Emblika lékařská (Emblica officinalis)

Indický angrešt a nejbohatší přírodní zdroj vitaminu C.

Název

lat. Emblica officinalis, jiné: Amalaki, Amla

Popis Amalaki

Amalaki roste jako strom s odlupující se kůrou a nazývá se indický angrešt. Chuťově je trpký, osvěžující, organismus spíše vnitřně ochlazuje. Léčebné účinky mají plody, které dozrávají na podzim a suší se.

Co se v Amalaki nachází

Vynikající extrakt z ovocného plodu s omlazovacími účinky. Jeden z nejbohatších zdrojů vitamínů C, 30x více než v pomeranči (1 gram v půl šálku džusu!; 3 gramy v 1 plodu) a 8x více než v rajčatech. Navíc v amalaki se nachází vitamín C, který zůstává ve stejné koncentraci i po tepelné úpravě nebo usušení. Dále obsahuje chróm, zinek, měď, aminokyseliny, flavonoidy a karotenoidy. Amalaki obsahuje také velké množství vlákniny. Polyfenoly v plodu vysvětlují vynikající posilující účinky plodu.

Zdravotní účinky

Amalaki je přírodní bylinný přípravek s regeneračními účinky na tělo a mysl.

Antioxidant a regenerační účinky.

Jako silný antioxidant chrání tělo před působením škodlivých volných radikálů, uvolňovaných při metabolismu a z potravy. Plod je jedním z nejbohatších přírodních zdrojů antioxidantu vitaminu C, obsahuje až 720 mg/100g čerstvé dužiny to je přibližně 20-krát větší množství nežli obsah vitaminu C v pomeranči. Jedlá tkáň plodu obsahuje kyselinu askorbovou v koncentraci 160-krát vyšší ve srovnání s hodnotami u jablka. Vhodný u sportovců jako antioxidant.

Žaludek a střeva.

Působí proti nadýmání. Pomáhá při hojení vředů, snižuje překyselení. Má dokonce protizánětlivé účinky v žaludku a střevě. Podporuje odstraňování zácpy. Vhodné u dyspepsií, zánětů střev, u chronického průjmu a zácpy, proti zvracení.

Cévy, vlasy a krev.

Používá se dále jako vlasové a cévní tonikum. Snižuje krevní srážlivosti, kontroluje krevní tlak, čistí krev, chrání před krvácením z nosu. Jako účinný regenerační přípravek vede k posílení kostí, zubů a vlasů, proti šedivění vlasů, podává se tedy u osteoporózy, působí proti šedivění vlasů, používá se u hemeroidů. Zvyšuje počet červených krvinek u chudokrevnosti. 
Imunita. Podporuje imunitní systém proti bakteriálním a virovým infekcím. Vhodné u alergií.

Zrak.

Zlepšuje zrak, podává se u očních chorob jako zákal a glaukom.

Ledviny.

Amalaki působí výrazně na ledviny a močový měchýř, jednou z indikací je bolestivé močení a poruchy močového ústrojí.

Kožní nemoci.

Svůj pozitivní účinek má u ekzémů a kožních vyrážek.

Cukrovka.

U diabetiků reguluje hladinu krevního cukru.

Kde se Amalaki nachází

Nachází se v řadě významných bylinných přípravků-Amalaki, a Triphala, což je známý ájurvédský detoxikační přípravek sestavený ze tří ovocných plodů, z nichž jedním je právě amalaki. Přidává se také do regenerační a omlazujících přípravků jako Nutrijam, kde má tvořit až 30%, neboť podle ájurvédského lékaře Čáraky „ten, kdo užívá Amalaki, se dožívá sta let".

Amalaki je vhodné pro lidi každého věku, neboť zlepšuje duševní i fyzickou kondici u zdravých lidí, zpomaluje stárnutí a posiluje organismus při celkovém oslabení a po proběhlém onemocnění.

Dávkování a upozornění

U dávkování kvalitních kapslí obsahujících organické amalaki, dvakrát denně s jídlem. Doporučuji užívat nejméně tři měsíce.

Souhrn

- silný antioxidant
- regenerační účinek na celý organismus
- podpora imunity
- účinek proti překyselení
- posílení zraku, ledvin
- posílení kostí a vlasů