Vojtěška

Vojtěška je léčivá bylina, jejíž účinky znali již v starověké Číně...

Název vojtěšky

Tolice setá, Medicago sativa

Popis vojtěšky

Arabové považovali vojtěšku za velmi silnou léčivou bylinu. Obsahuje fytohormony, obsahuje vápník, hořčík, mangan, zinek, železo, draslík, křemík, fosfor, vitamíny A, betakaroten, B2, B12, C, E, K4 a protizánětlivé flavonoidy.

Zdravotní účinky

Krevní oběh, cévy. Pozitivní účinek nespočívá jen v regulaci cholesterolu a snížení tuků v krvi (snižuje vstřebávání tuků ze střeva), ale v posílení cévní stěny, brání praskání žilek, reguluje krevní oběh.

Metabolismus. Pozitivně ovlivňuje trávení, snižuje produkci plynů a nadýmání, působí proti překyselení žaludku. Snižuje hladinu krevní cukru. Při nedostatku křemíku a následném padání vlasů podporuje normální stav vlasů a nehtů. Podporuje metabolismus a příznivě se podílí na sexuálním zdraví.

Záněty. Vojtěška působí protizánětlivě zejména u zánětů močových cest, posiluje ledviny a prostatu, působí pozitivně na záněty kloubů a u revmatoidní artritidy, snižuje hladinu kyseliny močové, zlepšuje stav u astmatu.

Kde vojtěšku najít

Vojtěšku, vylisovanou a šetrně sušenou šťávu do 38 st.C, najdete ve směsi Green Mix.

Dávkování vojtěšky

Vojtěšky se nemá jíst příliš mnoho,  dlouhou dobu (max. 3 měsíce), menší množství je vhodnější, max. 50 ml nápoje z listů  a příp. natě denně.

Nevhodná je u těhotenství, některých autoimunitních chorob, a při užívání léků na ředění krve.

Souhrn o účincích vojtěšky

metabolismus

srdce a cévy

protizánětlivý účinek

Novinky
Pobyt v Nepálu
Na podzim 2020 jsme pro přednostně klienty připravili 10-denní detoxikačně-relaxační pobyt v Nepálu. Více najdete zde...
 
Beseda v Ostravě
Život bez zánětu - beseda a autogramiáda u příležitosti vydání nové knihy v Knihcentrum Ostrava...
 
Dr.Frej na Facebooku
Dr.Frej na Youtube