křen zkapalňuje husté hleny, borůvky brání průjmům a snižují horečku a bolest, česnek (denně stroužek) a cibule obsahují přírodní látky proti infekci, rýže brání průjmům. Zelené a fermentované potraviny výrazně podporují imunitu, samozřejmě přes střevní imunitu.

9. Recepty na ucpaný nos a dutiny:

roztok vody se solí pomáhá při zahlenění a vylučuje viry z těla. 1/4 lžičky a 1/4 sody rozmíchejte ve 3 dl teplé vody. Injekční stříkačkou aplikujte vodu do nosu tak, že jednu nosní dírku přitlačíte prstem a do druhé aplikujete trochu vody a pak necháte vytéci. Opakujte 3 x u jedné, pak u druhé nosní dírky.

Na ucpaný nos, nebo začínají alergie či viróza, můžete zkuste relativně drastický recept: 7 dílů vodilky kanadské-prášek z kořene (Hydrastis canadensis), 7 dílů voskovníku obesného (Myricum gale), prášek z kůry, 1 část kajenského pepře a 1 část česnekového prášku. Tuto směs rychle a ve velmi malém množství (na špičku nože) vdechněte nosem. Může to pálit,bolest, ale ničí viry a působí proti rýmě a zánětům dutin.

Mentolová mast (či Nasja olej) natřené kolem nosu snižuje podráždění a zlepšuje dýchání.

Ráno nalačno pijte Bio NONI, připravte si šťávu (po 60 ml) samostatně z čerstvého zázvoru, rozmíchané lžičky kurkumy, citrónu a brusinek (i mražených).

11. Z bylin a doplňků, které posilují imunitu:
- echinacea (čaj, kapsle, tinktura-užívejte maximálně 7 dnů a nejméně na 5 dnů přestaňte užívat,

- zinek bisglycinát 25mg1xdenně,

- vitamin A a C v přírodním stavu: vitamín A (antiinfekční vitamín) - jezte žluté ovoce a zeleninu, tučné ryby. Vitamín C ve velkých dávkách 1-3 g denně podporuje tvorbu lymfocytů a kolagenu, který omezuje průchod virů. Zdroje: Amalaki, citrusy, papriky, hrách, brokolice, kapusta, jahody, kiwi, papája, šitaké.

- z koření působí na posílení imunity šalvěj, tymián, oregáno: vynikající protivirový prostředek je oregánový olej.

- měsíček lékařský má protibakterální účinky. Další byliny a doporučení najdete tady. Vitamin D (posiluje imunitu), více na videu zde.

12. Teplá koupel uvolňuje dýchací cesty, nakapejte do teplé vany esenciální eukalyptový olej. 2krát týdně choďte do sauny.  Sprchujte se studenou vodou střídavě po minutě s teplou (začínejte teplou).

13. Spěte pravidelně, cca 7-7.5 hodiny. Spěte s podloženou hlavou, čímž usnadníte dýchání. Velmi dobré jsou kapky Nasja, udržující průchodnost nosu a nosní sliznice proti virům. Kapejte 3 kapky do nosu před spaním.

dr.David Frej