Pelyněk (Artemisia)

Pelyněk se od starověku používal na infekce, jako přísada do vína, ve středověku se vyvolával potrat, a jako silný čaj na trávící obtíže. Pelyněk se popisuje ve Starém i Novém zákoně.

Popis pelyňku

Pelyněk, velmi hořká bylina, n roste nejen v Evropě, ale i Asii a na americkém kontinentě a rozeznáváme několik druhů, nejčastější jsou:
Artemisia vulgaris
Artemisia abrotanum
Artemisia absinthium

Název absinthum pochází z řeckého slova označující něco, co nelze vypít, vzhledem k velké hořkosti. Alkoholický nápoj absint obsahuje pelyněk a je v některých zemích zakázaný pro halucinogenní účinky.

Co pelyněk obsahuje

Používají se listy, stonek i květy, obsahující éterické oleje a glykosidy, hořké jako žluč a podobné bilirubinu. K hlavním složkám patří karotenoidy, acetyleny, flavonoidy, ligniny, hořčiny. Hlavně obsahuje neurotoxin thujon, který ale v přiměřené koncentraci do 35 mg na kg váhy nejsou nebezpečně, naopak, a působí protiparazitárně, v koncentraci s alkoholem nebezpečně (absint).

Zdravotní účinky pelyňku

Pelyněk se od starověku používal na infekce, jako přísada do vína, ve středověku se vyvolával potrat, a jako silný čaj na trávící obtíže. Pelyněk se popisuje ve Starém i Novém zákoně.

Malárie: Pelyněk je nejúčinnější bylinou proti malárii, rychle snižuje parazity v krvi, a je součástí artemisininu, nejúčinnějšího produktu na trhu proti malárii. Pelyněk reaguje se železem, který ve vysoké dávce obsahuje parazit a tvoří volné radikály, zabíjející parazita.

Rakovina: Rakovinné buňky vyžadují železo a zvyšují množství receptorů na buňkách pro navázání železa, potřebného pro dělení buněk. Ve studii se zvýšil obsah železa v normálních i rakovinných buňkách u rakoviny prsu a následně se podával extrakt pelyňku. Pelyněk likvidoval rakovinné buňky jakou u parazitů, tvorbou volných radikálů.

Paraziti, bakterie: Tinktura s účinkem proti lidským parazitům je složena z bylin jejichž aktivní látky napomáhají k očistě organismu od nevítaných spolubydlících.
Obsažené extrakty působí na endoparazity z řádu plochých i oblých červů (tasemnice, motolice, škrkavky, roupy) a prvoků měňavky, kokcidie a další.
Artemisinin z rostlin rodu Arthemisia- pelyněk, je účinným prostředkem proti toxoplasmose a malarii. Ostatní extrakty bylin doplňují komplexní účinek.
Tinktura obsahuje vysoký podíl extraktu z listu ořešáku královského a tří druhů rodu pelyněk. Extrakty jsou připraveny šetrným způsobem zahušťováním za studena.pelyněk spolu s dalšími protiparazitárními extrakty jako ořešák (Juglans nigra), a kořením jako kurkuma a kardamom přerušují cyklus vývoje parazita. Pelyněk též působí proti mikrobům, účinnost byla prokázána proti Escherichia coli, bakterii způsobující střevní obtíže, nemoci močových cest či plic, nebo proti salmonele. Esenciální olej z pelyňku blokoval růst plísní a to včetně candida albicans. Také čistí krev a zlepšuje žilní oběh.

Trávení a Crohnova nemoc: Podporuje vylučování žaludečních šťáv, enzymů ze slinivky a tvorbu slin. Podporuje játra a trávení. Vhodné při těžkosti po jídle, plnosti a pálení žáhy. Ve studiích pelyněk podávaný v dávce 500 mg 3xdenně u pacientů s Crohnovou nemocí léčených steroidy, které se postupně snižovaly, se stav zlepšil i 90% osob a 65% z nich zůstalo v remisi (bez projevů nemoci) i 12 týdnů a bez kortikoidů, které se podávají u této nemoci.
SIBO. Ve studii z roku 2014 užívala jedna polovina osob antibiotikum a druhá část bylinnou směs z tymiánu, pelyňku a oregána. Po 4 týdnech se SIBO zmizelo u 46% osob, zatímco u antibiotické léčby jen 34%. U antibiotik se projevily nežádoucí účinky jako průjem, vyrážky a střevní zánět, zatímco bylinná léčba se neprojevila zhoršením stavu.

Kde pelyněk najdeme

Pelyněk najdeme v čaji, kapslích, či v tinktuře Helmstop. Macerace všech tří druhů pelyňků se provádí v alkoholu o koncentraci max. 15% objemových, čímž se radikálně snižuje obsah rozpuštěných thujonů.

Dávkování pelyňku

Na trávící obtíže před jídlem se pije teplý čaj. ½ - 1 lžička na šálek čaje se zalije vroucí vodou a nechá 15 minut louhovat. Jelikož je čaj velmi hořký, dochucuje se mátou, neměl by se sladit.

Na parazity, plísně a infekce je nejvhodnější tinktura, kde se uvádí vhodné dávkování v kapkách do vody. Tinktura nesmí obsahovat vyšší obsah thujonů než je přípustné.

Souhrn

- Působí proti parazitům, bakteriím a plísním

- Vhodný je na zažívací obtíže

- Účinný je na záněty střev, a dysbiozu, zejména SIBO, narušenou střevní mikrofloru

- Pelyněk má určité protirakovinné působení