Chřest hroznovitý (Asparagus racemosus)

satavariChřest hroznovitý je známý jako účinný a bezpečný fytoestrogen pro ženy. 

Název

lat. Asparagus racemosus, česky chřest hroznovitý, sanskrt Šatavari

Popis Šatavari

Překlad názvu Šatavari značí „ta, která vlastní 100 manželů“. Botanický název (Asparagus racemosus-Chřest hroznovitý) odkazuje na příbuznost s naším chřestem, má sladko hořkou chuť. Roste nejen v Indii, ale také například v Austrálii.

Co Šatavari obsahuje

Šatavari obsahuje fytoestrogeny.

Zdravotní účinky Šatavari

Ženské orgány: Vyživuje, tonizuje a podporuje funkci zejména ženských pohlavních orgánů. Šatavari se vzhledem k tomu, že příznivě ovlivňuje hormonální systém, doporučuje u neplodnosti, sníženém libidu, při rizikovém těhotenství, při vaginálních výtocích a na úpravu pH v oblasti pochvy a děložního čípku.

Menstruace: vhodné použití je u žen, které mají menstruační potíže, zejména doprovázené citovou náladovostí a podrážděností. Pomáhá navozovat hormonální rovnováhu, pravidelnou menstruaci, normalizuje  hladinu estrogenů. Příznivě působí u žen, které mají premenstruační a menstruační potíže (podrážděnost, zadržování tekutin, křeče).

Těhotenství a kojení: Velkou výhodnou Šatavari je to, že se užívá i v těhotenství a při kojení, kdy napomáhá regeneraci organismu těhotné nebo kojící ženy. U kojících matek podporuje tvorbu mléka. Příznivě ovlivňuje poporodní deprese.

Menopauza: Odstraňuje nežádoucí příznaky menopauzy (návaly horka, nespavost, úzkosti).

Mužské pohlavní orgány: posiluje mužské pohlavní a reprodukční orgány. Podporuje potenci. Šatavari vhodnou bylinou u impotence.

Zažívací systém: účinně ovlivňuje nemoci zažívacího tomatu, zejména žaludek a překyselení. Působí u průjmu, překyselení žaludku, žaludečních vředů, syndromu dráždivého tračníku či pálení žáhy. Pro protizánětlivý účinek je vhodné použití u Crohnovy nemoci a střevních zánětů neurčité příčiny.

Migrény: vynikající účinek mám v kombinaci s individuálním jídelníčkem v léčbě bolestí hlavy, tedy migrén.

Močový systém: Šatavari pomáhá zklidnit podráždění močových cest, a to zejména u zánětu močové trubice či zánětu močového měchýře.

Vyživující účinek: Šatavari tonizuje organismus, je vhodné u podvyživených a hubených jedinců.

Imunita: vědecké studie se zaměřily zejména na imunitní systém. Pomáhá likvidovat cizí buňky, včetně kvasinek, nádorových buněk, a chemických toxinů

Dávkování Šatavari

Kapsle: nejvhodnější dávkování je 2-3 kapsle organického Šatavari s jídlem denně. Během těhotenství lze (neoficiálně) 2 kapsle se snídaní.

Čaj: 1 lžička prášku zamíchat v ½ hrnečku teplého mléka a pít po každém jídle.

Kde lze koupit

Chřest koupíte v kapslích. 

Souhrn o účincích Šatavari

-          posiluje ženský organismus

-          vhodné u poruch menstruace, menopauze, v těhotenství i při kojení

-          snižuje výskyt migrén

-          ovlivňuje zažívací systém

-          podporuje libido a potenci

-          vyživující účinek