Indický angrešt a nejbohatší přírodní zdroj vitaminu C.

Název

lat. Emblica officinalis, jiné: Amalaki, Amla

Popis Amalaki

Amalaki roste jako strom s odlupující se kůrou a nazývá se indický angrešt. Chuťově je trpký, osvěžující, organismus spíše vnitřně ochlazuje. Léčebné účinky mají plody, které dozrávají na podzim a suší se.

Co se v Amalaki nachází

Vynikající extrakt z ovocného plodu s omlazovacími účinky. Jeden z nejbohatších zdrojů vitamínů C, 30x více než v pomeranči (1 gram v půl šálku džusu!; 3 gramy v 1 plodu) a 8x více než v rajčatech. Navíc v amalaki se nachází vitamín C, který zůstává ve stejné koncentraci i po tepelné úpravě nebo usušení. Dále obsahuje chróm, zinek, měď, aminokyseliny, flavonoidy a karotenoidy. Amalaki obsahuje také velké množství vlákniny. Polyfenoly v plodu vysvětlují vynikající posilující účinky plodu.

Zdravotní účinky

Amalaki je přírodní bylinný přípravek s regeneračními účinky na tělo a mysl.

Antioxidant a regenerační účinky.

Jako silný antioxidant chrání tělo před působením škodlivých volných radikálů, uvolňovaných při metabolismu a z potravy. Plod je jedním z nejbohatších přírodních zdrojů antioxidantu vitaminu C, obsahuje až 720 mg/100g čerstvé dužiny to je přibližně 20-krát větší množství nežli obsah vitaminu C v pomeranči. Jedlá tkáň plodu obsahuje kyselinu askorbovou v koncentraci 160-krát vyšší ve srovnání s hodnotami u jablka. Vhodný u sportovců jako antioxidant.

Žaludek a střeva.

Působí proti nadýmání. Pomáhá při hojení vředů, snižuje překyselení. Má dokonce protizánětlivé účinky v žaludku a střevě. Podporuje odstraňování zácpy. Vhodné u dyspepsií, zánětů střev, u chronického průjmu a zácpy, proti zvracení.

Cévy, vlasy a krev.

Používá se dále jako vlasové a cévní tonikum. Snižuje krevní srážlivosti, kontroluje krevní tlak, čistí krev, chrání před krvácením z nosu. Jako účinný regenerační přípravek vede k posílení kostí, zubů a vlasů, proti šedivění vlasů, podává se tedy u osteoporózy, působí proti šedivění vlasů, používá se u hemeroidů. Zvyšuje počet červených krvinek u chudokrevnosti. 
Imunita. Podporuje imunitní systém proti bakteriálním a virovým infekcím. Vhodné u alergií.

Zrak.

Zlepšuje zrak, podává se u očních chorob jako zákal a glaukom.

Ledviny.

Amalaki působí výrazně na ledviny a močový měchýř, jednou z indikací je bolestivé močení a poruchy močového ústrojí.

Kožní nemoci.

Svůj pozitivní účinek má u ekzémů a kožních vyrážek.

Cukrovka.

U diabetiků reguluje hladinu krevního cukru.

Kde se Amalaki nachází

Nachází se v řadě významných bylinných přípravků-Amalaki, a Triphala, což je známý ájurvédský detoxikační přípravek sestavený ze tří ovocných plodů, z nichž jedním je právě amalaki. Přidává se také do regenerační a omlazujících přípravků jako Nutrijam, kde má tvořit až 30%, neboť podle ájurvédského lékaře Čáraky „ten, kdo užívá Amalaki, se dožívá sta let”.

Amalaki je vhodné pro lidi každého věku, neboť zlepšuje duševní i fyzickou kondici u zdravých lidí, zpomaluje stárnutí a posiluje organismus při celkovém oslabení a po proběhlém onemocnění.

Dávkování a upozornění

U dávkování kvalitních kapslí obsahujících organické amalaki, dvakrát denně s jídlem. Doporučuji užívat nejméně tři měsíce.

Souhrn

– silný antioxidant
– regenerační účinek na celý organismus
– podpora imunity
– účinek proti překyselení
– posílení zraku, ledvin
– posílení kostí a vlasů

Máta peprná (Mentha pipperita)

Máta peprná (Mentha pipperita)

Máta dostala název podle nymfy Menthé. Máta se přirozeně vyskytuje v Evropě. První zmínka pochází z Egypta. V Evropě se používá od 17 stol, kam se máta rozšířila z východní Asie.
Ječmen mladý (Hordeum vulgare)

Ječmen mladý (Hordeum vulgare)

Ječmen a sušená šťáva z listů je zásobárnou širokého spektra vitaminů, minerálních látek, antioxidantů, aktivních enzymů a důležitého chlorofylu.   (Pokračování textu…)
Pelyněk (Artemisia)

Pelyněk (Artemisia)

Pelyněk se od starověku používal na infekce, jako přísada do vína, ve středověku se vyvolával potrat, a jako silný čaj na trávící obtíže. Pelyněk se popisuje ve Starém i Novém zákoně. ...
Kotrč kadeřavý (Sparassis Crispa)

Kotrč kadeřavý (Sparassis Crispa)

Hanabiratake , Kotrč kadeřavý (Sparassis Crispa) přitahuje pozornost vědců pro účinky výrazně podporující imunitní systém. Vypadá jako mozek a z toho plyne i její přezdívka „ houba podobná ...
Kadidlovník pilovitý (Boswellia serrata)

Kadidlovník pilovitý (Boswellia serrata)

Pryskyřice ze stromu Boswellia serrata s výrazními protizánětlivými účinky. (Pokračování textu…)
Lékořice (Glycyrrhiza glabra)

Lékořice (Glycyrrhiza glabra)

Kořen sladké chuti se nejí jen jako pendrek, ale pro léčivé účinky. (Pokračování textu…)
Moringa olejodárná (Moringa oleifera)

Moringa olejodárná (Moringa oleifera)

Moringa je bohatým bylinným zdrojem vitaminů, minerálů a bílkovin. Název (Pokračování textu…)
Řeřicha setá (Lepidium sativum)

Řeřicha setá (Lepidium sativum)

Listy se používají do salátů, semena mají zdravotní účinky... (Pokračování textu…)
Mladá pšenice

Mladá pšenice

Jedna ze zelených superpotravin... Název (Pokračování textu…)

Garcinia cambogia

Plod, který se užívá u nadváhy a obezity na snížení váhy.  (Pokračování textu…)
Withanie spavá (Withania somnifera)

Withanie spavá (Withania somnifera)

Latinsky: Withania somnifera Jiné názvy: Ašvaganda Popis Ašva značí kůň a ganda sílu. Ašvaganda tedy značí sílu koně. Latinský název zní Withania somniferum a nazývá se také indický ...
Pupečník asijský (Centella asiatica)

Pupečník asijský (Centella asiatica)

Latinsky: Centella asiatica Jiné názvy: Brahmi, Gotu Kola Popis Brahmi, neboli gotu kola je jedna z hlavních bylin pro regeneraci nervové soustavy. Brahmi znamená v sanskrtu vědomí či ...