Šáchor hlíznatý (Cyperus rotundus)

Bylina s mnoha zdravotními účinky, působící protizánětlivě, proti bolestem, křečím a proti bakteriím.

Název:

lat. Cyperus rotundus, česky šáchor hlíznatý, sanskrt: Musta

Popis šáchoru

Cyperus rotundus, česky šáchor hlíznatý je trvalkou dorůstající až 40 cm. V angličtině se nazývá nut grass, hlíza tmavě hnědé barvy připomíná ořech. Má tisíciletou historii v léčitelství. V Číně (Xiang Fu) se používal šáchor jako analgetikum, afrodisiakum, na posílení organismu a pro svůj protibakteriální účinek. Kromě Indie se bylina předepisovala na neduhy v Egyptě, Na Jávě, v Japonsku nebo Turecku. V Indii se používal v léčbě cholery a úplavice. Musta, sanskrtský název, našla uplatnění v parfumerii, do parfémů.

Co se v šáchoru nachází

V hlíze se nacházejí různé účinné látky a esenciální olej. Má hořkou, trpkou a pálivou chuť.

Zdravotní účinky šáchoru

Protizánětlivý a protibolestivý účinek na klouby: Cyperus rotundus je vědecky zkoumán pro protizánětlivé účinky již tři desetiletí. Prokázaný účinek se týká artritid. Musta má protizánětlivý účinek místní i celkový. Kombinace organických bylin s největší koncentrací musty zabezpečuje silný účinek u zánětlivých kloubních chorob artróz, artritid a revmatoidní artritidy. Musta snižuje bolesti nejen zad, ale výrazně zmírňuje i bolesti svalů. Tento analgetický účinek se prokázal v několika studiích. Studie prokázala i zlepšení zánětu spojivek.

Močové cesty: Šáchor má tonický, močopudný účinek. Zmírňuje zánět nejen kloubů, ale též močových cest.
Menstruace a hormonální systém: Velmi účinný je u ženských obtíží. Snižuje vysoké hladiny estrogenů a vrací ženské hormony do rovnováhy. Podává se u bolestivé menstruace, působí proti křečím a příznakům v menopauze. Pozitivně ovlivňuje též premenstruační syndrom.

Trávící systém: harmonizuje činnost jater, sleziny a slinivky. Působí u zažívacích obtíží jako chronický průjem. Musta odstraňuje či snižuje překyselení a zvracení, neboť posiluje trávící oheň v žaludku. Strava se pak lépe tráví, zejména bílkoviny v žaludku.

Nadváha: Dokonce se projevil v laboratorních pokusech účinek musty na redukci váhy a otoků.

Zánět střeva: Velmi rozšířeným psychosomatickým onemocněním je nespecifický zánět střeva. Účinek musty v kombinaci s bylinou aegle marmelos (v přípravku Bowel care) výrazně zlepšil průběh ulcerózní kolitidy a účinek byl srovnatelný s prednisonem, který má ale výrazné nežádoucí účinky.

Cukrovka: V nedávné studii se zkoumal vliv na cukrovku. Po 7 dnů se podával extrakt, který výrazně snížil vysokou hladinu krevního cukru. Důvodem je silné antioxidační působení.

Další účinky: Musta snižuje horečky. Podporuje snižování krevního tlaku.

Kde šáchor najdeme

Musta se nachází v přípravku Flexibility.

Dávkování šáchoru

Kapsle: 2-4 kapsle denně v přípravku Flexibility.

Souhrn
- protizánětlivý a analgetický účinek u kloubních obtíží
- protizánětlivý účinek u střevních zánětů
- odstraňuje menstruační a menopauzální příznaky