Zimní průvodce

Zima je tady. Svět kolem nás ustupuje do pozadí, a přechází ve všeobjímající dlouhou sezónu spánku. Zvláštní klid charakterizuje zimu, a spolu s ní přichází potřeba přesměrovat vlastní energii...

Se zimou více než kdy jindy je důležité chránit naše zdraví před nachlazením a chřipkou. V tomto ročním období Země a voda začne mrznout, jak padá sníh. Vzduch je chladný a suchý. Jak tělo odráží změny vnějšího prostředí, můžeme všimnout energetické nerovnováhy. Správným přístupem v zimním ročním období si můžeme udržet silnou imunitu a tělo ve stavu zdraví. Určitá preventivní opatření o stravě, životospráva, bylinky, jóga a meditace, nám pomáhají si udržovat zdraví v zimě.
Imunita je ovlivněna trávením a naší schopností trávit, a vstřebávat živiny. V zdravém těle, kde imunitní systém je silný, jsou bakterie a viry neutralizovány nebo zničeny, pak vyloučeny, a tělo se vrací do rovnováhy. V případě, že tělo je nezdravé, nebo má v sobě toxiny, které se hůře vylučují, pak se vytváří prostředí, ve kterém útočníci přežívají a tělo j více náchylné k onemocnění. Toxiny se mohou tvořit z fyzické i psychické poruchy trávení.

Strava v zimě

Ačkoli přejídání, a kalorická jídla a pití jsou obvyklé v tomto ročním období, pamatujte na respekt vůči svému tělu a pouvažujte nad schopností vašeho těla strávit vše, co sníte. Ačkoli to vyžaduje určitou disciplínu, abyste k jídlu na společenských akcích a oslavách nejedli vše co uvidíte, zkuste vybírat zdravé potraviny a nepřejídat se, čímž pak zhoršujete trávení a tvoří se toxiny.

Trávicí oheň je nejslabší v zimních měsících. V zimě tudíž jezte tepelně upravení a výživné potraviny. Například kičadi, dušené bílé maso a ryby, rizoto či energeticky nabité zeleninové polévky mohou být ideálními jídly, které jsou lehce stravitelné.

Příležitostně lze jíst i těžké, mastné potraviny, případně sýr, jogurt a jiné mléčné výrobky. Omezte ale maximálně syrovou stravu, která je náročná na trávení a nezahřeje. Výjimkou jsou smoothies a šťávy.

Používejte zahřívající koření jako je zázvor, černý pepř, kurkuma a zvýšit zažívací oheň.

Jezte mnoho zeleniny, ořechy, semínka a oleje, též určité ovoce, obsahující živiny, antioxidanty, vlákninu a potřebných pro imunitní funkce. Vyhněte se studeným, suchým, nebo syrovým potravinám. Umírněnost je klíčem. Buďte si vědomi množství.

Jezte pravidelně a když máte hlad.

Trávicí čaj

po jídle může zlepšit trávení a uklidnit celý trávicí trakt. Příprava a pití čaje je rituálem podporujícím trávení.

Trávící čaj zde

Životní styl v zimě

Životní styl během svátků může být hektický s cestováním, návštěvami přátel a rodiny, nebo hosty v našich vlastních domovech. Být flexibilní, praktikovat přijetí, a přizpůsobit se našemu stále se měnící prostředí může zlepšit imunitní funkce. Odpor ke změně pouze brání zdraví. Pozitivní přijímání toho, co nám přijde do cesty, dokonce i bolesti a utrpení je spíše duševní a duchovní proces, a je důležité mít na paměti, tváří v tvář nepřízni osudu, že přijetí pozitivně ovlivnit vaše zdraví.

Doporučení, které pomohou harmonii v zimním období:

Pravidelnost aktivit, jídla a spánku.

Dostatek spánku. Většina lidí trpí deficitem spánku, čímž se brání regeneraci.

Chraňte se před zimou. Některé rady na zimu najdete i zde.

V případě rýmy, zahlenění: Do misky nalijte horkou vodu: přehoďte ručník přes hlavu a vdechujete páry.

Provádějte olejovou domácí masáž.

Používejte očistu nosu slanou vodou.

Nasja olej kapejte před spaním, posiluje nosní sliznici a chrání nosní dutiny.

Byliny na imunitu nejen v zimě

Byliny hrají důležitou úlohu, neboť přirozeně posilují obranný systém. Některé byliny, čaje a směsi jako Imunity, Kalmegh, Grapin, či Tulsi se tradičně používají k podpoře imunity v chladném období a chřipkové epidemii. Nutrijam, bylinný džem, vyživuje a podporuje omlazení těla a imunitní funkce. Zelená super směs s chlorofylem Green Mix podporuje imunotu psolu s detoxikací. 
Trávicí směsi (koření, čatní) mohou být velmi prospěšné na podporu trávení po velkém svátečním jídle. Rása koření, Digestive Mix, či Trikatu umožní natrávit i těžší jídla.

Jóga

Jóga a meditace jsou jedním z nejlepších způsobů, jak zpomalit stárnutí. Různé ásany pro regenerační držení těla, například pozice s opřením nohou o zeď. V této pozici jste uzemnění, stabilizujete pánev a zároveň pečujete o nervový systém hlubokým břišním dýcháním.

Pokud pociťujete vyčerpaní, další uklidňující polohou je pozice Dítěte. Tato ásana dodává energii, pomáhá obnovit a vyživuje buňky.

Pozdrav slunci vede ke zvýšení srdeční frekvence. Zvedání paží nad hlavu přináší energii a pomáhá odstraňovat zahlenění v horní části těla.

Meditace

Zejména v průběhu svátků mnozí z nás by měli respektovat vlastní potřeby a vyhradit si čas na relaxaci a omlazení. Meditace každý den po dobu 5 minut může pomoci snížit stres a uklidnit mysl.

Dech je mostem mezi tělem a myslí. Dechové cvičení pomáhá očistit mysl duševní od toxinů. Stejně jako bychom měli fyzicky očistit tělo každý den, je vhodné i očistit mysl a posílit koncentraci, neboť často odvádíme pozornost od přítomném okamžiku. Když je mysl je jasná, tělo může dosáhnout stavu hluboké relaxace. U meditace nezapomeňte, že je to proces. Když myšlenky vytrvale narušují klid. Nechejte je projít myslí, a začněte znovu. Tato praxe může vám umožní dostat se do kontaktu se svým pravým Já.

df