Chebule srdčitá (Tinospora cordifolia)

Bylina s monha pozitivními účinky na játra, ledviny, krevní cukr, pokožku, imunitu a klouby.

Názvy: lat.Tinospora Cordifolia, česky Chebule srdčitá, jiné názvy: Amrita, Guduchi

Popis

Guduchi se nazývá také nektarem nesmrtelnosti. Podle legendy jím měl patron přírodní medicíny vyléčit všechny neduhy lidstva. Roste jako velký keř, s hladkými opadavými listy. Stonky jsou spíše dužnaté, s dlouhými vláknitými a masitými vzdušnými kořeny, které vytvářejí větve. Kůra je šedohnědá a vodnatá. Listy jsou blanité a srdčité. Květy jsou malé a zelenavě žluté. Tato bylina se vyskytuje v celé tropické Indii i Himalájích a vystupuje do nadmořské výšky 300 metrů.

Léčebné účinky má hořký kořen a nať.

Zdravotní účinky

Imunita: studie prováděné na lidech za účelem zkoumání schopnosti Guduči zvyšovat imunitu ukázaly, že toto působení je spojeno s posílením funkce ochranných buněk nazývaných mikrofágy (imunitní buňky, které jsou zodpovědné za boj s původci nemocí). Rostlina se používá pro zlepšení imunního systému a zvýšení odolnosti těla proti infekcím.

Omlazení: Guduči je významnou součástí bylin používaných v ájurvédské medicíně jako Rásajána neboli omlazující tonikum.

Cukrovka: Rostlina je dlouho známa v ajurvédské literatuře jako lék proti cukrovce tím, že snižuje hladinu krevního cukru v krvi.

Játra: důležitý účinek má u nemocí jater. Používá se jako imunomodulátor pro potlačení imunity při žloutence a jaterní fibróze. Bylo zjištěno, že rostlina je účinná při prevenci fibrózních změn a napomáhá regeneraci jater při hepatické toxicitě vyvolané působením drog.

Nemoci močových cest: při nemocech močových cest, protože hořčiny obsažené v této rostlině vykazují protikřečovité, protizánětlivé účinky, snižují horečku. Guduči je vhodné jako diuretikum, napomáhá odstranění močových kamenů a snižuje obsah močoviny v krvi.

Zažívací systém: K dalším účinkům patří při celkové slabosti, dyspepsii. Pozitivně ovlivňuje zažívací obtíže, tedy snižuje překyselení, napomáhá trávení po zvracení, chronickém průjmu a úplavici.

Detoxikace: má detoxikační účinky, zejména na krev, ledviny a játra.

Kožní nemoci: čistí krev, podává se pro ošetření kožních obtíží

Další účinky: u revmatických obtíží. Dobré výsledky byly dosaženy při léčbě akutních zánětů zubů. Velmi pozitivní účinky byly dosaženy v léčbě neplodnosti a také roztroušené sklerózy.

Kde se Guduchi nachází

Guduchi najdete v kapslích Amrita a také sypaný v podobě čaje, dále v přípravích pro hormonální systém Zdraví pro ženu, na očistu B-skin, na klouby Flexibility, na překyselení Anti-acid, na metabolismus Kagul, na krevní cukr Dia Kare na játra Liver Plus.

Dávkování

Guduchi se dávkuje v množství asi 1- 4 gramy denně.

Souhrn

- posiluje imunitní systém

- pozitivně ovlivňuje játra

- zlepšuje cukrovku

- omlazuje organismus