Oman (Inula racemosa)

Bylina s účinky zejména na dýchací systém, alergie, astma a plíce. 

Název

lat.Inula racemosa, česky Oman

Popis

Puškarmul se uvádí ve všech staroájurvédských spisech. Roste v západních Himalájích. Puškarmul je silná bylina asi 150 cm vysoká. Velké listy až 46 cm a dlouhé řapíky. Plody měří 4mm.  Čerstvé kořeny mají  aroma kafru. Má hořkou a pálivou chuť a zahřívá.

Co se v Puškarmulu nachází

V ájurvédské medicíně u kvalitních přípravků se ale používá celá nasušená bylina Inula racemosa. Esenciální olej z byliny se testoval na protibakteriální a protiplísňový účinek.

Zdravotní účinky

Plíce, dýchací systém, astma: Ájurvédský vědec Ćáraka  popisuje účinky na astma, dýchavičnost a škytavku. Účinek extraktu z puškarmulu prokázaly protizánětlivé, protikřečové účinky a také proti horečce u spasmu průdušek vyvolaný histaminem a dalšími alergeny. Skvělé účinky má u všech onemocnění dýchacího systému, zejména na vykašlávání hlenu a rozšíření průdušek. Působí proti vlhkému kašli a dušnosti. Používá se též v léčbě tuberkulozy. Puškarmul se osvědčil u škytavky. Výzkum se zaměřil na účinky u astmatu. Posiluje činnost plic a snižuje křečovité stažení průdušek. Zároveň odhleňuje dýchací cesty. Snižuje frekvenci spasmy průdušek, zejména při užívání s medem.  Puškarmul působí na infekci a horečku (zvyšuje potivost).

Srdce: odstraňuje dušnost danou selháváním srdce a posiluje činnost srdce. 

Detoxikace: Puškarmul zvyšuje chuť k jídlu a tráví amu (toxiny). Otevírá kanály a likviduje toxické usazeniny.

Trávící systém: Pomáhá tak u anorexie a žaludečních obtížích. Působí na nadýmání a bolesti břicha.

Klouby: podporuje léčbu revmaticky postižených kloubů.

Obezita: používá se k podpůrné léčbě obezity a odbourávání vnitřního tuku. Celkově též urychluje metabolismus.

Pohlavní orgány: má stimulační účinky na pohlavní orgány, u mužů jako afrodisiakum a u žen působí u slabého menstruačního krvácení nebo vynechané menstruace. Odstraňuje bolestivou menstruaci.

Kde se Puškarmul nachází

U onemocnění dýchacího systému, alergií, astmatu a vlhkého kašle je k dostání u nás Puškarmul pouze v jediném přípravku, ve směsi s antioxidantem Tulsi (Bazalkou posvátnou) v kapslích pod názvem B-Free.

Dávkování

1-2 kapsle dvakrát denně.

Upozornění

Ve vyšších dávkách vyvolává průjmy.

Souhrn

  • pozitivní účinky na dýchací systém
  • pozitivní účinky na astma
  • ovlivňuje srdce, očistu, trávící systém a hormonální systém