Kalmegh (Andrographis paniculata)

Bylina výrazně posilující játra.

Název:

lat. Andrographis paniculata, česky....

Popis Kalmeghu

Kalmegh je bylina s malými žlutými květy, rostoucí převážně v Indii, Číně a jihovýchodní Asii.

Účinné látky v Kalmeghu 

Kalmegh obsahuje látky způsobující hořkost, zejména andrographolidy, bicyclické diterpenoidy lackon a Kalmeghin (do 2.5%). Nejvíce účinných látek mají listy, stonky se též používají.

Zdravotní účinky Kalmeghu

Kalmegh působí zejména na játra a imunitní systém.

Játra. Nejdůležitější účinek Kalmeghu je jeho účinek posilující a regenerující játra. Nasazuje se u všech jaterních onemocnění, jako cirhoza, žloutenka atd. Kalmegh též čistí krev.

Imunita. Kalmegh kromě účinku na játra výrazně podporuje imunitní systém proti bakteriálním, plísňovým a virovým infekcím. Zkracuje dobu a intenzitu nachlazení. Snižuje horečku. Má protizánětlivé účinky a stimuluje imunitu. Působí stejně jako u nás zakázaný Neem.

Kde se Kalmegh nachází

Kalemgh se nachází v přípravku Kalmegh, v kapslích. Pro svůj silný účinek na játra též jako významná složka přípravku na játra Liver Plus.

Dávkování

U dávkování kvalitních kapslí obsahujících kalmegh, 1-2 kapsle dvakrát denně s jídlem. Doporučuji užívat nejméně tři měsíce.

Upozornění

Nesmí užívat děti, těhotné a kojící ženy.

Souhrn

- výrazný regenerační účinek na játra

- posílení imunity

Literatura

Tomar GS, Tiwari SK and Chaturvedi GN. Kalmegh (Andrographis paniculata Nees) and its medicinal status. Nagarjun December 1982. p. 76-78.