Kutki (Picrorhiza kurroa)

Bylina zejména na játra.

Název

Latinsky: Picrorhiza kurroa

Jiné: Katuki

Popis

Kutki neboli Katuki, latinsky Picrorhiza kurroa, je bylina rostoucí v západní části Himalájí. Co se v Kutki nachází

V léčbě se používá oddenků nebo stonků. Jedná se o hořké tonikum, což předurčuje účinky. Hlavními účinnými látkami jsou glycosides picroside I, kutkoside, androsin, a apocynin. Picroliv (směs látek picroside I a kutkoside) má imunostimulační účinek.

Zdravotní účinky podle přírodní medicíny

Játra a žlučník: nejdůležitějším účinkem, pro který se kutki používá, jsou vynikající účinky na játra. Picrorhiza podporuje tvorbu žluči v játrech a vylučování žluče ze žlučníku. V testech chránilo kutki játra před účinky několika jaterních toxinů až čtyřikrát silněji než silymarin, látka nacházející se v bylině ostropestřec mariánský. Chrání a podporuje funkci jater, doporučuje se u hepatitid, infekční mononukleóze, cirhóze, vysokém cholesterolu a zvýšených jaterních enzymech. Snižuje také riziko rakoviny jater způsobené různými chemickými látkami. V některých studiích byla úspěšně léčena žloutenka kombinací kutki a minerálů.

Antioxidant: Picrorhiza má silné antioxidační účinky, zejména v játrech.

Astma: dvě studie uvádí pozitivní účinky v léčbě astmatu včetně snižování četnosti a intenzity astmatických záchvatů. Vhodné též u bronchitid.

Trávící systém: kutki pozitivně ovlivňuje trávicí systém. Hořkost oddenků kutki se tisíciletí používá v ájurvédské medicíně v léčbě poruch trávení. Doporučuje se u nedostatečné sekrece trávících enzymů vyvolávajících zácpu. Zde je vhodné kutki v kombinaci s Triphalou, pepřem, lékořicí, hrozinkami a bylinou Neemem.

Klouby: V laboratorních pokusech se prokázaly nejen protialergické účinky, ale kutki mělo významné protizánětlivé účinky a snižovaly zánět v kloubech. V jedné provedené studii se zjistil účinek u osob s revmatoidní artritidou.

Kožní nemoci: Picrorhiza v kombinaci s lékem methoxsalen podpořil zotavení u osob s vitiligem rychleji než u osob užívajících methoxsalen samotný jen s působením slunce. U Kutki je popsán účinek u ekzému a dalších kožních nemocí.

Imunita: imunostimulační účinek, bránící infekcím. Kutki též snižuje horečku u většiny infekčích onemocnění. Pozitivně působí u autoimunních nemocích.

Další účinky: zlepšení zraku, odstranění nepravidelné menstruace, pozitivní ovlivnění epilepsie.

Kde se Kutki nachází

Kutki se stává poměrně vzácnou bylinou a proto se již nesmí dovážet samostatně pro omezené zdroje a velkou poptávku, proto ji lze najít jen v směsích bylin. Mezi účinné kombinace zejména na játra a imunitu, kde se kutki v dostatečném množství nachází, patří:

 - LKC s účinky pro správnou funkci nejen jater, ale ledvin

 - LIVER PLUS se speciální směsí bylin na játra

 - IMUHELP, který zvyšuje obranyschopnost organismu

Dávkování

1-2 kapsle 2xdenně s jídlem.

Upozornění

Kutki není vhodné užívat v těhotenství a kojení.


Souhrn a zdravotní účinky podle přírodní medicíny

- silný léčebný a ochranný účinek na játra

- působí na žlučník

- působí na astma a průdušky

- silný antioxidant

 - odstraňuje trávící obtíže

Novinky
Střevům pomohou probiotika

Střevům pomohou probiotika z Nedělního Blesku 29.1.2017...

 
Moje zdraví
V březnovém číslo časopise Moje zdraví 3/2017 najdete dva články o stravě a jarním detoxu s odkazem na knihu Zdravé střevo.
 
únor a březen v Regeneraci

Dva články v únorové Regeneraci - Cholesterolová hysterie, jedno z témat knihy Tučné superpotraviny a oleje, str 12-14,  a na str.16-17 článek o Fekální transplantaci, terapii budoucnosti, které se věnuji v knize Zdravé střevo.

Střevní bakterie - naši spojenci, na str. 48 v pravidelném sloupku Regenerac březen 2017

 

 
Tučné superpotraviny a oleje
Právě vychází nová kniha o tom, proč máme jíst živočišné potraviny jako sádlo, maso a máslo, proč je kokosový a nerafinovaný palmový olej zdravý a také o cholesterolové lži...
 
Detoxikace v Nepálu s výletem do hor
V termínu od 9.9.2017 do 21.9.2017 se lze přihlásit na pobyt do Nepálu. Více informací najdete zde.
 
Dr.Frej na Facebooku
Novinky e-mailem
Informace o novinkách,
články o zdraví, recepty

Novinky, zdraví (archív)
Byliny a poradna (archív)Banner
Banner
Banner